banner1322
x

İnsan-makina iş birliği konusunda mobil robotların önemi

Alman otomotiv grubu, Omron LD mobil robotlar ve cts GmbH konveyör eklentisiyle malzeme işleme konusunda verimlilik ve yenilik liderliğini optimize ediyor.

İnsan-makina iş birliği konusunda mobil robotların önemi
Endüstrideara

BMW Grup; verimliliği ve esnekliği artırmak, iş süreçlerini daha iyi ilişkilendirmek ve çalışanları tekrar eden ve zaman alan görevlerden kurtarmak için yenilikçi taşıma ve lojistik süreçlerine güveniyor.

Bu konseptler arasında özellikle yüksek yatırım getirisi (ROI) sağlayan, malzeme taşıma için kullanılan Omron LD mobil robotlar yer alıyor.

Bu otonom mobil robotlar, sistem entegratörü cts GmbH tarafından geliştirilen, yüksekliği ayarlanabilir bir yük taşıma cihazı olan konveyör kulesi ile donatıldı. BMW’de çalışanlar ve taşıma robotları arasındaki etkileşim, fabrika uyumunun gelecekte fabrikalarda nasıl uygulanabileceğini gösteriyor.

HEDEF: ÜRETİM VE LOJİSTİK SÜREÇLERİNİN SÜREKLİ OPTİMİZASYONU

BMW fabrikalarına bağlı olarak her gün 1600 adede kadar araç üretiliyor.

Bu üretim hacimlerinde yenilikçi stratejiler ve teknolojilerle sürekli optimizasyon ve verimlilik kazanımları elde etmek kritik önem taşıyor. Buna üretimdeki lojistik ve taşıma süreçleri de dahil. Örneğin, direksiyon simidi ve kokpit bileşenleri, döner parçalar veya iç lambalar dahil çeşitli küçük ve büyük parçaların depodan montaj hattına sürekli olarak taşınması gerekiyor. 

Omron Endüstriyel Otomasyon Avrupa'nın Otomotiv Avrupa Ana Müşteri Yöneticisi Aleksandar Cvetanovic, “Üretim alanlarında çalışanlar, çalışma sürelerinin yüzde 60’ından fazlasında bileşenlerin taşınmasında görev alıyordu. Farklı depolama ve üretim alanlarını konveyör bantlarıyla birleştirmek pratik bir uygulama olmadığından bu adım çoğunlukla manuel olarak gerçekleştiriliyordu ve kapasitenin önemli bir kısmına mal oluyordu.” dedi.

MİNİ AKILLI TAŞIYICILAR İHTİYAÇLARI VE GEREKSİNİMLERİ KARŞILIYOR

Cvetanovic konuya ilişkin şunları söyledi: “İlk projenin başında, birinci görev müşterinin gereksinimlerini anlamak ve ele almak ve nelerin uygulanabileceğini bulmaktı. Dahası, BMW Group Logistics de ürün ve hizmetleri için bir standarda ihtiyaç duyuyordu. Grup, Omron'un LD mobil robotlarını tercih etti. Bunlar BMW Mini Akıllı Taşıma Robotları (miniSTR) olarak da bilinen ve bazı fabrikalarda özel olarak tasarlanmış konveyör bandı eklentilerine sahip robotlardı”.

Uzun zamandır Omron çözüm ortağı olan sistem entegratörü cts GmbH, BMW'nin gereksinimlerine tam olarak uyan bir konveyör eklentisi ve yazılımı sunan eksiksiz bir LD mobil robot çözümü geliştirdi. Çözüm, Omron Enterprise Manager’ı şirketin kendi Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemiyle birleştirir.

Cts GmbH, yıllardır Omron ürünleri ve çözümlerini kullanıyor ve şu anda Otonom Akıllı Araçların (AIV'ler) kullanımına yönelik yeni fırsatlar araştırıyor.

cts GmbH,100'ün üzerinde entegre AIV'leriyle bu araç teknolojisinin Avrupa'daki en büyük sistem entegratörü konumunda bulunuyor.

Firmanın Fabrika Otomasyonu Müdürü Alfred Pammer, “Omron LD'yi temel alan, BMW gibi üst düzey bir üreticinin yüksek gereksinimlerini karşılayan genel bir sistem geliştirmek, memnuniyetle kabul ettiğimiz zorlu bir görevdi. Başarılı bir şekilde çalışan 100'den fazla AIV sisteminde kendisini etkileyici bir şekilde kanıtlanmış olan Omron LD ile uzun yıllara dayanan deneyimimizden yararlanarak, Omron ve BMW ile birlikte ideal çözümü hızlı ve başarılı bir şekilde uygulayabildik. Kapsamlı yazılım bilgimiz ve ürün AIV çerçevemiz sayesinde BMW Group'un BT seviyesine entegrasyonu da kolaylıkla gerçekleştirildi” dedi.

BAĞIMSIZ OLARAK BELİRLENEN İDEAL ROTA

BMW Group, 2015'ten bu yana, Fraunhofer Enstitüsü IML ile birlikte üretim tesislerindeki lojistik alanlarında yer alan rulo konteynerlerinin taşınması için kendi kendine çalışan ilk Akıllı Taşıma Robotlarını (STR) geliştirdi. BMW Group Regensburg tesisinde şu an ikinci nesil robotlar kullanılıyor. Robotlar, bir tona kadar olan rulo konteynerlerini taşır ve otonom bir şekilde malların hedefine aktarıyor.

İdeal rotayı bağımsız olarak hesaplar ve alanda serbestçe hareket ederler. Yeni navigasyon yöntemi SLAM (Eşzamanlı Yerelleştirme ve Eşleme) binalara kalıcı olarak yüklenmiş navigasyon vericileri gerektirmez ve bu sayede yeni bir ortamda hızlı bir şekilde kullanılabilir. BMW i3’ün dahili pil modülü, STR'ye tüm vardiya boyunca güç sağlıyor.

Acil küçük parçaların teslimatı, STR'nin daha küçük bir sürümü (Omron LD mobil robotunu temel alan miniSTR) tarafından gerçekleştiriliyor.

“HİZMET VE DESTEK İLE BİZİ İKNA ETTİ”

“İntralojistik sürecini tamamen otomatik hale getirmek ve üretim otomasyonunu Endüstri 4.0 ve dijitalleştirme ile bir araya getirmek için malzeme aktarımına yönelik bir çözümün oluşturulması ve cts AIV çerçevesindeki yazılım mimarisi kullanılarak bir iş oluşturma sürecinin geliştirilmesi gerekiyordu” diyor Cvetanovic. “Enterprise Manager filo yönetim sistemimiz, diğer tedarikçi çözümlerinden daha fazla seçeneğe sahiptir. BMW fabrikasında oldukça dar yollar ve yüksek ekipmanlar kullanıldığı için çözümün dar ve yüksek tasarımı da faydalı oldu. Ancak BMW'nin Omron'u tercih etmesinin ana nedeni, Omron'un sunduğu global servis ve destektir. BMW gibi global bir şirket için yalnızca iyi bir teknik çözüm yeterli değildir.”

Omron’un mobil robotları ilk olarak Landshut tesisinde kullanılmaya başladı. Münih, Wackersdorf, Berlin, Leipzig, Regensburg, Eisenach ve Dingolfing gibi diğer üretim tesislerinde de şu an kullanıma geçiliyor.

MİLİMETRİK DOĞRULUKTA HİZALAMA

Omron LD gibi mobil robotlar, cts GmbH'nin özelleştirilme işleviyle birlikte kullanıldığında engelsiz malzeme tedariki ve küçük bir ayak iziyle önemli oranda maliyet optimizasyonu yapılmasına olanak sağlıyor ve geleneksel konveyör bantlarının tipik dezavantajlarını ortadan kaldırıyor.

Buna ek olarak robot, endüksiyon halkaları gibi zorlamalı yönlendirmesi olmayan otonom rotalar sayesinde hızlı ve esnek bir şekilde devreye alınabiliyor.

LD robotlar saniyede 1,8 metreye kadar hızla hareket ediyor. Zemindeki özel manyetik şeritlerle yönlendirilen isteğe bağlı ikili sensörleri sayesinde robotlar kendilerini milimetrik hassasiyet ile hizalayabiliyor.

Bu ek doğruluk, üretim süreçlerinin hızlandırılmasını sağlıyor. BMW'deki kullanıcılar da robot iş arkadaşlarının güvenilirliğinden övgüyle bahsediyor.

Cvetanovic, “Robotlar hücreler arasında hareket ettikçe, kendi sensörlerini kullanarak yollarının üzerindeki insanları veya nesneleri tespit ediyorlar. Ardından, ya otonom bir şekilde manevra yapıyorlar ya da insanların geçmesine izin vermek için duruyorlar. Örneğin, üretim hattı operatörleri ve bakım personeli LD robotlarla güvenli bir şekilde çalışabiliyor” şeklinde konuştu.

Cvetanovic sözlerini şöyle noktaladı: “BMW, akıllı lojistik dahil otomotiv sektöründe bir yenilik lideri ve Omron ve cts GmbH ile ortaklığımız sayesinde robot ve fabrika çalışanları arasındaki faydalı etkileşim, ilaç sektörü gibi diğer sektörlerin önünü açacak.”
 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2019, 17:23
YORUM EKLE

Omron 3

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını