banner1322
x

GAZPROM'UN DOĞAL GAZ ÜRETİMİ VE İHRACATINDA YÜKSELİŞ

Rus enerji şirketi Gazprom, doğal gaz üretiminin yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 artırdı ve 89,9 milyar metreküpe yükseltti. İhracatı ise yüzde 32,9 artış göstererek 34,5 milyar metreküp oldu.

GAZPROM'UN DOĞAL GAZ ÜRETİMİ VE İHRACATINDA YÜKSELİŞ
Endüstrideara

Gazprom ocak ve şubat ayı veriyle ilgili açıklama gerçekleştirdi. Soğuk ve karlı geçen kış dönemi nedeniyle Rusya ve Avrupa'da doğal gaz talebinin arttığına dikkat çeken Gazprom, verileri şu rakamlarla açıkladı. Şirketin ocak-şubat döneminde doğal gaz üretimi yıllık bazda yüzde 7,8 arttı ve 89,9 milyar metreküp oldu. Söz konusu dönemde, şirketin Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) dışı ülkelere doğal gaz ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 32,9 artarak 34,5 milyar metreküpe çıktı.

TÜRKİYE’YE İHRACAT ÖNEMLİ ORANDA ARTTI 

Açıklamaya göre Türkiye’ye gerçekleştirilen ihracatta önemli oranda artış oldu. Türkiye'ye ihracat yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52,9 arttı. Ayrıca Türkiye, Gazprom'dan doğal gaz ithalatını şubatta bir önceki yılın aynı dönemine göre iki kattan fazla artırdı. Gazprom'un Çin'e doğal gaz sevkiyatının da şubatta geçen yılın aynı dönemine göre üç kattan fazla artış gösterdiği belirtildi. (AA)
 

YORUM EKLE

Delta Vana

vega

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını