BİLİM VE TEKNOLOJİ HAFTASINDA TEKNOLOJİLERİNİ TANITTI

Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu, Bilim ve Teknoloji Haftası kapsamında dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de teknolojinin gelişmesi için hız kesmeden çalıştıklarını vurguladı.  

BİLİM VE TEKNOLOJİ HAFTASINDA TEKNOLOJİLERİNİ TANITTI
Endüstrideara

Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu, 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası kapsamında yaptığı konuşmada, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de teknolojinin gelişmesi için hız kesmeden çalıştıklarının altını çizdi.

Saraçoğlu, bir asırdır dünya genelinde her türlü soruna karşı çağın ötesinde, insana ve çevreye dost, ileri teknolojiler geliştirmeyi sürdürdüklerini belirterek son yıllarda hayata geçirilen öncü çalışmalardan örnekler verdi:

"YAPAY ZEKA, ÜRETİM VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYOR" 

Cihazları daha akıllı, hayatı ise daha güvenli, sezgisel ve konforlu hale getirme hedefiyle çalıştıklarını kaydeden Saraçoğlu, “Firmamız, yapay zeka (AI-Artificial Intelligence) tabanlı çalışmalar için akıllı öğrenme algoritması geliştirdi. Kompakt yapay zekâ teknolojimizle birleştirilen bu algoritma sayesinde konvansiyonel AI kontrol yöntemlerinin yalnızca yüzde biri kadar hesaplama ve beşte biri oranında deneme yapılması yeterli oluyor. İnsan destekli makine öğrenmesi sağlayabilen mevcut teknolojilerde birkaç saat ile yarım gün arasında değişen optimizasyon süresi, Mitsubishi Electric’in derin pekiştirme ile öğrenme (deep reinforcement learning) yöntemi kullanan tam otomatik akıllı makine öğrenmesi algoritmasıyla birkaç dakika ile 30 dakika arasında değişen kısa bir zamana iniyor. Çok farklı sektörlerde ve makinelerde kullanılabilen bu algoritma, sanayi verimliliğini artırmak üzere yüksek varsayım içeren verilerin makineler tarafından işlenmesine imkân tanıyor. Mitsubishi Electric’in tescilli yapay zekâ markası ‘MAISART’ teknolojisi, şirketlerin yapay zekadan en üst seviyede yarar elde etmelerini sağlıyor” dedi. 

"DÜNYANIN İLK SİBER SALDIRI ALGORİTMASINI GELİŞTİRDİK"

Saraçoğlu, dijital dönüşümün öncüsü olarak günümüzde drone, araç içi cihazlar, üretim tesislerindeki ekipmanlar ve diğer cihazların sensör bazlı otomatik kontrolünün yaygınlaşması sonucu artan siber güvenlik ihtiyacına yanıt veren yeni bir teknoloji geliştirdiklerini dile getirerek, “Cihazların otomatik kontrolünde kullanılan ölçümler için çoklu sensörleri bir araya getiren sensör füzyon algoritmalarına özel bir algoritma eklenerek ölçüm verilerindeki tutarsızlıkları tespit eden bu özel teknoloji, dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. Fabrika içindeki motor sistemlerimizi korumak amacıyla geliştirdiğimiz bu siber savunma sistemi, pek çok saldırı senaryosu üzerinde çalışılarak geliştirildi. Mitsubishi Electric sisteme emredilen komutların işlevini anlamak için otomasyon ürünleri içinde gelen normal komutlarla zararlı komutları anlayabilecek bir davranışsal model kullanıyor. Sisteme rutin olarak verdiğiniz komutların dışında farklı komutlar geldiği takdirde analiz ediliyor ve inceleniyor. Bu yeni teknoloji, 2020 yılından itibaren kullanılmaya başlandı.” dedi.

GÜVENLİ UÇUŞA OLANAK TANIYAN TEKNOLOJİ

Firmalarının kamu sistemleri alanındaki faaliyetleri kapsamında uçak ve uçuş güvenliğini artırmak amacıyla havalimanları için geliştirdiği radar teknolojisinin Türkiye’de Antalya Havalimanı’nda da kullanıldığına dikkat çeken Saraçoğlu, “Terminal Doppler Lidar Sistemi olarak adlandırılan bu radar teknolojisi, havalimanlarında rüzgar değişiminden kaynaklanan havayolu kazalarının daha etkin bir biçimde önlenebilmesi için geleneksel sistemlerden farklı olarak yalnızca yağış sırasında değil, açık havalar da dahil tüm hava koşullarında tespit yapabiliyor. Görüş hattındaki rüzgâr hızının ölçülmesine olanak sağlayan sistem, sivil havacılık operasyonlarının ve yönetmeliklerinin uluslararası normlara uygunluğundan sorumlu olan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) standartlarına ve tavsiyelerine uygun olma özelliğiyle de öne çıkıyor” diye konuştu.

ÜÇ BOYUTLU SENSÖR SİSTEMLERİ SES GETİRDİ

Markanın Legendera ve Kirigamine serisi klimalarında ve profesyonel ticari tip kaset tipi cihazlarda farklı versiyonlarla kullanılan ve sektörde büyük ses getiren 3 boyutlu sensör sistemleri hakkında da bilgiler paylaşan Saraçoğlu, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Tam 232 adımda 8 sensörle mekânın bin 856 hücresinden ölçüm alan 3D i-See Sensör teknolojisi, bu ölçümleri odada farklı sıcaklıklardan dolayı oluşabilecek konforsuz durumları ortadan kaldırmak için değerlendiriyor. 3D i-See Sensör teknolojisi, sıcaklık ölçümleri yaparken evcil hayvanları ve insanları ayırt edebiliyor. Sistem, ayrıca ortamda bulunan kişilerin konumlarını da tespit edebiliyor. Ortamda kullanıcı olmadığında enerji tasarrufu için ayar sıcaklığını 1 ya da 2 derece yukarı ya da aşağı ayarlayabildiği gibi kişi sayısını tespit edebildiği için kişi sayısına orantılı olarak da çalışabiliyor. İstenirse sensör belirli bir süre ortamda kimseyi tespit etmediğinde klima çalışmasını tamamen durdurabiliyor. Bu sayede, yüksek konfor ve enerji tasarrufu sağlanıyor.”

ÇEVREYİ VE GELECEĞİ KORUYOR

Saraçoğlu, ürünlerinin teknolojisi, kalitesi ve güvenilirliğinin yanı sıra  çevre duyarlılığı ve enerji verimliliği konusuna da dikkat çekerek, "Şirketimizin Sanayi 4.0’a yanıtı olan dijital fabrika konsepti e-F@ctory ile fabrikalara çok daha hızlı, verimli ve çevreci üretim imkânı tanıyoruz. Üretimde çok ciddi maliyet tasarrufu sağlayan ve yönetimden üretim katına kadar tüm fabrika katmanlarını optimize etmek için ileri teknolojileri kullanan e-F@ctory, işletmelerin hem küresel rekabette hem de çevreci üretimde bir adım önde olmalarına katkı sağlıyor. Dünyanın en derin batırma tüp tüneline sahip Marmaray gibi hayatın içindeki projelerde de yer alıyor ve enerji verimliliği alanında yüksek katma değer sunuyoruz. AVM’ler, gökdelenler ve hastaneler gibi çok yüksek oranda enerjiye ihtiyaç duyan yapılarda ise kontrollü enerji yönetim sistemi uyguluyoruz.” ifadelerini kullandı. 

COVİD-19'UN GETİRDİĞİ YENİ NORMALE YÖNELİK ÇÖZÜMLER

Mitsubishi Electric’in enerji verimliliğinin ve kesintisizliğin büyük önem taşıdığı veri merkezi soğutma alanında güvenilirlikten ödün vermeden esnek ve hızlı modüler MULTIDENSITY ürünüyle kolay işletim imkânı tanıyan soğutma sistemleri geliştirdiklerini dile getiren Saraçoğlu, “Milyonlarca insan, pandemiyle birlikte uzaktan çalışmaya ve eğitim görmeye başladı. Büyük miktarlarda verinin işlendiği ve saklandığı veri merkezlerindeki soğutma işlemi, sistemlerin güvenliği için büyük önem taşırken bu işletmelerde kullanılan enerji miktarının düşük olması çevrenin korunması açısından olmazsa olmaz. Mitsubishi Electric’in s-MEXT hassas kontrollü klima ürünlerinde kullandığı çevreye duyarlı, düşük küresel ısınma faktörü (GWP) değerine sahip soğutucu akışkanla sektörde bir ilk.” şeklinde konuştu.

"DÜNYAYA KATKI SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Mitsubishi Electric Grup’un 2021 yılında Japonya’da ticari faaliyetlerine başlamasının 100. yıl dönümü olduğunu ifade eden Saraçoğlu, "Firmamız, geçtiğimiz 100 yıl boyunca evden uzaya kadar çok çeşitli alanlarda sürekli teknolojik yenilik ve kesintisiz yaratıcılıkla donatılmış geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi sunarak canlı ve ileri bir toplumun oluşmasına katkıda bulundu. Şirketimiz, önümüzdeki 100 yıl boyunca da inovatif ve çağın ötesindeki teknolojileriyle dünyaya katkıda bulunmaya devam edecek.” diyerek sözlerini noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2021, 07:53
YORUM EKLE

Eriş Makina

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını