banner1322
x

MİGİBOY YENİ YATIRIM İLE FABRİKA KURACAK

Migiboy firması yeni yatırımı için düğmeye bastı. Migiboy Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Canpolat, konuyla ilgili konuştu.

MİGİBOY YENİ YATIRIM İLE FABRİKA KURACAK
Robot Zirvesi

Türk tekstil sektörünün önde gelen kuruluşları arasında yer alan Migiboy, 200 milyon dolarlık yatırımla spandeks (likra) fabrikasını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Yeni yatırımın duyurulduğu basın toplantısında açıklamalarda bulunan Migiboy Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Canpolat, "Türkiye'de gelecek dönemde sanayi ile ilgili çok ciddi yatırımların olacağını düşünüyorum." dedi.

"AMACIMIZ, İTHALATI İHRACATA DÖNÜŞTÜRMEK"

Canpolat, Çorlu, Kahramanmaraş ve Kırklareli'ndeki 5 fabrikasıyla iplik, örme kumaş ve boya-baskı alanlarında faaliyet gösteren firmalarının yeni üretim tesisinin Niğde Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) 400 bin metrekare alanda kurulacağını ifade etti.

Fabrikanın inşaatının 14 ayda tamamlanmayı hedeflediklerini aktaran Canpolat, yeni yatırımlarıyla birlikte likra ithalatının önüne geçmeyi planladıklarının altını çizdi.

Türkiye'nin yıllık 60 bin ton likra ihtiyacının bulunduğunu, 500 kişiye istihdam sağlayacakları tesisleri sayesinde Türk tekstil sektörünün ihtiyacı olan 40 bin tonunu karşılayarak ithalatı ihracata dönüştürmek istediklerini belirten Canpolat, "Sektör ihracatımıza da ciddi anlamda katkı sağlayacak yatırımımızla günde 100 ton üretim yapmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

"Yatırımımızla, ithalatın önüne geçip Türk tekstil sektörünün eksik kalan ihtiyacını tamamlamak ve ülkemizi Avrupa'nın likra üretim üssü yapmak öncelikli hedefimiz" diyen Canpolat, pandemi döneminde birçok yatırım gerçekleştirdiklerine dikkat çekti.

"PANDEMİ SÜRECİNDE DURMADIK"

Bu doğrultuda yaptıkları çalışmaları anlatan Canpolat, şöyle konuştu:

"Kahramanmaraş'taki fabrikamızı dünyada yeni çıkan Vorteks teknolojisiyle iplik üretmek üzere yaklaşık 7,5 milyon avro yatırım ile tamamen yenileyerek 500 tona çıkardık. Çorlu'da ise tamamen yeni bir fabrika kuruyoruz. Niğde OSB'de kuracağımız yeni fabrika ise 400 bin metrekarelik alanda 100 bin metrekaresi kapalı olan ve yaklaşık 500 kişinin çalıştığı bu sayıdan yaklaşık 200'ünün beyaz yakalı olacağı bir fabrika."

Kurdukları fabrikalarında çıkan son ürünün iplik olmasına rağmen iplik tesisinden ziyade kimya rafinerisi olduğunu ifade eden Canpolat, yıl sonuna kadar temelini atacaklarını ve 14 ay içerisinde bitirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Az su kullanan sistemler, kullanılan suyu yeniden kullanma, yağmur sularını toplama ve güneş enerjisi paneli gibi teknolojik bir tesis hazırladıklarını söyleyen Canpolat, sürdürülebilirlik seviyeleri açısından fabrikalara öncülük ettiklerinin altını çizdi. 

"SANAYİLEŞİP DÜNYANIN EN İYİ TEDARİKÇİSİ OLMALIYIZ"

Küresel ticaretin konteyner firmalarının ve ham madde üreticilerinin tekel oluşturması olmak üzere iki kritik sorunla mücadele ettiğini bildiren Canpolat, sözlerine şu şekilde devam etti: 

"2 bin dolarlık konteyner ücretini 10-15 bin dolarlara yükseldi. Bu bizim için çok büyük bir problem çünkü ana ham maddeyi dışarıdan tedarik ediyoruz. Dünya ana ham madde ürünlerinin tamamını Uzak Doğu'ya yaptırıyor. Bizim gibi ülkelerin hızlı şekilde sanayileşmesi ve her konuda üretime geçmesi gerekiyor. Şu anda Uzak Doğu bloğunun rakipsiz olması fiyatlarda ciddi haksızlıklara yol açıyor. Sanayi kültürü olan, alt yapısı olan bizim gibi ülkelerin üretime geri dönmesi ile kırılabilir bir durum ancak karşımızda dev gibi fabrikalar oluştu. Günde 10 bin ton üretim yapan fabrikalara rakip olmak zor. Ancak pes etmiyoruz. Sanayileşip dünyanın iyi bir tedarikçisi olmalıyız. Coğrafi konumumuz buna çok uygun."  (AA)


 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2021, 17:16
YORUM EKLE

Endress

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını