ARAÇ ÜRETİCİSİNE MAKSİMUM SEVİYEDE ROBOTİK KAYNAK

Comau, ABC Control iş birliğiyle Polonya’nın önde gelen ticari araç ve kamyon kasası üreticisine en üst seviyede robotik kaynak çözümleri sundu.

ARAÇ ÜRETİCİSİNE MAKSİMUM SEVİYEDE ROBOTİK KAYNAK
Endüstrideara

Comau'nun sistem entegratörü ABC Control iş birliğiyle, Polonya’nın önde gelen ticari araç ve kamyon kasası üreticisi ZASŁAW TSS'ye sunduğu robotik kaynak çözümleri; Arızalar Arasındaki Ortalama Süreyi ve kullanım ömrünü, olası en hızlı uygulama dönüşünün yanı sıra yüksek güvenilirliği sağlıyor.

ÜRÜN GELİŞTİRİYOR, ÖZEL HÜCRELER SUNUYOR

Günümüzde birçok şirket; üretim kapasitesini, üretkenliği ve kaliteyi artırmayı yanı sıra üretim kesintilerini azaltmayı amaçlayan endüstriyel robotlarla yapılan “robotik” üretime ilgi duyuyor. Robotik üretim, otomotiv endüstrisinde olduğu gibi, özellikle yüksek tekrarlanabilirlik ve doğruluk ile seri üretime yönelik titiz çözümler arayan şirketler için değerli olmaktadır. Kaynak prosesi, hızlı otomasyona tabidir, ki halihazırda kaynak robotları dünya genelinde toplam robot satışlarının yaklaşık yüzde 25’ini oluşturmaktadır.

Bu kapsamda Comau da, diğer kaynak uygulamalarının yanı sıra MIG/MAG ve TIG yöntemleriyle punta kaynağı ve ark kaynağı uygulamalarına yönelik robotik ürünler geliştirmekte ve ayrıca özel kaynak hücreleri sunmaktadır.

Comau, Avrupa pazarına yönelik, kamyon gövdelerinin şasi yapısına, ekskavatör kollarına, tarım makinalarının bileşenleri ve parçalarına, alüminyum pencere çerçeveleri veya merkezi ısıtma fırınlarına kaynak yapılması için robotik çözümler sunuyor.

MANUEL YAPILAN PROSESİ OTOMATİKLEŞTİRİYOR

Comau, robotik sistem entegratörü ABC Control iş birliğiyle, ZASŁAW TSS firmasının Polonya’nın Andrychów şehrindeki kaynak atölyesinde, treyler ve yarı römorkların yapımı için bileşenlerine kaynak yapmak üzere bir kaynak hücresi kurdu.

Polonya’nın önde gelen ticari araç ve kamyon kasası üreticisi ZASŁAW, bilinen bir marka olarak gerek yurt içinde gerekse yurt dışında oldukça tanınıyor. Firmanın kaynak faaliyetleri, bugün Polonya’da en yaygın kullanılan tarım römorklarından biri olan ve “Autosanki” olarak adlandırılan römorkların üretimiyle başladı (yaklaşık yüzde 68 pazar payı).

Şirket, 1990’lı yıllarda, izin verilen ağırlığa kadar toplam ağırlığı 6 ila 35 ton arasında olan her türlü araç, römork ve yarı römorku sunacak şekilde ürün yelpazesini geliştirdi ve genişletti. Bugün Avrupa yollarında; Almanya, Fransa, Avusturya’nın yanı sıra Baltık ve İskandinav ülkelerinde çok sayıda ZASŁAW ürününe rastlanabilir.  

Yıllar içinde yarım milyondan fazla araç üreten, 18 bin 500 metrekareyi aşan Polonya’daki en modern montaj alanına sahiptir. Parçaların montajından önce, monte edildikleri parçaların büyüklüğü nedeniyle, ticari araçlar için treyler veya römorkların yan taraflarında zorlayıcı kaynak işlemi yapılır. El yordamıyla gerçekleştirilen kaynak işlemi, genellikle zaman alan bir işlemdir. 

HIZLI DÖNÜŞ VE YÜKSEK GÜVENİLİRLİK İÇİN TASARLANDI

Comau tarafından sunulan ve sistem entegratörü ABC Control tarafından uygulanan kaynak çözümleri; 70 bin saat civarı olarak öngörülen Arızalar Arasındaki Ortalama Süreyi (MTBF/Mean Time Between Failures), yaklaşık 20 yıllık bir kullanım ömrünü, olası en hızlı uygulama dönüşünü ve yüksek güvenilirliği sağlamak için tasarlandı.

İş parçasında 4 m.’den fazla olan detayların tam boyutları nedeniyle, yaklaşık 1,5 m.’lik yatay erişim mesafesine sahip standart konumlandırılmış bir kaynak robotu bu tür işlemleri yapamaz. Ayrıca, istasyonda kaynak üretkenliğini en üst düzeye çıkarmak ve duruş sürelerini önlemek adına iki farklı işlem alanı bulunur.

Birinci alanda robot, ayrıntılı bir kaynak uygulaması yaparken, ikinci alanda ise operatör, daha ileri işlemler yapılması için bitmiş kaynaklı ürünü güvenli bir şekilde kaldırabilir. İki çalışma alanı arasında 11 metrelik bir “slider” aracılığıyla hareket eden robot, parçaları yatay bir dönme eksenine sahip pozisyonerlere yerleştirir. 

“REKABETÇİ HALE GELMEK İÇİN YATIRIMA DEVAM EDECEĞİZ”

Şirket Yöneticisi Daniel Sztyk, ZASŁAW'daki robotik uygulamasına ilişkin şunları ifade ediyor:

“Kaynak istasyonlarının otomasyonu yoluyla, üretim süreçlerimizi optimize etmeye karar verdikten sonra Comau robotunu tercih ettik. Ardından üretim gereksinimlerimizi tamamen karşılayan ABC Control tarafından bir ark kaynağı istasyonu entegre edildi. Amacımız, hedeflerimize mümkün olan en düşük maliyetle ulaşmak için daha fazla otomasyon ve robotikleşme yoluyla süreçlerimizi optimize etmektir. Dolayısıyla şirketimiz, özellikle işlevsellik ve ürün kalitesi açısından pazarda daha rekabetçi hale gelmek için robotik süreçlerden faydalanacaktır.”

Comau kaynak robotik çözümleri, pazarın artan taleplerine bir yanıt niteliğindedir. Firmanın çözümleri güvenilirdir ve anında, gözle görülür faydalar sağlayacaktır.

FİRMANIN KAYNAK SİSTEMLERİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Firmanın robotik kaynak çözümleri, tek ve benzersiz çözümler değildir, ancak her müşteriye özel, bireysel bir yaklaşım getirir.

Bir Comau kaynak hücresinin temel konfigürasyonu şunlardan oluşur:

-    Kaynak yapılması gereken yere göre programlanmış, yörüngeye sahip bir torç kontrolörü olarak bir endüstriyel robot
-    Kaynak ekipmanı: Tel besleme sistemli bir ark kaynağı, kablo seti ve bir kaynak tabancası
-    Kaynak bileşenleri: yatay / dikey / yörüngesel pozisyonerler ile kalıcı döner masalara monte edilmiş bir kaynak fikstürü. Düzgün yapılan fikstür, detaylarda tekrarlanabilirliği korurken bile seri yapım üretimine izin verir.
-    Ark kaynağı işleminin parametrelendirmesini basitleştirmek için Akıllı Ark yazılımı. Sipariş üzerine yapılmış uygulama, operatörün tüm parametreleri ayarlamasına izin verir ve kaynak işleminin tüm aşamalarını kapsar.
-    Opsiyonel bileşenler: Güvenlik gereksinimlerinde belirtilen ek işlevlerin yerine getirilmesi (çarpışma algılama, brülörün hasar görmesini önler) veya bağlantıdaki kenar detaylarının hatalı olarak hazırlanması, lazerin eklem ekseninde önemli bir sapmaya neden olur.

Fotoğraf: AutomatykaOnline.pl 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 10:38
YORUM EKLE

Omron 3

Schmalz

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını