Kaynatılacak parçanın üretimindeki operasyonlar mutlaka belli bir kalite ve tekrarlılıkla yapılmalı

Kaynatılacak parçanın üretimindeki operasyonlar mutlaka belli bir kalite ve tekrarlılıkla yapılmalı

Kaynatılacak parçanın üretimindeki operasyonlar mutlaka belli bir kalite ve tekrarlılıkla yapılmalı
Satınalma Zirvesi


 

Robotlu kaynak teknolojisinden verim almak için, aynatılacak parçanın üretiminde kullanılan kesme, bükme ve pres gibi operasyonların mutlaka belli bir kalite ve tekrarlılıkla yapılması gerektiğini söyleyen AB Rotech Bölge Satış Müdürü Hakan Eskiyazıcı, “Çünkü robot insandan farklı olarak çok düzgün parça ister. Ön operasyonlar istenilen seviyede değilse robot arzu edilen yararı sağlamayacak, aksine kullanıcının robot teknolojisinden soğumasına yola açabilecektir” dedi.

Dünyada kaynak robotları en çok otomotiv ve otomotiv yan sanayilerinde kullanılıyor. Otomotivin ardından çeşitli metal ürünlerin kaynağı geliyor. Türkiye’deki durum da dünyadaki gibi, otomotiv açık ara ile önde. Robotun kullanılmasının en önemli sebepleri üretimdeki adetlerin artması ve kalite beklentisinin yükselmesi. Otomotivde en büyük yatırımlar yeni araçların yapılmasıyla gündeme geliyor.
Otomotiv dışı endüstrilerde üretimdeki otomasyon seviyesi yüksek değil, bu sadece robot kullanımının değil, robot dışındaki otomasyona yönelik çeşitli makinalara olan talebin de düşük olmasının sebebi.

HER ZAMAN AYNI HIZLA, KALİTE VE HASSASİYETLE...
Robot, uygun ekipmanlarla donatıldığında 24 saat boyunca kaynak yapabilir. Her zaman aynı hızla, aynı kalitede, aynı tekrarlılıkla ve aynı hassasiyetle bu işi yapar. Yeni bir parça geldiğinde kısa sürede programlanabilir. Kaynak gazı, teli gibi sarf ekipmanları tasarruflu kullanır. 1 saatte ne kadar parça ürettiği her zaman bellidir. Çalışanlar için (belli koşulların sağlanmasıyla) daha güvenli ve temiz bir çalışma ortamı yaratır. En önemlisi bir robot uygun koşullarda 2-3 kaynakçının yaptığı işi yapabilir.

“KAYNAK ROBOTLARININ SEÇİMİNDE ÖNCE PARÇA İYİ ANALİZ EDİLMELİ”
Öncelikle parça iyi analiz edilmeli, üretim adetleri, çevrim süreleri, parçanın hangi malzemeden yapıldığı... Örneğin; galvanizli saclarda kullandığınız kaynak metodu ve ayarları ile çok kalın saclarda kullandığınız metot ve ayarlar aynı olmayacaktır. Ya da kaynağın penetrasyonu için parçanın robot harici bir pozisyoner ile çevrilmesi gerekiyorsa ve bu yapılmaz ise ciddi problemler yaşanacaktır. Kaynatılacak parçanın üretiminde kullanılan kesme, bükme ve pres gibi operasyonlar mutlaka belli bir kalite ve tekrarlılıkla yapılmalıdır. Çünkü robot insandan farklı olarak çok düzgün parça ister. Ön operasyonlar istenilen seviyede değilse robot arzu edilen yararı sağlamayacak, aksine kullanıcının robot teknolojisinden soğumasına yola açabilecektir. Otomotiv dışı sektörlerde robota geçişin yavaş olmasının en önemli sebeplerinden biri parçanın istenilen kalitede üretilememesidir. Diğer önemli konu da kaynak operasyonun sıralaması ve ürünün akışıdır.
Parçanın ve operasyonun nasıl yapılacağının dışında seçilen robotun erişimi, pozisyonerin taşıma kapasitesi ve hızı, güvenlik ekipmanları, uygun kaynak makinası ve kaynak için gerekli olan torç servis ekipmanlarının her biri parçaya ve üretime uygun olmalıdır. Ve tabii ki fikstür...

“KAYNAK PROSESİNİN HIZ VE KALİTESİNDE FİKSTÜR 1.DERECEDEN BELİRLEYİCİDİR”
Robotlu kurulmuş bir gazaltı kaynak sisteminde, parça ve fikstürler gereken kalite ve hassasiyette üretilmemişse büyük sorunlar yaşanacaktır. Çünkü parçanın rijit bir şekilde sabitlenmesi kaynak prosesi için çok önemlidir. Kısaca söylemek gerekirse fikstür 1.dereceden önemli ve belirleyicidir. Kötü dizayn edilmiş, mekanik ayar imkanı olmayan bir fikstür kaynak torcunun parçaya erişimini ve kaynak ayarlarını çok zorlaştırabilir. Yükleme ve boşaltmayı operatör için bir eziyet haline getirebilir. Kaynak prosesi ve robotun hareket mantığı dikkate alınmadan yapılmış fikstürlerin, operatörler tarafından parça yüklemek için çekiçlendiği ve kısa süre içinde dağıldığını biliyoruz. Yüksek adetli üretimlerde fikstürün otomatik olması da çok önemlidir.
Kaynak robotlarının programlanması için standart programlama paketi haricinde kaynak yazılım opsiyonu gereklidir. Ayrıca kullanılan kaynak makinası ile haberleşmek gereklidir.

“600’Ü AŞKIN ABB ROBOTUNA TEKNİK DESTEK VE HİZMET VERİYORUZ”
AB Rotech, 2000 yılında, Rotech Grubu tarafından İzmir’de kurulmuş olan,  %100 İsveç orjinli, merkezi Gotheborg’da bulunan bir mühendislik firmasıdır. Firmanın uzmanlık konusu kısaca Robotlu Otomasyon Sistemleri olarak özetlenebilir.
AB Rotech bugün Türkiye’de 600’ü aşkın ABB robotuna teknik destek ve hizmet vermektedir. Otomotiv ana sanayi, yan sanayi, dökümhaneler, beyaz eşya vb. sektörlere robotlu otomasyon çözümleri sunulmakta ve satış sonrası hizmetleri gerçekleştirilmektedir.
Uygulama alanları; gazaltı kaynağı, punta kaynağı, su jeti kesme, boya uygulamaları, mastikleme ve yapıştırma, plazma kaynak ve kesme, malzeme taşıma, paletleme ve paketleme, makina, pres, abkant besleme ve alevleme’yi kapsamaktadır.

“CE BELGESİ ÇALIŞMALARIMIZ TAMAMLANMAK ÜZERE”
Kaynak istasyonlarına CE belgesi almakla ilgili çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Kaynak prosesi konusunda özellikle yeni gelişmeleri çok iyi bir şekilde takip etmeye çalışıyoruz. Bunun dışında her ne kadar kaynak ile ilgili olmasa da kısa vadede gündemimiz İstanbul’da düzenlenecek ambalaj fuarıdır.

“HEDEFİMİZ ÜRÜN VE HİZMETLERİMİZDE EN İYİ FİYAT PERFORMANS ORANINI SAÐLAMAKTIR”
İleriye dönük hedeflerimizin en önemlisi geçmişten bugüne gelen ve bizi müşterilerimizin gözünde değerli kılan yapımızı daha da geliştirmektir. Bir diğer söyleyişle ürün ve hizmetlerimizde en iyi fiyat performans oranını sağlamaktır.
Ayrıca yurtdışında özellikle Avrupa ülkelerindeki bazı otomotiv yan sanayiler ile görüşmelerimiz devam ediyor.


 

HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Bir giriş: Kaynak robotu

Kaynak robotları ile hızlı, kaliteli ve verimli üretim

Kaynak robotları ve yalın üretim oyunu birlikte oynamayı öğreniyorlar

Kaynatılacak parçanın üretimindeki operasyonlar mutlaka belli bir kalite ve tekrarlılıkla yapılmalı

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2009, 15:03
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler