Polisac`a otomatik aktarım çözümü

OTOMATİK AKTARIM ÇÖZÜMÜ

Polisac`a otomatik aktarım çözümü
Satınalma Zirvesi

 

Model Business Solutions ve Sayısal Grafik işbirliğiyle Polisac için gerçekleştirilen projede, Autodesk Inventor ile üç boyutlu tasarım yapan ressamların, ürün ağaçlarını çizim dosyalarından Enterprise Model ERP sistemine hızlı ve kolay bir şekilde aktarabilmeleri sağlandı. Bu amaçla Autodesk Inventor programına bir eklenti kütüphanesi yazılarak, ressamlara, üretilecek parçalara uygulanacak üretim operasyonlarını da çizim üzerinde ifade etme becerisi kazandırıldı. Böylece, yaygın olarak yapıldığı gibi, malzeme listesinin aktarımıyla sınırlı kalınmayıp, üretim süreci bilgisini de içeren üretim rotalarıyla birlikte komple ürün ağacı bilgileri otomatik olarak alınabilir hale geldi.

NEDEN CAD/CAM ENTEGRASYONU?
Polisac’daki ressamlar, Autodesk Inventor ile Enterprise Model ERP entegrasyonu öncesinde, malzeme kartlarını ve ürün ağaçlarını elle tanımlamaya çalışıyor; alt-üst ürün ağacı ilişkilerinde, girdilerin operasyonlar arasındaki akışlarında ve stok kartı ile ürün ağacı kodlamasında hata yapabiliyorlardı. Tasarımcıların karmaşık çizimler ve üretim takip üzerinde zamana karşı yarıştığı ortamlarda, ERP sistemine hiyerarşik ürün ağaçlarını, girdileri, çıktıları ve üretim operasyonları akışı ile girebilmeleri mümkün olmuyor; ürün ağaçlarında ve üretim-iş emirlerinde hatalar yaşanabiliyordu. Yaşanan yoğunluk sonucunda bir kolaylık arayışına girildi.

AUTODESK INVENTOR’DAN ENTERPRİSE MODEL’A AKTARIM
Polisac bünyesinde yürüttüğü Enterprise Model ERP uyarlama projesi kapsamında üretim yönetimi modülleri üzerinde iyileştirme çalışmaları yapmakta olan Model, CAD/CAM entegrasyonu ihtiyacına dönük olarak, Polisac Ar-Ge, Ür-Ge, planlama ve üretim bölüm yetkilileriyle birlikte çalıştı. Autodesk Inventor tarafında Sayısal Grafik yöneticilerinin yönlendirmesiyle, Cadbim çözüm ortağı ile Autodesk forumlarından destek alındı ve en kolay kullanım şekli araştırıldı. Bugün Polisac’da, üretilecek metal parçaların üç boyutlu tasarımları Autodesk Inventor ile yapılıyor; kurumsal süreçler ise Enterprise Model ERP ile takip ediliyor.

HEDEF, VERİM ARTIŞI
Polisac, bu projeyle, çizimlerin bittiği anda ERP sisteminde ürün ağaçlarının eksiksiz tanımlanmış olmasını; üretilecek ilgili parçaların stok kartlarının, en, boy, kalınlık ve ağırlık bilgileriyle birlikte otomatik olarak tanımlanmasını; operatörler tarafından üretim anında görülebilmesi için çizimlerin ürün ağacına bağlanmasını sağlayarak hataları en aza indirmeyi ve tasarım, planlama ve üretim ekiplerinin verimliliğini artırmayı hedefliyor.

Polisac’da, çizimlerin tamamlanmasıyla birlikte, Enterprise Model ERP sisteminde ürün ağaçlarının hatasız ve hızlı bir şekilde tanımlanabilmesi sayesinde, Ar-Ge, Ür-Ge, tasarım, planlama ve üretim bölümlerinin verimliliği artırıldı; planlama, üretim ve müşteriye teslim sorunlarında azalma kaydedildi. Ortalama operasyon sayısı 10 olan bir alt reçete, uygulama öncesinde, stok kartlarıyla birlikte, elle 5-10 dakikada tanımlanabilirken, çizimden aktarım sayesinde bu süre 1-10 saniye seviyelerine düştü.

AKTARIM NASIL GERÇEKLEŞİYOR?
Autodesk Inventor yazılımı üzerine, Model tarafından geliştirilen bir eklenti kuruluyor. Böylece, ERP üretim operasyonları bir araç çubuğunda görünür hale geliyor. Çizim işlemlerinin ardından, tasarımcı, ilgili ‘part’ ya da ‘sheetmetal’ parçanın maruz kalacağı üretim operasyonlarını tıklayarak operasyon ağacına ekliyor. Çizim dosyası açıkken, Enterprise Model ERP sistemine geçiyor ve aktarım tuşunu tıklıyor. Enterprise Model, Inventor ile diyaloğa giriyor ve gerekli tüm bilgileri otomatik olarak alıyor. İlgili parçanın stok tanımını yapıyor ve yeni bir ürün ağacı belgesine bu bilgileri dolduruyor. Tasarımcı, ‘sakla’ tuşuna bastığında, ürün ağacının tüm girdileri, çıktıları ve operasyonlararası yarı mamüllerin akışları düzenlenmiş, çizimin gösterimi eklenmiş ve ürün ağacı tanımlanmış oluyor. Parçaların montaj çizimlerinin aktarımında ise montaj ürün ağacının alt ürün ağaçları girdiler bölümüne doğru bir şekilde bağlanıyor.

Model Business Solutions Genel Müdürü Atila Zeybek:
PROJEDE KARŞILAŞTIÐIMIZ MEYDAN OKUYUCU ZORLUKLAR, ÜRÜNÜMÜZE VE EKİBİMİZE ÇOK DEÐERLİ TECRÜBELER KAZANDIRIYOR

Model Business Solutions Genel Müdürü Atila Zeybek, Model - Sayısal Grafik işbirliğini ve Polisac projesini şöyle değerlendiriyor: “Ressamların Inventor ile oluşturdukları çizimlerden ürün ağacı bilgilerini alabilir miyiz sorusunu kendimize sorduğumuzda, yaptığımız ilk araştırma, Autodesk Inventor yazılım altyapısını incelemek oldu. Inventor’ın güçlü bir yazılım entegrasyon altyapısına sahip olduğunu gördüğümüzde, bu problemi çözebileceğimizi düşündük. Inventor’ın sunduğu farklı entegrasyon alternatiflerinin hemen hemen hepsini denedik ve sonuçta Sayısal Grafik yetkilileri ve çözüm ortaklarının yönlendirmesi ve uluslararası forumların desteği ile en etkili ve en kolay çözüm elde edildi.
Benzersiz bir ERP uyarlama süreci yaşadığımız Polisac projesinde karşılaştığımız meydan okuyucu zorluklar, her üç ayda bir ürünümüze ve ekibimize çok değerli tecrübeler kazandırıyor. Bir sonraki adımda, Sayısal Grafik çözüm ortaklarının desteğiyle, Autodesk Vault ve Productstream altyapılarını kullanarak, Polisac bünyesinde, proje çizim dosyalarının paylaşım, sürüm ve değişiklik yönetimi disiplinlerini devreye alacağız.
Sayısal Grafik ile birlikte, Autodesk Inventor ile Enterprise Model ERP sistemimiz arasında gerçekleştirdiğimiz ürün ağacı entegrasyonu çözümümüzü, benzer ürün ağacı girişi, stok kartlarının tanımı, çizim dosyalarının paylaşımı, versiyon-revizyon ve değişiklik yönetimi zorluklarının yaşandığı işletmelere tanıtmayı hedefliyoruz.”

Sayısal Grafik İş Geliştirme Yönetmeni Bülent Görücü:
UYGULAMA, VERİLERİN GÜVENLİ VE VERİMLİ YÖNETİMİNİ DAHA DA KOLAYLAŞTIRACAK
Sayısal Grafik İş Geliştirme Yönetmeni Bülent Görücü, Autodesk Inventor ile ERP sistemleri arasındaki iletişimin önemli bir gereksinim olduğunu vurguluyor: “Birçok müşterimiz, bu tarz bir çözüm arayışı içinde. Model Business Solutions şirketinin Polisac’da yaptığı uygulama, müşterilerimiz için örnek teşkil ediyor. Ayrıca, Autodesk veri yönetimi çözümleriyle birleştiğinde, Model Business Solutions şirketinin uygulaması, verilerin güvenli ve verimli bir şekilde yönetilmesini daha da kolaylaştıracak.”

SAYISAL GRAFİK: AUTODESK’İN TÜRKİYE’DEKİ TEK YETKİLİ DAÐITICISI
Çözümlerini dünya endüstri standardı AutoCAD yazılımının yaratıcısı, dünya CAD/CAM/CAE/GIS yazılım pazarı öncüsü Autodesk’in temel tasarım araçlarına dayandıran Sayısal Grafik, 1 Eylül 1992’de Autodesk’in Türkiye’deki tek yetkili dağıtıcısı unvanını aldı. Ülke çıkarlarını ön planda tutmayı; sektörel, toplumsal ve çevresel sorumluluklarını hiçbir zaman unutmamayı ilke edinen Sayısal Grafik’in çözüm ürettiği pazarlar; mekanik tasarım ve imalat, yapı tasarımı, inşaat ve arazi uygulamaları, haritacılık ve coğrafi bilgi sistemleri ve çoğulortam (görselleştirme, canlandırma, videografik) olarak sıralanıyor.

MODEL BUSINESS SOLUTIONS ENTEGRE VE KAPSAMLI ÇÖZÜMLERİ ANAHTAR TESLİMİ SAÐLIYOR
Verimlilik ve rekabet gücünü artıran, kurumsal seviyede esnek iş uygulamalarında çözüm uzmanı Model Business Solutions, ticari faaliyetlerinin yanı sıra Ar-Ge`ye yatırım yapmaya da önem veriyor. Türkiye`nin ilk ve tek yerli, açık kaynak kodlu iş uygulamaları geliştirme platformu olan Anadil Çerçevesi`nin sahibi olan firma, çeşitli yatay ve dikey sektörlerden firmaların tercihi olmuş kendi çözümlerinin yanı sıra dünyanın önde gelen teknoloji firmalarıyla kurduğu iş ortaklıklarıyla, tam entegre ve kapsamlı çözümleri anahtar teslimi sağlıyor. Üretim, finans, dağıtım, perakende, tekstil, inşaat, kiralama ve hizmet başta olmak üzere farklı sektörlerde deneyimli olan Model, ERP’den CRM’e, uygun maliyetli ve uyarlanabilir çözümler sunmaktadır.
 

http://www.haberortak.com

 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2009, 13:30
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler