banner1322
x

Robotik çalışmalara ağırlık verecek

Elimko Yönetim Kurulu Üyesi Malik Aviral, belli bir düzeyde kurguladıkları ve imal ettikleri robotik ürün çalışmalarına daha fazla ağırlık vereceklerini söyledi.

Robotik çalışmalara ağırlık verecek
Endüstrideara

Koronavirüs sürecini nasıl yönettiklerini ve hangi alanlara ağırlık vereceklerini anlatan Elimko Yönetim Kurulu Üyesi Malik Aviral, bu krizin Türkiye için fırsata döneceğini ve robotik ürün çalışmalarına daha fazla ağırlık vereceklerini söyledi. 

ÜRETİM FAALİYETLERİMİZ DEVAM ETTİ 

Koronavirüs süreci başladığının hemen akabinde ofislerimiz evden çalışmaya başlamıştır. "Home Office" sürecine çok kısa bir periyodda adapte olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Fabrikamız da önce kronik rahatsızlıkları olan personel ve bir miktar rapor alan elemanlarımız haricindekiler, sosyal mesafeye uymak ve hijyen şartlarının sağlanması ile çalışmalarına devam etmiştir. Fabrika ve ofis çalışanlarımız şirket araçları ile taşınmış, toplu taşım riski önlenmiştir. Şüphesiz imalat hızımızda düşüş yaşanmıştır. Ancak müşterilerimizi kesinlikle zor durumda bırakan bir duruma düşülmemiştir, hatta çalıştığımız firmalar bu yönde bizleri takdir etmişlerdir.
 
YENİ NORMAL TANIMINI BENİMSİYORUZ 

Bu olağan üstü şartlardan geçtiğimiz dönemin sonunda "hiçbir şey eskisi gibi olmayacak..." yaklaşımları yapanlarla aynı düşüncedeyiz. "Yeni Normal" tanımını çok doğru buluyor ve benimsiyoruz. Yeni normal dönemde zaten uzun yıllardır tüm dünyanın telaffuz ettiği "VERİMLİLİK" çok daha şiddetli önceliği olan bir kavram olacaktır. Her zamankinden daha verimli çalışmamız gerekecektir. Gelişen bu şartlarda amacı kar etmek olan şirketler, elde edecekleri karlara daha zor erişeceklerdir. Artık şunu çok iyi biliyoruz ve kabul ediyoruz ki, Kar = Malın piyasa da oluşan fiyatı-Maliyettir. 
 
VERİMLİLİK ANAHTAR SÖZCÜK OLACAK 

Rekabet ve daralan pazar payları içinde bir firmanın kar edebilmesi için piyasada oluşan fiyatlara bir şey yapılamayacağı için, tek faktör maliyetleri düşürmeye çalışmak olmaktadır. Zaten yıllardır maliyetler düşürülmeye çalışılmaktadır. Açıkçası yeni normalde tahmin edeceğimiz nedenlerle maliyetlerde bir önceki döneme mukayese ile yükselme bile olacaktır. Bu şartlar altında en önemli faktör verimli çalışmaktır. Verimlilik kavramının anahtar bir sözcük olacağına inanıyor ve firmamızı bu doğrultuda yeniden organize etmeye çalışacağımızı ifade etmek istiyoruz. Sabit giderlerimizin minimize olacağı çalışma modellerine daha fazla önem vermemizin bilincindeyiz.
 
KRİZİN FIRSATA DÖNECEĞİNE İNANIYORUZ 

Uzun yıllardır küreselleşme yaklaşımları ile şartlanmış bir dünyanın, giderek tekrar ülke içi kaynakları ön plana çıkaracağına inanıyoruz. Zaten yerli imalatçı misyonu ile çalışan firmamız hem kendi ürünlerinin çeşitliliğini artıracak hem de ham madde teminin de yerli imkanları tercih ederek dışa bağımlılığı minimuma indirmeye çalışacaktır. Bu yaklaşımları bir motivasyon kaynağı olarak görüyoruz. Bu krizin ülkemiz açısından fırsata döneceği inancındayız. Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından temin edilen ham madde, yarı mamullerin ulaşım ve erişim maliyetleri yükselecektir. Ayrıca bizim sevkiyatlarımızda da aynı süreçler yaşanacaktır.  Bu maliyetleri her iki yönlü düşürmeye çalışacağız. Endüstri 4.0 platformunun gelişmesine katkısı olacağını düşündüğümüz bu "Yeni Normal" dönemde, maliyetleri düşürmede üretim hatlarımızda kullanma imkânımız olan küçük ölçekli robotlara yer vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Önceki süreçte, bu konuda daha yavaş hareket etmiş olduğumuzu fark ettik. Yapay zekanın giderek daha yaygınlaşacağına inanıyoruz ve bu doğrultuda gerekli atılımları yapacağız. 
 
ROBOTİK ÜRÜNLER İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ 

Bugüne kadar kurmuş olduğumuz bazı taahhütlerimizde belli bir düzeyde kurguladığımız, imal ettiğimiz robotik ürün çalışmalarımıza daha fazla ağırlık vereceğiz. Üretimlerimiz de Endüstri 4.0 kapsamını artıracağız. Nesnelerin internetine komple anahtar teslimi çözümlerimizde ve endüstriyel kontrol üretimlerimizde daha çok yer vereceğiz. Tüm dünya da dijitalleşmenin hızlanacağını ve üretim hatlarımızda "Esnek Üretim" modelimizi daha geliştirmemiz gerektiğine inanıyoruz. Planlamalarımızı bunlara göre yapacağız... Bu güçlükler tüm dünyanın sorunu olacağı için, tüm dünya ülkelerinin hep birlikte kenetlenerek bu süreci de olumluya çevireceği inancındayız. "Olumlu düşünmenin, olumlu sonuçlar doğuracağı" hayat felsefesine inanıyoruz.
 
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 11:12
YORUM EKLE

Endress

Enelsan

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını