Kaynak robotları ve yalın üretim oyunu birlikte oynamayı öğreniyorlar

Kaynak robotları ve yalın üretim oyunu birlikte oynamayı öğreniyorlar

Kaynak robotları ve yalın üretim oyunu birlikte oynamayı öğreniyorlar
Satınalma Zirvesi

Dikkatli analiz ve planlama ile otomasyon, yalın üretimin bütüncül, maliyet tasarrufu sağlayan bir bileşeni olabilir.
Üretimdeki en yeni hareketlilik kelimelerinden biri olan Yalın, imalattaki işi (WIP) en aza indirmeyi, ürüne hiçbir değer eklemeyen süreçleri ortadan kaldırmayı, stok döngüsünü arttırmayı ve süreçlerin içine, en az zaman miktarında bir parçadan veya süreçten diğerine geçmek üzere esnekliği inşa etmecek şekilde, üretim süreçleri içindeki tombulluğu kesip çıkarmaya can atıyor olmalı. Bunların tümü harika fikirler, ama şirketler bunları niye başından beri uygulamıyorlardı?
Tarihsel olarak pek çok üretim şirketi, marka gücü veya dev kar marjları nedeniyle, şişmiş veya etkisiz yöntemleri sürdürebilmiştir. Bununla birlikte küresel rekabet bu şirketlerin, gelecek on yıllar içinde nasıl hayatta kalacakları hakkında sorular sormasına neden olmaktadır. Bir şeyler değişmek zorunda. Rekabetin üstesinden gelmek üzere fiyatları yeterince düşürmek ve mevcut durumla müşterileri memnun etmek çok zor hale geldi.
Yalın üretim modeli bu meseleleri ele alır ve işe yarar. Ama yalın üretime doğru hareket etmenin kötü bir yan etkisi, robotlar sanki yalın üretimin hedeflerine bir şekilde aykırıymış gibi, robotik otomasyonu ortadan kaldırmak için eğilimdir. Bir yalın ortam için uygun bir biçimde planlanmış ve bir yalın ortam içinde stratejik biçimde uygulanmış robotlar, etkin bir biçimde maliyetleri düşürebilirler. Üretilen işin hacmini arttırabilirler ve karlılığı geliştirebilirler. Robot teknolojisi rüştünü ispat etti. Zaman geçtikçe ve teknoloji ilerlerken, sadece modern yöntemler için daha esnek, daha ekonomik ve daha uygulanabilir hale gelecek.

ÖNCE UYGUN ALTYAPI
Otomasyona başlamadan önce, süreçlerinizi iyice anlamalısınız. Verimli olmayan bir süreç içinde otomasyonu ve robotları tanıştırmak, ürününüzde maliyeti bertaraf edebilseniz bile ve hatta belki de seçkin bir yatırım geri dönüşü (ROI) yaşasanız bile, sadece daha az emekle etkisiz olmanızda yardımcı olabilir. Peki yapmanız gereken nedir?
İlk adım, maliyetlerinizin nerede olduğunu bilmektir. Gerçekten malzeme işleme konusunda ne kadar harcıyorsunuz? Gerçekten süreçler arasındaki bu stok kümelerini tutmanız ne kadara mal oluyor? Robotlar gibi bazı basit malzeme işleme cihazları, insan emeğini azaltabilir mi veya ortadan kaldırabilir mi? Makinalarınızı veya ürün akışını yeniden düzenlemek, fabrikanın her tarafındaki stok kümelerini bertaraf edebilir mi?
Ziyaret etmekte olduğum fabrikaların yüzde doksanı, makinalar arasında ve koridorlarda önemli WIP duruşuna sahip ve her ürün parçası, bunu mevcut yerine birisinin taşımasını ve tekrar bir sonraki yere veya makinanın konumuna getirmesini gerektiriyor ki, bu maliyeti yüksek bir süreç.
Pek çok kitap, danışman ve seminer, yalın süreci ve yöntemlerini öğretir. Yalın üretime doğru hareket etmeye başlarken, robotları bile düşünmeden önce tüm yalın yöntemleri uygulamak zorunda olmadığınızı aklınızda tutun. Gerçekte tersi doğrudur. Robotlar (farz edelim ki süreçleriniz için gerçekten uygulanabilirler), yalın bir uygulamaya giden belirgin planlamanın parçası olmalıdırlar. Robot otomasyonunu yalın planlamanızla birlikte düşünürseniz, o zaman yalını elde etmek için süre ve makina olarak yatırımınız, daha da büyük bir ROI potansiyeli bile sağlayabilir. Neden?
Şunu hatırlayın ki robotlar, sadece ürününüzden emek maliyetlerini kaldırmak için olan araçlardır. Pek çok şirketin robotları uygulamaya zorlandığı yer olan kaynak bölümünde bu, özellikle önemlidir; çünkü usta emek bulmak, artan biçimde zor veya imkansız hale gelmektedir. ‘Yalın’ ürününüzden emeği kaldırmaya ilişirken, robotlar aynı amacın üstesinden gelirler. Bir sonuç olarak bunlar, yalın üretim yöntemleri için harika biçimde uygulanabilirdirler ve belki de üretimde bir sonraki sıcak eğilim hangisi oluyorsa. Çünkü robotlar çalışırlar ve insanlar gibi hareket ederler, fakat bir saat ücreti gerektirmezler.
Şimdi sadece yalınlaşmanın ötesinde, robotların başkaca nasıl emek tasarrufları sağlayabileceğine, kaliteyi arttırabileceğine ve emniyet ve ergonomiyi geliştirebileceğine dair düşünmeye başlama zamanıdır. Doğru uygulama göz önünde tutulduğunda, robot otomasyonu yalın bir süreci zaten güçlendirebilir, özellikle baştan itibaren planın parçasıysa.

TAM BİR ESNEKLİK
Bir insan kolunun hareketini taklit eden, altı eksenli, son derece programlanabilir bir makinadan daha esnek ne olabilir? Ve bilgisayar teknolojisi ilerlemeye devam ettikçe, bir robotun kumanda aygıtı, gitgide bir insan gibi de düşünecek. Robotlar her yalın uygulamanın çok istenen bir parçası olmalılar. O zaman robotlar, niye yalınlaşmakta olan pek çok şirketten gelen kara lekeye maruz kaldılar?
Problemin parçası, robot sanayinin kendisinin öğrenme eğrisiydi. Çünkü robotlar, onları bu yönde kullanmak zorunda olduğumuza bir şekilde inandığımız, şaşırtıcı, karmaşık görevleri yapabilirler. Problem; pahalı, karmaşık makinalardan algılanan esnekliğin bir kısmına, işletimler veya artış göstermiş kapanış süresi ile fazlalaşmış güçlükle engel olunabilmesidir. Bu durumda yalın, esnek anlamına gelebilir. Robot kaynağı dünyasında bu fikir, her şeyi yapabilen, ama işletilemeyen veya devamlılığı sağlanamayan, bir tek pahalı karmaşık hücreden daha çok, her biri basit görevleri yerine getiren, çok sayıda basit hücre monte etmekle belirtilebilir.
Robot teknolojisinin inanılmaz potansiyeli göz önünde tutulursa, asıl olarak mevcut en iyi ve en uygun araçları kullanmayı öğrenerek, daha çok değil, daha akıllıca çalışmak, her zamankinden daha önemlidir. Bazı ortamlarda kaynak robotları kolayca uygulanmamasına rağmen, önemli teknik ilerlemeler bunları, daha önceki herhangi bir zamandan daha esnek ve daha geniş kapsamlı hale getirdiler:
• Yeni, daha güvenilir kaynak izleme teknolojileri, robot kaynağı için daha çok olanak başlatıyor.
• Çevrimdışı programlama, bir PC üzerinde bir sonraki iş programlanırken; robota, çalışmaya devam etmek için izin veriyor.
• Dışsal hücre kontrol aygıtları ve ileri yazılım seçenekleri, atölye katında daha çok esnekliğe izin veriyor. Bakım, program düzenlemesi veya bir elektronik el kitabında bir şey arayıp bulmak gibi alışılmış görevler, robotun hücre kontrol aygıtı üzerinde, robot çalışmaya devam ederken gerçekleştirilebilir.
• Modern robot kontrol aygıtları, üstün bilgisayar gücü özelliğini taşır.
• Kaynak aralıkları ve ince malzemeler için ikiz telli kaynağı ve özel süreçleri içeren, yeni ve kanıtlanmış kaynak teknolojileri, kaynak otomasyon uygulamalarını daha güvenilir bir biçimde genişletmiştir.
 
YÜKSEK PARÇA SAYILARI GEREKSİZ
Robot kaynağı teknolojilerinden yararlanmak için, yüksek parça sayılarına ihtiyaç duyulmuyor. Yüksek hacimli ve düşük hacimli uygulamalar arasındaki yegane gerçek fark, başlangıçtaki kurulum ve programlama süresi ve değiştirme sıklığıdır. Çevrimdışı ve daha kullanıcı dostu programlama yöntemleri, kurulum süresini en aza indirmeye yardımcı oluyor. Operatör veya programcıya en fazla esnekliği getiren akıllı donatım tasarımı ve robot hücre kontrol aygıtlarıyla, değişiklikler en aza indirilebilir veya ortadan kaldırılabilir.
Pratik kavramlarla bu, belirlenmiş önceden yatırımın—örneğin, esnek ve çabuk değiştirilen aletler için (daha küçük parti büyüklüklerini işletmek üzere size izin veren) arttırılmış maliyet, veya çevrimdışı bir programlama paketi— ROI’nize önemli ölçüde katkıda bulunabileceği anlamına gelir. Pek çok şirket böyle seçeneklere yatırım yapmakta tereddüt eder, çünkü pahalı veya gereksiz görünürler, ama bu şirketler, etkin olmayan süreçleri tarafından heba edilen korkunç para miktarını genellikle idrak etmezler. Pahalı, esnek bir donatı için bir fiyat teklifi, yüksek derecede açık ve karşılığında bir çek yazmak zorunda olduğunuz bir şeyi temsil eder, halbuki sürekli değişiklikleri gerçekleştirmek için bir teknisyene ödenen maaş ve personel sosyal yardımları, genel masraflar içinde yutulur ve bu nedenle görünmezdirler. Hatırınızdan çıkarmayın, süreçlerinizi ve maliyetlerinizin gerçekte nerede yattığını anlayın.
Yüksek hacimli uygulamalarda bile, yine de esnekliği korumak gereklidir, çünkü tasarım değişiklikleri, model yılı değişiklikleri ve diğer ürün değişiklikleri her zaman pusuda bekler. ROI uzun zaman alabilmesine rağmen, esnek veya çabuk değiştirilen aletler, değerli bir yatırım olabilir.
Otomasyon aynı zamanda:
• Robot durdurulduğunda işletmenleri uyarmak üzere, robot hücredeki durum ışıklarını.
• Kaynatılmakta olan parçalar, sıradaki parça ve yakın zamanda bitirilmiş parçalar çizelgesini
• Kaynak işlemi zamanlarının, ark zamanlarının, değiştirme zamanlarının, tam döngü zamanlarının, kapanış zamanlarının ve kapanış için nedenlerin izlenmesini ve günlüğe alınmasını.
• Bir veri analiz sistemini — Sadece veri toplamaz ve bunu bir dosyaya yerleştirmez. Veriden öğrenir, ve problemleri çözmek ve hatta - daha basit hale getirmek için çalışır.
• Robot hücrede hazır tüm uygun verileri—programlama el kitapları, işletmen el kitapları, bakım el kitapları, yardım ekranları, arıza giderme ipuçları, hatta mümkün olduğu kadar çabuk servis problemlerini çözmek üzere yardımcı olmak için, robot tedarikçisi tarafından uzaktan denetlemeyi.-
• Robot üretimdeyken yeni ve güncelleştirilmiş parçaları programlamak üzere, çevrimdışı programlamayı sağlayarak, üretilen işin hacmini arttırır, katma değeri olmayan emeği azaltır ve süreçlerinizi daha basit hale getirir.
Robot teknolojisinin yalın uygulamanızı daha etkin yapabilip yapamayacağı hususunda zekice düşünün. Bu fikirleri, robotların ortamınızda israfı azaltmak için çabalarınızı optimize edebileceği ve mümkün olduğu kadar yalın olmanız için size katkıda bulunabileceği tüm yolları belirlemeniz için size yardımcı olabilecek robot tedarikçinizle tartışın.
Robotlar ve yalın üretim, oyunu birlikte oynamayı gerçekten öğrenebilirler.


 

HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Bir giriş: Kaynak robotu

Kaynatılacak parçanın üretimindeki operasyonlar mutlaka belli bir kalite ve tekrarlılıkla yapılmalı

Kaynak robotları ile hızlı, kaliteli ve verimli üretim

Kaynak robotları ve yalın üretim oyunu birlikte oynamayı öğreniyorlar

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2009, 22:45
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler