Bir giriş: Kaynak robotu

Bir giriş: Kaynak robotu

Bir giriş: Kaynak robotu
Satınalma Zirvesi

Modern imalat sistemlerinin otonom makinalara olan ihtiyacı, tüketim kültürünün gelişmesiyle giderek artmaktadır. Bu kültür standartları değiştirerek sadece; daha çok ürünü daha az zamanda, istenen doğruluk ve tamlıkta, en düşük maliyete üretebilen firmaların ayakta kalmasına izin verir. Ve ‘verim’ belki de çağımızın üretim anlayışını tek başına açıklayabilecek benzersiz bir kelimedir. Günümüzde verimsiz yapılan her işlem sektör gözetmeksizin para kaybettirir.
Her sektörün kendine göre zorlukları vardır fakat kaynak; uygulama sahası, ürün çeşitliliği, sağlığa etkileri ve teknik gereklilikleri ile en zor uygulamalardan biridir. Yapılabilecek en ufak hata direkt olarak ürün kalitesini etkiler. İşin, yüksek dikkat ve fiziksel efor gerektiren doğası kalifiye personel ihtiyacını doğurur. Kaynak işçisinin el-göz koordinasyonunun güçlü olması, uzun süre odaklanabilmesi istenmektedir.
Fakat işçi ne kadar tecrübeli ve yetenekli de olsa kaynak hataları tamamıyla engellenemez. Basit bir önerme ile “her hatanın insan hatası olduğu böyle bir sektörde, insan faktörünü ortadan kaldırmak işlemi hatasızlığa doğru götürecektir.” Dünyada, bu gerçeği görebilen vizyon sahibi firmalar uzun zamandır kaynak proseslerinde robotları kullanmaktadır.  

 

Endüstriyel robotları üretim basamaklarında kullanmak, ürün esnekliği, hız, düşük maliyet ve yüksek kalite arayışının bir sonucudur. Yapılan çalışmalar robotların ‘üretim hacmi/üretim maliyeti’ oranı en yüksek otomasyon sistemleri olduğunu göstermektedir. Robotlar; pazardaki değişime uyum sağlanabilmesi için sıklıkla görev değişikliği yapılan üretim basamaklarında ve siparişe göre çalışıp, yüksek stok tutmak istemeyen firmalarda, kazançlı ve risksiz çözümler sunar.  
 
ROBOTLAR TÜM KAYNAK UYGULAMALARINDA KULLANILABİLİR

Endüstriyel robotlar neredeyse tüm kaynak uygulamalarında kullanılabilir
Punta (spot) kaynağı, MIG/MAG/TIG kaynağı (gaz altı), laser kaynağı, plazma kaynağı.
Robotların; programlanabilir kontrol sistemlerine sahip olması, pozisyon, yön ve referans sistemi belirleme, parametrik yörünge çizebilme becerisi, ileri PLC, I/O ve data kontrolü, farklı haberleşme arabirimlerine ve protokollerine yatkınlığı sayesinde; çevresel ekipmanlar (kaynak torcu, servo tel besleme ünitesi, servo punta tabancası) ve sensörler ile beraber istenilen tüm işlemler gerçekleştirilebilir.

Robot kontrolörleri; sinyal okuma ve mantıksal işlemler (if then, wait until, do until, vb) gerçekleştirebilme yeteneğine sahiptir. Büyük boyutlardaki sinyalleri işlem sırasında okuyup işleyebilirler. Ark kaynağında ise sensör bilgisi, kaynak yörüngesindeki torcun pozisyonunu düzeltir. Bu işlem sensör ve robot kontrolörü arasında kesintisiz bir haberleşme gerektirir.
Kaynak uygulaması; hareket kontrol, sensör kullanımı ve kaynak makinası ile eş zamanlı haberleşme becerisi gerektirdiğinden robotlar bu alanda kullanılmaya çok yatkındır. Gerekli uygulamayı gerçekleştirecek robotun temel mekanik yetenekleri; mekanik tasarımı, kinematik yapısı ve sürücü ünitesine göre belirlenirken, kol uzunluğu işlem görecek ürüne göre, çevresel kaynak ekipmanları ise kaynak tekniğine göre belirlenir.

“ONBİNLERCE PUNTA KAYNAÐI ROBOTU OTOMOTİV FABRİKALARINDA GÜVENİLİR BİR HİZMET SAÐLIYOR”
Kaynak robotları arasında en geniş uygulama alanına sahip kaynak uygulaması punta kaynağıdır. 1980’lerden günümüze onbinlerce punta kaynağı robotu otomotiv fabrikalarında güvenilir bir hizmet sağlamaktadır. Bu robotlar olmadan istenen kalite ve maliyet seviyesinde araba parçalarının toplu üretiminin gerçekleşmesi imkânsızdır.
Her şeye rağmen kaynak işlemleri sırasında robotları kullanmak beraberinde farklı sorunlar da doğuracaktır. Çünkü robot kullanmak üretim sürecini daha karmaşık bir hale getirir. Robotun programlanması, bakımı ve sistem tasarımı için eğitimli, yetkin iş gücüne gereksinim duyulur. Umalım ki Türkiye robot teknolojisine gereken önemi verebilsin ve üretim savaşında ön saflardaki yerini alsın.
 

HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Kaynatılacak parçanın üretimindeki operasyonlar mutlaka belli bir kalite ve tekrarlılıkla yapılmalı

Kaynak robotları ile hızlı, kaliteli ve verimli üretim

Kaynak robotları ve yalın üretim oyunu birlikte oynamayı öğreniyorlar

Bir giriş: Kaynak robotu

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2009, 15:07
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler