Scada sisteminden en büyük beklenti sisteme birden fazla noktadan erişebilmek

Scada sisteminden en büyük beklenti sisteme birden fazla noktadan erişebilmek

Scada sisteminden en büyük beklenti sisteme birden fazla noktadan erişebilmek
Satınalma Zirvesi

Otes Elektronik Satış ve Teknik Destek Mühendisi Sami Yıldırım ve Otes Elektronik Satış Mühendisi Ayşegül Tırkaz dosya çalışmamıza özel sorularımızı yanıtladı.

Sayın Ayşegül Hanım gündemizi öğrenebilir miyiz.
Ayşegül Tırkaz:
OTES Elektronik Ltd. Şti. 1997 yılında, ülkemiz sanayisindeki elektronik ve endüstriyel otomasyon gereksinimlerini karşılamak için kurulmuştur. Kurulduğu günden bu yana birçok firmanın Türkiye distribütörlüğünü almış ve her geçen gün bu firmalara yenilerini eklemiştir. Tabiî ki bu kadar firmanın distribütörlüğünü elinde bulunduran OTES Elektroniği birçok fuarda görmeniz mümkün olacaktır. Özellikle OTES Elektronik, distribütörlüğünü üstlendiği VIPA PLC, VIPA HMI, ESA HMI ve PULS güç kaynakları ile 2009 yılından sonra 2010 yılında da WIN fuarında müşterilerinin karşısına çıkacaktır.

OTES Elektronik olarak, fuarlar kadar müşterilerimizle birlikte olabildiğimiz seminerler, toplantılar, eğitimler de bizim için büyük önem arz etmekte. Bu önemin farkında olarak 2010 yılında birçok seminer ve eğitime yer vermek niyetindeyiz. Bunların başında da VIPA HMI sistemlerde kullanılan giriş seviyesi ZenOn eğitimi, başlangıç seviyesi PLC eğitimi ilk sıralarda bulunmakta.

Scada yazılımları daha çok hangi sektörde ve alanlarda tercih ediliyor.
Sami Yıldırım: Bilindiği gibi endüstriyel otomasyon, üretim safhalarında otomatikleştirme, kontrol etme ve izleme gibi birçok konuyu kapsayabilmektedir. Teknolojideki gelişmeler doğrultusunda yaygınlaşan ve maliyetleri düşen otomasyon sistemleri, fabrikalar, işyerleri, hatta evlerimize kadar girmiş, günlük yaşantımızın her alanında karşımıza çıkabilecek sistemler haline gelmiştir. Bu kadar geniş bir alana yayılan otomasyon sistemlerinde son derece gelişmiş yazılımlar ile verileri kaydetmek, bir noktadan izlemek, raporlar ve alarmlar almak bir ihtiyaç olmuştur.

Bu ihtiyaçları karşılamak için ‘İzleme, kontrol ve veri toplama’ olarak adlandırabileceğimiz Scada ‘Supervisory Control And Data Aquisition’ sistemlerine gereksinim duyulmuştur.

Scada sistemleri;
- Kimya endüstrisi
- Petrokimya endüstrisi
- Elektrik üretim, iletim ve dağıtım sistemleri
- Su toplama, dağıtım ve arıtım tesisleri
- Boru hatları
- Otomotiv endüstrisi
- Robotik
- Bina ve ev otomasyonu başta olmak üzere bilginin izlenmesi, kaydı ve yönetiminin ihtiyaç duyulduğu her alanda kullanılmaktadır.

Operatör Panellerinde/Scada yazılımlarında en çok aranan özellikler nelerdir. Bu çözümlerin seçiminde nelere dikkat edilmelidir.
Sami Yıldırım:
Scada sisteminden beklenenler genel olarak tek bir noktadan kontrol, verilerin kolayca izlenip kaydedilebilmesi, sistemin anlık izlenmesi ve alarmlar sayesinde arızanın hızlı bir şekilde fark edilmesi ve çözülmesi, trend grafikleri ile sistemin kaydının yapılması ve en önemlisi birden fazla noktadan sistemin erişilebilir olması olarak sıralanabilir.
Scada sistemlerinde önemli bir yer teşkil eden Operatör panellerinden beklentileri; her sisteme kolayca uygulanabilmesi, kullanıcıya istediği şekilde sistemle bağlantı sunabilmesi (Ethernet, Profibus, RS232 vb.), işlem hızının yüksek olması, hafızasının uygulanacak sistem için yeterli olması, sağlam bir yapıya sahip olması ve fonksiyonel olması şeklinde sıralayabiliriz.
Scada yazılımından beklenen ise, kolay uygulanabilir olması, grafik ara yüzünün gelişmiş olması, çizim kütüphanelerinin genişliği, raporlama ve alarm seçeneklerindeki çeşitliliğin fazla olması, evrensel olması, esnek ve inovatif olmasıdır.

Sunmuş olduğunuz çözümlerin kullanıcıya getirdiği avantajlar nelerdir. Benzer fonksiyonları olan ürünlere göre artılarını öğrenebilir miyiz. Çözümlerinizden en yüksek verimi alabilmek için kullanıcı  tarafında dikkat edilmesi gereken etmenleri anlatır mısınız.

Ayşegül Tırkaz:OTES Elektronik olarak VIPA HMI sistemlerinde 800MHz gibi yüksek işlemci hızına sahip, Windows CE 5.0 Pro. İşletim sistemi sayesinde daha fonksiyonel hale getirilmiş monitoring ve touch paneller sunmaktadır. ZenOn  Scada ve Movicon Scada programı ile programlanabilen, 2048 MB hafızası ile her türlü programa uygun, VIPA panellerimizin büyük kısmında standart olarak sunulan 1 x RS232, 1 x RS422/485, 2 x 10/100 RJ45, 2 x USB A,1 x  USB B,  ve 1 x MPI/Profibus-DP iletişim seçenekleri ile sisteme bağlanabilen, SD/MMC kart, CF kartlar ile hafızası genişletilebilir, 65K renk TTF ekrana sahip, touch panelleri müşterilerimize sunuyoruz.

Diğer ürünümüz olan ESA HMI ise dünyanın ileri gelen HMI üreticisidir. ESA HMI ürünleri dört ana grupta toplanmaktadır. Bunlardan ilki VT serisi olup en çok tercih edilen ürün gamıdır. İkinci grup Polymath Scada yazılımı ile runtime dosyalarını çalıştırabilen geniş bağlantı seçenekleri sunan IT serisidir. IT ve VT serisi panelleri saha seviyesi olarak gruplandırabiliriz. Kontrol seviyesi olarak gruplandıracağımız üçüncü grup XS ve XT serilerini kapsayan üzerlerinde embedded olarak Windows XP ve Windows CE işletim sistemlerini bulunduran ürünlerdir. Dördüncü grubu ise Proses seviyesi olarak adlandırabileceğimiz IPC konfigürasyonları oluşturmaktadır.

Her ne kadar biz ürünlerimizde bu kadar çeşitliliği bir arada sunsak da mühendisliğin vazgeçilmezlerinden olan minimum maliyet ile maksimum verim prensibini unutmamak ve oluşturulacak sistemlerdeki konfigürasyonları bu prensibe göre seçmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Operatör panellerinde / Scada yazılım teknolojilerinde devrim niteliğinde ne gibi gelişmeler yaşandı.
Sami Yıldırım: Operatör panellerindeki en büyük gelişme, panellerin sadece panel olmaktan çıkarak artık birer bilgisayar haline gelmesidir. VIPA touch panellerde, panel fonksiyonlarının yanı sıra üzerinde gelen Windows CE işletim sisteminin desteklediği uygulamaları da çalıştırmak mümkün. Teknolojik gelişmeler sonucu panellerde USB üzerinden Bluetooth kullanılması, yazıcı bağlanabilmesi, SD/MMC kartlar ile hafızaların yükseltilmesi ve hatta modem vasıtası ile tek başına internete dahi bağlanması mümkün hale gelmiştir.
2010 yılında ise VIPA panellerde, boyutları büyümeden,  Speed7 teknolojisine sahip, sesli komut özelliğini, image processing ve video processing özelliklerini destekleyen, Windows CE sistemler ile fiyat farkının çok olmadığı, 1.6GHz işlemci hızlarına sahip, Windows XP embedded ürünleri satışa sunacağız. Windows XP tabanlı ürünlerimiz ile VIPA kullanıcıları daha esnek koşullarda panellerimizi kullanabilecekler.
Scada sistemlerinde ise teknolojik gelişmeler ile daha fazla sistem bileşeninin birbiri ile bağlantısı sağlanmış, Mbit seviyesinde iletişim hızlarına ulaşılmış, kullanılan hardware konfigürasyonları ile sistemin tepki süreleri azalmıştır.

“YATIRIMLARIN UZUN VADEDEN ÇOK KISA VADEDEKİ GETİRİSİNE BAKILIYOR”

Türkiye’de sektörün genel bir değerlendirmesini yapar mısınız. Sektörün geleceğine ilişkin yorumunuzu alabilir miyiz. Gelişimin önündeki engelleri ve bu engelleri aşmak için sizin önerilerinizi öğrenebilir miyiz.
Sami Yıldırım: Teknolojideki ivmelenme ile birlikte birçok büyük, orta ve küçük ölçekli firmanın bir arada bulunduğu, rekabetin üst sınırlarda yaşandığı bir sektörde OTES Elektronik olarak daima kalite ve farklılığı benimsemekteyiz. Ayrıca müşterilerimize ürünlerin satışı sonrası hızlı bir program ile kurumsal veya bireysel eğitimler verip; ürünlerimizin kullanıldığı projelerin başlangıcından bitim aşamasına kadar teknik destek sağlıyoruz.

Rekabetin bu denli büyük olması sektör içerisindeki teknolojinin gelişmesini tetiklerken, uygulanan fiyat politikaları ile kar paylarını düşürmekte ve firmaların rekabet gücünü azaltmaktadır. OTES Elektronik olarak sektördeki gelişmenin gün geçtikçe artacağı ve sektörün her geçen gün biraz daha büyüyeceği düşüncesindeyiz.

Tabiî ki her yerde olduğu gibi otomasyon ve HMI sektöründe de gelişimi olumsuz etkileyen birçok etmen var. Bunlar arasında en belirgin olarak müşteriler tarafından sektöre yapılan yatırımların uzun vadedeki getirisinden çok kısa vadedeki getirisine bakılmasıdır. Uygulayıcı ve kullanıcıların günü kurtarma çabası içinde kısa vadeli çözümleri benimsemesidir. Mevcut sistemlerin yeni otomasyon sistemleriyle değişimi noktasında kullanıcıların karasız davranması sıralanabilir. Bu engelleri aşmak için, uygulamalara daha geniş bir açıdan bakarak sistemlerin getirilerinin daha iyi analiz edilmesi ve bu doğrultuda karar verilmesi gerekmektedir.

 

HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Yeni modern arayüz, yeni özellikler ve yeni olanaklar: Siemens WinCC V7.0

XBTGT operatör panelleri ile sinema keyfi artık makinalarınızda

Wonderware HMI Reports

Deniz otomasyonunda Exter panellerin yeri

HIO serisi PLC’li operatör panelleri

Vijeo Citect Scada

Scada sisteminden en büyük beklenti sisteme birden fazla noktadan erişebilmek

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2009, 19:53
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler