banner1013
x

FANUC'UN ÖDÜLLÜ VAKA ÇALIŞMASI SONUÇLANDI

FANUC, İTÜ OTOKON (Kontrol ve Otomasyon) Kulübü iş birliğiyle vaka çalışması gerçekleştirdi. Etkinlikte FANUC robotlu üretim hatlarına yönelik 5 farklı problem, gruplar halindeki öğrencilerin çözümüne sunuldu.

FANUC'UN ÖDÜLLÜ VAKA ÇALIŞMASI SONUÇLANDI
EndüstrideAra1

FANUC, 2 Mayıs 2021 tarihinde İTÜ OTOKON (Kontrol ve Otomasyon) Kulübü ile bir vaka çalışması gerçekleştird ve robotlu üretim hatlarına yönelik 5 farklı problem, gruplar halindeki öğrencilerin çözümüne sunuldu.

ROBOGUIDE İLE HATTIN İYİLEŞTİRİLMESİ TALEP EDİLDİ

Etkinliğe başvuran öğrenciler arasından 30 kişinin katıldığı çalışma kapsamında, FANUC Türkiye Uygulama Mühendisi Emre Bekler, firmalarının teknolojileri ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Ardından FANUC robotlu üretim hatlarına yönelik 5 ayrı problem, gruplar halindeki öğrencilere sunuldu. Sonrasında önceden hazırlanan bir ROBOGUIDE simülasyon hücresi ve uygulama videoları ile var olan robotlu üretim hattını iyileştirme konusunda çalışmalar talep edildi.

BİRİNCİYE ROBOT PROGRAMLAMA EĞİTİMİ 

İyileştirmelere örnek olarak da robot modeli seçimi, yerleşimi, kapasite seçimi, çevrim süresi, makina besleme uygulamaları gibi konular yer aldı.

Sorunun çözümü için en başarılı yöntemi uygulayan öğrenci grubu bin 350 avro değerinde FANUC Akademi sertifikalı robot programlama eğitimine hak kazandı.

"SAHADAKİ KONULARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTURUYORUZ"

Söz konusu etkinlikle ilgili görüşlerini paylaşan FANUC Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, kulübün düzenlediği etkinlikleri yakından takip ettiklerini, beyin fırtınası gerçekleştirilebilen vaka çalışmalarının öğrencilere fayda sağladığını dile getirdi.

Öğrencilerin eğitimleri sırasında, henüz mezun olmadan bir yandan problemlere yanıt bulmak için çalıştıklarını diğer yandan da sahadaki gerçek sorunlara şimdiden çözüm üretme imkanı bulmalarının önemine dikkat çeken Yiğit, etkinliğin birbaşka kritik noktasının ise uyum içerisinde birden fazla probleme yönelik çözüm üretmek, hemfikir olmak ve bunu da bir sunuma dökerek ekip sözcüsü aracılığıyla profesyonellere anlatmak olduğunu ifade etti.

Yiğit, söz konusu mini yarışma neticesinde kısa sürede en iyi çözümü getiren ekibin kazandığını belirterek, "En iyi çözümü getiren ekip, temel seviye robot programlama eğitimi ile hem kendini geliştirme imkanı bulacak hem de bu eğitimin sertifikasını özgeçmişine dahil edecek. Firma olarak, endüstriyel robot uygulamaları alanında mühendislerin sahada sık karşılaştığı ve çözüm getirmek üzere projeler ürettiği konuları öğrencilerle buluşturmaya devam etmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 18:18
YORUM EKLE

Novexx

Schunk

Dergiler