Flokontrol Ltd.Şti, Türkiye`de 2500 robot işçi var dedi

2500 ROBOT İŞÇİMİZ VAR..!

Flokontrol Ltd.Şti, Türkiye`de 2500 robot işçi var dedi
Robot ve otomasyon konusunda hizmet vermek amacı ile 1997 yılında kurulan Flokontrol Ltd.Şti. 2000 yılında kendi çabalarıyla ambalaj sektörüne yönelik 2 eksenli endüstriyel robot imalatını gerçekleştirmiş. Bu robotun  Paşabahçe Cam San. A.Ş. Mersin fabrikasında bardak toplama ve kolileme operasyonu için devreye alındığını ve müşteri talepleri doğrultusunda daha geniş ürün yelpazesine sahip olan ve dünyadaki ciddi robot üreticisi Fanuc Robotics ile 2004 yılında anlaşarak Türkiye entegratörü olarak hizmet vermeye başladıklarını kaydeden Flokontrol Ltd.Şti Satış Müdürü Hakan Yavaş bize Flokontrol’ü ayrıcalıklı kılan yönlerini anlattı:

2004 yılından bu yana  yaklaşık 50 adet robot projeli sistemi devreye aldık.  Bu projelerle ilgili referans listemiz; Ülker A.Ş., Anadolu Cam Sanayii A.Ş., Trakya Cam Otocam Fabrikası, Paşabahçe Cam Sanayii A.Ş., 3M, Nestle, Erikli, Danone, Gıdasa, Hamidiye Su, Özkaynak olarak verilebilir.

Yukarıda verilen referans listesinde bulunan çok uluslu firmaların yurtdışı kuruluşları başta olmak üzere, gerçekleştirdiğimiz robotlu sistemlerin ihracatına yönelik çalışmalarımıza özellikle 2008 ve 2009 yıllarında ağırlık verdik. Bu çalışmalarımızın temelinde pazar olarak düşündüğümüz Ortadoğu ve Avrasya bölgeleri bulunmaktadır.

Önümüzdeki dönemde, küresel kriz etkilerinin yavaş yavaş ortadan kalkması ile birlikte bu çalışmalarımızın sonuçlarını alacağımıza inanıyoruz. İhracat amacı ile Avrupa Serbest Bölgesinde ikinci bir imalat sahası oluşturduk. Projelendirilmiş sistemler burada gerçekleştirilip, gerek kendi imal ettiğimiz parçalar ve gerekse de yurtdışından getirilen malzemelerle birlikte montajı tamamlanarak yurtdışına ihraç edilmektedir. Bu projelerden en çarpıcısı, 3M Almanya fabrikası için tasarlanan robotlu mal toplama ve paletleme hattıdır. Bu proje ile birlikte firmamız ilk defa olarak teknolojinin beşiği sayılan Almanya gibi bir pazara proje satışını gerçekleştirmiştir.

Firmamız faaliyetlerini toplam 1600 metrekare imalat sahasında ve 30 çalışanıyla gerçekleştirmektedir. Gerçekleştirdiğimiz projeler tamamen firmamıza özgündür. Projelerle ilgili özgün tasarımlarımız için patent ve faydalı model belgelerimiz mevcuttur. Halen başvurusu devam eden ve askıda olan tasarımlarımız vardır. Bu firmamız için bir başarı niteliği taşımaktadır zira nitelikli ve yetişmiş tasarım ekibimizle ülkemizde genellikle kopyala-yapıştır mantığı ile yapılan imalatların birkaç adım ötesine geçtiğimize inanıyoruz. Halen onaylanmış olan 6 adet ve işlemde olan 2 adet faydalı model belgemiz ve başvurumuz bulunmaktadır.

TÜRKİYE`DE 2500 ROBOT İŞÇİ VAR
Robotların üretim hatlarında yer alması ileri teknoloji kullanımı ve nitelikli işgücü ile sağlanabilir. Dolayısı ile yalnızca teknoloji kullanımı ile imalat alanında robot kullanımının yaygınlaşması mümkün değildir. Bu teknolojilerin düzgün ve eksiksiz kullanımını gerçekleştirecek nitelikli işgücü olmadan arzu edilen verimlilik sağlanamaz.

Halen tüm dünyada 1 milyondan biraz fazla robot çalışmaktadır. Bunların 355.000 adedi Japonya’da, 144.000 adet Almanya’da, 63.000 adet İtalya’da, 34.000 adet Fransa’da, 28.000 adet İspanya’da ve yalnızca 2.500 adet Türkiye’de bulunmaktadır. Görüldüğü gibi Türkiye’deki robot adetlerine bakarak sanayileşme konusunda alınması gereken yolun daha başında olduğumuz anlaşılmaktadır.

ROBOT KULLANIMINA SOSYOLOJİK YAKLAŞIM
Ülkemizde robot kullanımına bir de sosyolojik açıdan yaklaşmak istersek karşımıza şöyle bir tablo çıkmaktadır. Örnek olarak Japonya ve Amerika alınabilir. Japonya’da sanayi robotlarına geçiş sürecinde, işçilerin yerini robotlar alırken, işçiler istihdam dışı bırakılmayıp, eğitilerek aynı iş yerinde farklı ve daha nitelikli noktalarda değerlendirilmiştir.

Dolayısı ile işgücü daha nitelikli ve verimli hale getirilmiş, rutin ve dikkat dağıtıcı işlemler robotlara yaptırılmıştır. Oysa Amerika’da robot kullanımı tam aksine çalışan işçilerin istihdamda kalması yerine istihdam dışına itilmesi sonucunu doğurmuştur. Bu uygulama ile hem bir işgücü kaybı doğmuş hem de işsizlik sorunu ortaya çıkmıştır. Ülkemizde ise bizim izlenimlerimiz daha çok Japonya’daki sürece benzer bir durum olduğunu göstermektedir. Her ne kadar yaklaşımlar o ülkedeki insanların kültürel ve sosyal davranışlarının bir sonucu olsa da dileğimiz bu modelin devamını sağlayacak kanuni düzenlemelerin de paralelinde yapılmasıdır.

Tüm robotik haberleri için -tıklayın-

Tüm aktüel haberler için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-
 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2010, 14:36
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler