banner1322
x

SOCAR TÜRKİYE’DEN YAPAY ZEKA HAMLESİ 

SOCAR Türkiye Ar-Ge, Berlin Teknik Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi iş birliği gerçekleştirdi. Bu kapsamda yapay zeka temelli algoritmalar, proses ekipmanlarının verimliliği ve sağlıklı işlemesi için kullanılacak.

SOCAR TÜRKİYE’DEN YAPAY ZEKA HAMLESİ 
Endüstrideara

Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı SOCAR Türkiye’nin iştiraki SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon A.Ş, endüstriyel İHA (İnsansız Hava Aracı) destekli çalışmalarını Berlin Teknik Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi iş birliği ile başlattı. SOCAR Türkiye bu yatırımla sektörde inovasyon öncüsü olmayı ve son teknoloji uygulamalarını kullanmayı hedefliyor. SOCAR Türkiye Ar-Ge, yapay zeka temelli algoritmalar ile korozyonun derecelerini tespit edecek ve yıpranma payını minimuma indirecek. Ayrıca proses ekipmanlarının etiketlemelerinin yapay zeka kullanılarak İHA destekli elde edilen görüntüler ile yapılabilmesini ve bunların etkin karar yönetiminde kullanılabilmesini mümkün kılacak. Neticede hem planlı hem de plansız bakımlar aktif olarak gerçekleşecek. 

MUHTEMEL İŞ KAZALARI DA ÖNLENECEK

İHA üzerinde bulunan multispektral kamera ve NDT (Non-Destructive Testing) sayesinde elde edilen veriler SOCAR Türkiye Ar-Ge tarafından geliştirilen algoritmalar ile işlenerek izolasyon altı korozyon ve yıpranmalar tespit edilebilecek. Ayrıca, proses ekipmanlarının insanlar tarafından ulaşılması zor ve riskli olan bölgelerinde yapılan incelemeler ile ekipmanlara ait arızalı ve riskli bölümler belirlenerek muhtemel iş kazalarının önüne geçilmesi sağlanacak. Aynı zamanda, operasyonlarda meydana gelen enerji kayıplarının ve baca sahasında yapılacak denetimlerle yangınların önüne geçilebilecek. 
 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2022, 10:00
YORUM EKLE

Endress

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını