Cyberdyne engellilere güç kazandıracak

ROBOT GİYSİ CYBERDYNE ÜRETİLDİ

Cyberdyne engellilere güç kazandıracak
Satınalma Zirvesi

Bir Japon firması tarafından geliştirilen ve sadece giyen kişi istediğinde hareket eden robot giysi Cyberdyne, gerçek ayak kası harekete geçmeden önce yürüyor. Giysi, cilde takılan ve beynin belirli bir hareketi gerçekleştirmek için sinir sistemi aracılığıyla yolladığı elektrik dalgalarını algılayan sensörler yardımıyla çalışıyor.

Cilde takılan sensörler sinyali algılayıp robot giysinin elektrikli kol ve bacak kısımlarına yönlendiren bir bilgisayara bağlı. Sinyal algılanır algılanmaz, robot giysi, gerçek ayak kası harekete geçmeden önce hızla hareket ediyor.
Giysinin üst kısmı kol gücünü artırıyor; örneğin deneme sırasında giysiyi giyen kişi 40 kg. ağırlığındaki üç çuval pirinci rahatlıkla havaya kaldırdı. Giysi, giyen kişinin güç oranına göre ayarlı yani daha güçsüz birisi hareket ettiğinde robot giysi daha fazla yardımcı oluyor. İki yıl önce bu giysinin prototipini giyen bir dağcı, elleri ve ayakları felçli olan bir kişiyi yaklaşık 4 bin 200 metrelik Breithorn dağının zirvesine kadar sırtında taşımıştı.

YAŞLI VE FİZİKSEL ENGELLİ KİŞİLERE HAREKET VE GÜÇ KAZANDIRACAK

Cyberdyne firması 500 adet robot giysinin alt vücut parçalarını bir sene boyunca aylık 1300 pound fiyatla kiralamayı planlıyor ve bazı Japon ve Hollandalı firmalarla bu teknolojinin kiralanması için anlaşmalar yaptı. Rehabilitasyon aracı olarak dizayn edilen robot giysi, yaşlı ve fiziksel engelli kişilere hareket ve güç kazandıracak. Bu teknolojinin askeri ve endüstriyel amaçlarla da kullanılabileceği belirtilirken, giysinin üst vücut parçaları ile herhangi bir bilgi henüz açıklanmadı. HAL, rehabilitasyon desteği ve sağlık alanında fiziksel eğitim desteği, engelliler, fabrikalarda ağır iş desteği, ADL desteği ve felaketlerden kurtarma desteğinin yanı sıra eğlence alanı gibi çeşitli alanlarda uygulanması bekleniyor.
 

http://www.haberortak.com

 

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2009, 12:50
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler