banner1339
x

RULMAN DEĞİŞİMİYLE TASARRUF SAĞLANIYOR, VERİMLİLİK ARTIYOR

Silkar Endaş İş Geliştirme Yöneticisi Özgün Akpınar, rulman seçiminin tesisler için önemine değinerek “Doğru seçim ve uygulama verimi artırarak maliyetleri aşağıya çekiyor” dedi.

RULMAN DEĞİŞİMİYLE TASARRUF SAĞLANIYOR, VERİMLİLİK ARTIYOR
Enerji Zirvesi

Doğru rulman seçimi ve periyodik bakımı tesislerin hem tasarruf sağlamasına yardımcı oluyor hem de verimliliği artırıyor. Konunun önemini ve yapılan çalışmaları konuştuğumuz Silkar Endaş İş Geliştirme Yöneticisi Özgün Akpınar, “Rulman çok kritik bir makine elemanı olduğu için çalıştığı makina ya da prosesteki elektrik motoru ya da pompa gibi bir ekipmana göre çok daha düşük bir maliyeti kalemi. Bu sebeple sahada yeteri kadar önemsenmediğini görüyoruz. Oysa ki hareketi ilettiği için çok kritik bir makine elemanıdır. Örneğin olası bir arıza ya da ani duruş durumlarında işletmelere ağır maliyetleri vardır. Standart bir rulman arızası çok büyük üretim kayıtlarına neden olarak verimliliği etkilemektedir. Biz bu sebeple hem eğitimlerimizde hem görüşmelerimizde rulmanın çok kritik bir makine elemanı olduğunu ve doğru şekilde tedarik edilmesi gerektiğini anlatıyoruz” dedi. 

“YANLIŞ MONTAJ YÜKSEK MALİYETLERE NEDEN OLUYOR”

Akpınar, doğru ürün seçiminin yanı sıra montaj konusuna da vurgu yaparken maliyetlerde önemli bir gider kalemi oluşturduğunu belirtti. Akpınar, “Türkiye piyasasında yanlış kanallardan tedarik edilen, orijinal olmayan ya da arkasında teknik desteği olmayan firmalardan alım yapan çok fazla sanayicimiz bulunuyor. Sanayicilerimiz rulmana yeteri kadar önem verirse, doğru montaj yapılırsa, doğru yağlanırsa, bakımları doğru yapılırsa ve kestirimci bakım cihazlarıyla ölçümleri doğru bir şekilde yapılırsa olası sorunların önüne rahatça geçilebilir. Sahada bu konuyla ilgili çok fazla uygulama örneği ile karşılaşıyoruz. Basit bir oynak bilyalı rulmanın montajının yanlış yapılması bile çok fazla rulmanın sarf edilmesine neden oluyor. Biz firmalara gidip montajının nasıl doğru bir şekilde yapılması gerektiğini anlattıktan sonra ayda bir değişen oynak bilyalı rulmanın yıllarca çalıştığına şahit olduk. Aynı şekilde yanlış yağ seçilmiş bir firmada daha fazla yük taşıyabilen bir yağlayıcıyla değiştirdiğimizde daha düşük maliyetlere daha uzun sürelerde yağlama yapmasına da imkân sağladık. Burada doğru seçim ve uygulamanın verimi artırdığına ve maliyetleri aşağıya çektiğine dikkat çekmek istiyorum” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2021, 08:28
YORUM EKLE

Delta Vana

Enelsan

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını