ASP Rapor:Teknoloji raporlama çözümü

SON TEKNOLOJİ RAPORLAMA ÇÖZÜMÜ

ASP Rapor:Teknoloji raporlama çözümü
Satınalma Zirvesi

Marka bağımsız bir şekilde sahadaki her türlü ekipmandan istenilen verileri toplayacak ve bunları tek bir noktada basit bir şekilde kullanıcının hizmetine sunacak raporlama çözümü...

Salih Gök
Kontrol Mühendisi
ASP Otomasyon San. Tic. Ltd. Şti.


HMI sistemlerinde raporlama uygulamaları işletmelerde uzun süredir kullanılmakla birlikte, genelde hep SCADA’lara göre geri planda kalmıştır. Raporlama için bir çözüm aslında her ölçekteki firmada bir şekilde mevcut olsa bile, raporlama için ayrıca bir uygulamanın daha çok bir kurumsallık lüksü gibi algılandığı görülür. Tıpkı bundan 20 yıl öncesinde otomasyonun lüks olarak görüldüğü gibi…

RAPORLAMA NEDEN GEREKLİDİR?


Raporlama aslında bir lüks değil, hemen her işletme için bir gerekliliktir. Anlık veriler işletmenin anlık durumunu gösterirken, kaydedilmiş veriler de işletmenin geçmiş durumunu özetlediği kadar gelecek durumunu da gözle görülür bir tablo haline sokar ya da genel bir fikir verir. Bu sayede işletmedeki zayıflıklar, eksiklikler, üretimi yavaşlatan durumlar, varsa arızalar göz önüne çıkmış olur. Kısacası üretimdeki zayıf halkalar bulunmuş olur. Bu sayede zayıf halkalar güçlendirilir ve üretim daha hızlı daha verimli olarak yapılır. Kimi zaman bu raporlar sayesinde arıza oluşabilecek yerler önceden tespit edilerek revizyon yapılır ve acil duruşlar ve gereksiz kayıplar bu sayede engellenmiş olur. Örneğin bir üretim hattındaki motorların geçmişe yönelik akım, devir, sıcaklık gibi grafikleri o motorların ne kadar verimli çalıştıklarını, ömürlerini tamamlayıp tamamlamadıklarını gösterir. Bu grafikler yardımıyla ömrü dolan motor önceden değiştirilir ve gereksiz zaman ve para kaybı önlenmiş olur. Geçmiş verileri tutma ve tutulan verileri sizin için anlamlı bir hale getirme de en sağlıklı ve kullanışlı yöntem SCADA yazılımlarına ek profesyonel raporlama uygulamalarıyla çalışmaktır.

RAPORLAMA UYGULAMALARINA GENEL BAKIŞ


Tüm bu nedenlerden dolayı, artık birçok otomasyon alanındaki markalar raporlama için de bir yazılım üretmekte veya sistemleriyle uyumlu bir raporlama uygulaması geliştirmektedirler. Ancak bu durumda da, son kullanıcı raporlama uygulamasını seçerken yine belirli markaya bağımlı olmaktan kurtulamamaktadır. Bu nedenle sahada yer alan farklı sistemleri bir arada görmek, komple sistemindeki eksiklikleri değerlendirmek son kullanıcı için ya çok pahalı sonuçlar getirmekte ya da bir hayal olmaktan ileri gidememektedir. Hâlbuki marka bağımsız bir şekilde sahadaki her türlü ekipmandan istenilen verileri toplayacak ve bunları tek bir noktada basit bir şekilde kullanıcının hizmetine sunacak raporlama uygulamaları olması lazım gelir.

RAPORLAMA UYGULAMASINA ÇAÐDAŞ YAKLAŞIM: ASPRapor

Günümüzde, otomasyon çözümlerinde artık çok sık kullanılan OPC teknolojisi hem hızlı ve kolay bağlantı sunar, hem de kullanıcının her markaya özel bilgi gereksinimini ortadan kaldırır. Yani marka bağımsız bir şekilde aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi sahanızdaki birçok farklı noktandan verileri toplamanızı ve aynı şekilde birçok farklı noktaya verilerinizi dağıtmanızı sağlar.

ASPRapor, tamamiyle OPC yapısı üzerine kurulmuş bir web tabanlı raporlama uygulamasıdır. ASPRapor, cihazlara bağlantı kısmını önde gelen OPC yazılımı üreticilerinden Kepware’in OPC Server’ı ile sağlar. OPC Server’dan alınan veriler son kullanıcının istediği sıklıkta veri tabanında toplanır. Veri tabanında toplanan veriler ASPRapor’un Web ara yüzü sayesinde geçmişe dönük olarak tüm veriler internet üzerinden son kullanıcının hizmetine sunulur.

ASPRapor’un ÖZELLİKLERİ


1-Panel Bölümü: Bu kısım sayesinde kullanıcı ibreler yardımıyla sahasındaki sensörlerden aldığı canlı verileri görebilmektedir. ASPRapor sadece geçmişe yönelik değil anlık verileri de görüntüleyebilmektedir. Bu verilerin ayarlanabilir düşük veya yüksek seviyeleri sayesinde alarm durumunda olup olmadıklarını görülebilmektedirler. Aşağıda bu sayfaya ait örnek bir resmi görebilirsiniz.

2-Grafik Bölümü: Bu bölümde kullanıcı geçmişe yönelik istediği bir veriye ait günlük veya aylık olarak grafikleri görebilmektedir. Bu sayede herhangi bir bölümdeki verimliliği ölçebilir veya bir arıza durumunda grafikleri kıyaslayarak arızaya neyin sebep olduğunu tespit edebilir. Bu sayfadan bir görüntüyü aşağıda görmektesiniz.


3-Rapor Bölümü: Bu bölümde kullanıcı sahasındaki istediği kısma ait verileri bir arada günlük veya aylık olarak bir tablo halinde görebilmektedir. Bu tablolar sayesinde işletmenin her kademesine istenilen veriler ulaştırabilmekte ve çeşitli amaçlara yönelik kullanılabilmektedir. Kullanımı kolaylaştırmak adına istenildiği taktirde tek tuşla bu tablolar Excel ortamında görüntülenebilmektedir veya günlük olarak her günün sonunda istenen rapor istenen kişilere mail olarak gönderilebilmektedir. Aşağıda bu tablolardan ufak bir görüntüyü görmektesiniz.

Sonuç olarak ASPRapor’un en önemli avantajı sahanıza hiçbir ekstra cihaz ekstra donanım maliyeti getirmemesidir. Mevcut kontrol yapınızdan verileri toplayarak yukarıda anlatılan özelliklerdeki konfora sizi ulaştırmaktadır. Ayrıca hazırlanan ara yüz sayesinde bütün bu özellikler kullanıcı tarafından konfigüre edilebilir durumdadır. Yani kendiniz bir veriye ait grafik oluşturabilir veya mevcut bir raporu artık kullanmadığınız için silebilirsiniz. Veya hangi raporun hangi kullanıcıya gideceğini belirleyebilirsiniz. Bunun gibi bir çok konfigürasyonu ekstra hiçbir yazılım kullanmadan web üzerinden evinizden bile yapabilecek duruma geleceksiniz. Biliyorum bu konfor size bir hayal gibi geliyor, gerçek olduğunu görmek ve daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için www.opcturkey.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Proses sektörü haberleri için -tıklayın-

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2012, 17:20
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler