EGM Elektrik Geoteknik Makina Satış Müdürü Erdem Özcan, Harmonic Drive teknolojisini anlattı

NASA TEKNOLOJİSİ CNC`LERDE

EGM Elektrik Geoteknik Makina Satış Müdürü Erdem Özcan, Harmonic Drive teknolojisini anlattıNASA’nın aya gitme projesi için uzay araştırmaları yaptığı sırasında, 1960’lı yılların başında, uzayda çalışacak bir redüktör aranırken icat edilmiş olan Harmonic Drive’ın hem hassas, hem de kompakt bir yapıya sahip olduğunu söyleyen EGM Elektrik Geoteknik Makina Satış Müdürü Erdem Özcan, “Ürünün en önemli özelliği gerçekten boşluksuz oluşu. İkincisi de çok küçük hacimlerde dahi 320 çevirme oranına ulaşabilmesi. Bu özellikleri sayesinde robotlarda ve CNC tezgahlarda olmazsa olmaz bir bileşen haline geliyor. Hassaslığı en üst düzeye getiriyor” dedi.

EGM Elektrik Geoteknik Makina Satış Müdürü Erdem Özcan, Harmonik Drive’ın kendine has yapısı sayesinde dişlerin sıkışması söz konusu olmadığından, mevcut redüksiyon yöntemlerine göre çok daha hassas ve verimli çalışma imkanı sağladığını söyledi. Sayın Özcan sorularımızı şöyle yanıtladı. 

Erdem bey önce sizi tanıyalım lütfen.
Üç yıl için girdiğim Bosch Rexroth bünyesinde 10 yıl çalıştım. Bunun nedeni görevlendirildiğim projeleri tamamlamadan ayrılmama isteğimdi. Hep bir proje bitmeden başkası başlayınca böyle oldu. Amacım deneyim kazanıp aile şirketimize dönmekti. Planımı düşündüğümden yedi yıl sonra gerçekleştirebildim. Ailemizden; özgür düşünme, kendine güvenme ve başkalarını riske atmama eğitimi almıştık. Bu eğitimi hem başkaları adına hem de kendimiz için çalışırken uyguluyoruz. Bosch Rexroth’ta çalışırken profesyonel satış konusunda iyi bir birikim elde ettim. Şimdi EGM Elektrik Geoteknik Makina Sanayi ve Ticaret şirketinde de satış sorumluluğunu üstlenmiş durumdayım. 

Bu birikiminizle EGM için hangi faaliyet alanını belirlediniz?
Biz rekabetin fazla olmadığı, ancak firmalar için olmazsa olmaz bir konu bulmak ve o konuda çalışmak arzusundaydık. Bir de sahip olduğumuz know-how’ı da kullanabileceğimiz bir konu bulmaya dikkat ettik. Çünkü yalnızca malzeme satmak çok büyük değer yaratmıyor. Ona bilgi ve hizmeti eklerseniz para kazanabiliyorsunuz. Bu düşünceler içinde araştırmalar yaparken şansımız yardım etti ve bir projede “Harmonik Drive” kullanmamız gerekti. O vesile ile Harmonic Drive konusunun pek bilinmediğini fark ettik. Aslında 2000’li yılların başında bulunmuş bir teknoloji. Bu isimde bir şirket var Almanya’da.

Harmonik Drive nedir Erdem bey?
Redüktördür. Çalışma mekanizması başka hiç bir redüktörde bulunmayan bir redüktör. Harmonic Drive hem buluşun adı, hem de firmanın adı. Çok özel teknolojilerle üretilen çok özel bir ürün.

Harmonic Drive’ı çok özel yapan özellikler neler Erdem bey?
Bir özelliği gerçekten boşluksuz oluşu. İkincisi de çok küçük hacimlerde dahi 320 çevirme oranına ulaşabiliyor. Bu özellikleri sayesinde robotlarda ve CNC tezgahlarda olmazsa olmaz bir bileşen haline geliyor. Hassaslığı en üst düzeye getiriyor.

Yapısı nasıl Harmonic Drive’ın?
Harmonic Drive üç ana parçadan oluşuyor. Giriş tarafındaki parça bir rulman. İnce duvarlı bilyeli rulman. Bu rulmanın “Harmonic Drive” ürünü içindeki adı Dalga Üreteci. İngilizce Wave Generator ve elips şeklinde… İkinci parça arada yer alıyor. Çok özel alaşımlı esneyebilen çelikten yapılmakta ve konik formda… Bu nedenle de Wave Generator içine girdiğinde, esnek yapısı sayesinde, Wave Generator’un elips formunu alıyor. Bu ikinci parçanın adı “Flexspline ”. Flexspline’ın Wave Generator sayesinde kazandığı elips formu hatırladıktan sonra, son parçamız olan ve en dışta bulunan Circular Spline’nın içinde yer alacağına dikkat çekerek (Circular spline adından da anlaşılabileceği gibi dairesel ve dişlerini iç kısmında barındıran bir dişli), elips formda ve dış yüzeyi dişli olan Flexspline’ın neden boşluksuz temas edeceğini hatırlatmış olalım... Elips ve daire formlarının çap farklarından doğan diş adedi farkı ise bizim aktarım oranımızı belirliyor. Harmonik hareket Flexspline parçasına dönme sırasında sürekli basma ve çekme gerilmesi verdiğinden yorulma mukavemetinin çok yüksek olma zorunluluğu vardır. Ömür uzunluğu açısından da durum bu şekilde. Bu nedenle malzemesinin özel alaşımlı çelikten olması gerekiyor. Tabii Flexspline aynı zamanda esnek de olması gerektiğinden malzemenin önemi çok büyük… Böyle bir yapıda dişlerin sıkışması söz konusu olmadığından, mevcut redüksiyon yöntemlerinden çok daha hassas ve verimli çalışma imkanı sağlamaktadır…
 

“HARMONIC DRIVE’IN ÖMRÜNÜ RULMAN ÖMRÜ BELİRLİYOR”

Böylelikle moment aktarımı da malzeme zorlaması yapmadan garanti altında oluyor. Harmonic Drive’ın ömrünü Flexspline ömrü mü diş aşınmaları mı belirliyor?
Flexspline esnek olduğu için dişlerde zamanla oluşabilecek aşınma sürekli telafi edilmekte. Bu nedenle diş aşınmalarının ömür üzerinde etkisi yok. Flexspline’ın esnekliğini sürdürmesi ömür açısından çok önemli ancak bu konuda çok iyi olduğumuz için bu da ömür belirleyici unsur değil. Harmonic Drive’ın ömrünü rulman ömrü belirliyor. Rulman ömrü devir hızı ile üstel biçimde kısalmakta. Bunun yanı sıra çalışma koşulları da, örneğin ortam sıcaklığı ömür üzerinde etki yapmaktadır. 

Harmonic Drive nasıl icat edilmiş?
NASA’nın aya gitme projesi için uzay araştırmaları yaptığı sırasında, 1960’lı yılların başında icat edilmiş. Hem hassas, hem de kompakt olması gerekiyor. Uzayda çalışacak bir redüktör aranırken ortaya çıkmış. Çok hassas bir redüktör olması nedeniyle de bugün Airbus ve Boeing başta olmak üzere uçaklarda, denizaltılarda kullanılıyor. Damar cerrahisinde, baskı makinalarında, petrol platformlarında da kullanılan modelleri var. Audi ve BMW’de de kullanılıyor. Bu otomobillerin hem normal koşullardaki, hem de park etme kolaylığı getirecek tarzda kullanılmalarında Harmonic Drive büyük üstünlük getiriyor. Aslında hayatımızın pek çok alanında kullanılıyor, biz farkında olmasak da. Örneğin Türkiye’nin ilk askeri amaçlı uydusunda Harmonic Drive kullanılıyor. Zaten askeri uygulamalarda çok yerde kullanılıyor. Kullanımını arttıran etmenlerden biri de ortası delik bir redüktör olması. Bu sayede içinden kabloları geçirebiliyoruz. Bu da örneğin robotlarda, uçaklarda çok özel bir üstünlük getiriyor.

Erdem bey Harmonic Drive’ın pazara erişim modeli nasıl?
Erdem Özcan:  Biz Harmonic Drive’ı doğrudan satmaktan çok proje desteği ile vermeyi tercih ediyoruz. Bunun nedeni Harmonic Drive uygulamaları konusundaki deneyimimizi de müşterilerimizin değerlendirmelerini arzu ediyoruz. Bu vesile ile belirtmek de isterim ki Harmonic Drive firması aynı zamanda servo motor da üretiyor. Ürün yelpazemizde servo motor da bulunuyor. İlginç bulabileceğinizi düşündüğüm bir nokta da Harmonic Drive firmasının Genel Müdürlüğünü Ekrem Sirman isimli bir Türk vatandaşı yürütüyor.

Erdem bey redüktör seçimi mühendislik hesabı gerektiren bir işlem. Siz bu konuda bir servis veriyor musunuz?
Erdem Özcan: Elbette. Hem az önce değindiğim gibi bir desteğimiz var. Hem de Internet tabanlı bir hesaplama yazılımımız var. Adı WebCalculator. WebCalculator ile servo motor seçimi ve atalet moment hesapları da yapılabilir. Üstelik bu hesaplar daha sonra referans olarak kullanılabilmesi için parola korumalı olarak sitemizde saklanabilir.

Tüm robotik haberleri için -tıklayın-

Tüm aktüel haberler için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-


 

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2010, 13:46
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler