5,3 milyar dolarlık tesis 2022’de devreye girecek

Türkiye yatırımlarını hız kesmeden sürdüren SOCAR iştiraki SOCAR Türkiye’de, 5,3 milyar dolara mal edilmesi planlanan tesis için devreye alma tarihini 2022 olarak belirlendi.

5,3 milyar dolarlık tesis 2022’de devreye girecek
Şirketler Arası Pazarlama

SOCAR Türkiye 5,3 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilecek proje için devreye alma tarihini 2022 olarak belirledi.  Günümüze değin Türkiye’de yaklaşık 15 milyar dolarlık yatırım gerçekleştiren Azerbaycan petrol devi SOCAR, BP ile ortak hayata geçmesi planlanan tesis için 2 milyar dolara yakın yatırım gerçekleştirecek. Türkiye ekonomisi için son derece önemli olan tesisin 2022’de devreye alınması hedefleniyor. 

3 yılda tamamlanması planlanan tesisin faaliyete geçmesi için 2 milyarlık bütçe kullanılacak. BP ile dünya standartlarında bir PTA, P-Ksilen ve aromatik ürünler tesisi kuruması işletilmesi konusunda çerçeve anlaşmasıyla önemli bir süreç tamamlanmış oldu. Bu ortaklıkla kurulacak yeni petrokimya tesisiyle Türkiye’nin ihtiyacı olan alanlarda da cevap verilmesi sağlanmış olacak. Polyester ambalajlama ve tekstil sektörüne hizmet verecek bir faaliyet alanı oluşturulacak.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2019, 16:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakkı H.
Hakkı H. - 2 yıl Önce

İyi de bu tesis nerede, hangi ilde devreye alınacak?

SMS

Vega

Dergiler