Sysmac Otomasyon Platformu

SYSMAC OTOMASYON PLATFORMU

Sysmac Otomasyon Platformu
Satınalma Zirvesi

Sysmac otomasyon platformunun ardındaki kılavuz ilkeler şöyledir:

•    Tüm makine veya üretim hatları için tek kontrol
•    Makine ve insan arasında uyum
•    Açık iletişim ve açık programlama standartları

Sonuç olarak ortaya hareket kontrol, ardışıl kontrol, ağ oluşturma  ve görüntü denetimini bütünleştiren yeni bir makine otomasyon kontrol biriminden (Sysmac NJ), konfigürasyon, programlama, simülasyon ve izlemeyi içeren yeni bir yazılımdan (Sysmac Studio) ve hareketi, görüntüyü, sensörleri ve aktüatörleri kontrol etmeye yönelik hızlı bir makine ağından (EtherCAT) oluşan güçlü ve dayanıklı bir otomasyon platformu çıkmıştır.
Yeni mimarinin en önemli avantajlardan biri, Omron`un temel becerilerinin tek bir kontrol platformunda kusursuz entegrasyonudur. Makine kontrolü ve hareket kontrolü artık bir bütün olmuştur, saha cihazları tek bir makine ağı üzerinden kontrol edilmekte ve tek bir yazılımla programlanmaktadır.

TEK BİR MAKİNE KONTROL BİRİMİ

Yeni otomasyon platformunun kalbi, yüksek hız ve esneklik sağlamak üzere tasarlanan Sysmac NJ 501 makine otomasyon kontrol birimidir. Zorlu endüstriyel ortamlarda fan olmadan çalıştığı kanıtlanan ve gerçek zamanlı işletim sistemi  altında çalışan bir Intel işlemci içermektedir. Ölçekleme için 16, 32 ve 64 eksen CPU arasından seçim yapılabilir. 32 eksene kadar olan uygulamalar için 1 ms`den kısa sürede yanıt sağlanabilir. Bu özellik, geleneksel donanım tabanlı kontrolde henüz işitilmemiştir.

Gerçek zamanlı işletim sistemi  altında çalışan bir Intel mikrokontrol birimine dayalı Sysmac NJ makine otomasyon kontrol birimi, ASIC tabanlı katı bir mimariden yazılım merkezli esnek ve ölçeklendirilebilir bir mimariye geçiş yapmıştır. Shinya Yamasaki, "Bilgisayar otomasyon dünyasında cesur bir adım atarken, aynı zamanda Omron endüstriyel kontrol biriminin efsanevi güvenilirliğini ve dayanıklılığını koruduk" açıklamasını yapmaktadır. Böyle bir dönüşümü gerçekleştirmek için, Omron ve Intel yakın temas halinde çalışmıştır. Intel, Omron Endüstriyel Otomasyon`u Japonya`daki Fabrika Otomasyonu alanında bir numaralı partneri olarak görmektedir.

TEK BİR MAKİNE YAZILIMI

Makine üreticilerine sahip oldukları otomasyon sistemi üzerinde tam kontrol sağlamak üzere oluşturulan Sysmac Studio, konfigürasyon, programlama, simülasyon ve izlemeyi tek bir yazılımda bütünleştirmektedir. Sysmac Studio, tasarım, geliştirme ve program geçerliliğini elverişsiz kılan çeşitli farklı yazılımları ortadan kaldırmak için gerçek bir Entegre Geliştirme Ortamı (IDE) sunmakta ve Microsoft Windows Presentation Foundation (WPF) kullanmaktadır. Bu sayede, kullanım kolaylığı ve programlama hızı açısından yepyeni bir deneyim sağlamaktadır.
Grafik tabanlı konfigürasyon, kontrol biriminin, saha cihazlarının ve ağların hızlı kurulumuna olanak verirken, IEC 1131-3 standardına dayanan makine ve hareket programlama özelliği ve hareket kontrolüne yönelik PLCopen hareket kontrolü hareket blokları, programlama süresini kısaltmaktadır. Çevrimiçi hata ayıklama özelliğine sahip akıllı editör, hızlı ve hatasız programlamayı kolaylaştırmaktadır. Gelişmiş ardışıl ve hareket kontrolü, veri kaydı ve veri izleme simülasyonu, makine ayarını ve kurulum süresini azaltmaktadır. Sysmac Studio ayrıca kameralar ve karmaşık kinematikler gibi çevrimdışı hareket profillerini geliştirmek ve test etmek için gelişmiş bir 3D simülasyon ortamı sunmaktadır.

TEK BİR MAKİNE AÐI


Sysmac NJ serisi kontrol birimi aracılığıyla sağlanan tek bağlantı, hem makine hem de fabrika ile kusursuz kontrol ve iletişim olanağı sağlamaktadır. Yeni NJ serisi kontrol birimleri, makine otomasyonuna yönelik pazarda en hızlı büyüyen ağ olan EtherCAT üzerinden açık iletişim için tasarlanmıştır. EtherCAT, Omron`un saha ve hareket cihazlarından oluşan geniş ürün yelpazesinde kullanılan genel makine ağıdır. Bu 100Mbps`lik endüstriyel Ethernet ağı, IEEE 802.3 kasalarla uyumlu olup, 100µs`ye indirilen yenileme süresi ve 1µs`den az gecikme ile 192 slave`e kadar kullanım sağlayabilir. Dağıtılmış slave saat mekanizması sayesinde, çok eksenli senkronizasyonda yüksek hassasiyet sağlamaktadır. Slave`ler için otomatik adres atama özelliği ile kurulumu basittir ve standart blendajlı Ethernet kabloları ve konektörleri kullanıldığından montajı maliyet tasarrufludur.

Otomasyon sektörü haberleri için -tıklayın-
 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2012, 14:00
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler