Otomasyon sektöründe temel teknolojili ürünler açısından sıkıntı yaşanabilir

BU MODEL KULLANILABİLİR...

Otomasyon sektöründe temel teknolojili ürünler açısından sıkıntı yaşanabilir


ST. Otomasyon Dergisi`ne ücretsiz abone olun -tıklayın-

 
1985 yılında Voltam Elektrik firması ile başlayan ve günümüzde ifm electronic olarak devam eden süreci, en yakın tanıklarından olan Derya Durkaya ile konuştuk. Bu samimi ve bilgi dolu sohbeti keyifle okuyacaksınız...

“SEKİZ YAŞIMDAN BERİ İŞİN İÇİNDEYİM”

Derya hanım ifm electronic’ in ülkemizdeki geçmişi Voltam’a dayanıyor. Siz de çocukluğunuzda Voltam’a gelmeye başlamıştınız. Okurlarımızı o günlerden bugüne getirir misiniz?
Voltam bir aile şirketiydi. Ailemin “çocuğumuzu nereye bırakalım?” sorusuna yanıt arayıp da bulamamaları nedeniyle sekiz yaşımda ofise gidip gelmeye başladım. O yıllar Voltam’ın kuruluş dönemiydi. Ben de ofiste yapacak çeşitli işler buluyor, bazen de telefonlara bakmak, hazırlıklara yardım etmek gibi faydalı işler yapıyordum. O günlerden bir de anım var; ofiste yalnız bırakıldığım bir öğleden sonra çalan telefona baktım. Arayan kişiyi de not ettim. Daha sonra yazımı beğenmediğim için tipeks ile kapattım ve arayan kişiyi daha güzel bir yazı ile kaydetmek istedim. Çocukluk işte. Fakat ne yazdığımı unuttum ve panik oldum. Kağıdı ışığa tutmayı akıl ettim ve okudum. Büyük bir otomotiv yan sanayi imalatçısıydı arayan, bugün hala çalışıyoruz onlarla. Okul ilerledikçe Voltam’a gelmeye zaman ayıramaz oldum, ilerleyen yıllarda şirkete gelişlerim çok seyreldi. Ancak mezuniyetten sonra ( 1999 yılında makine mühendisi olarak diploma aldım ) ailem kurulu bir düzen var, gel katıl deyince yeniden ve daha sıkı bir şekilde çalışmalara başladım. Araya işletme yüksek lisansı sıkıştırdım. Yakın tarihlerde de Festo ve Boğaziçi Üniversitesi’ nin ortak projesi olan Mekatronik Uzmanlık Sertifika programının temel seviye eğitimini tamamladım.

VOLTAM’ DAN İFM’ YE

Zaman içinde ifm electronic Türkiye pazarına daha fazla ilgi duymaya başladı. Voltam Elektrik firması satın alındı ve ifm electronic Ltd.Şti. kuruldu. Ancak Voltam’ın ekibini bırakmak istemediler. Voltam ile ifm electronic’ in stratejileri, değerleri, vizyonu zaten paraleldi. Geçiş aşamasındaki olağan sıkıntıların dışında her iki taraf için de büyük bir fark olmadı. Voltam faaliyette kaldığı 1985 yılından 2006 yılına kadar ifm electronic firmasından başka hiçbir marka satmamıştı, ürünleri konusunda uzmanlaşmıştı. Ancak Almanlar bazı ekonomik ve kültürel farklara şaşırdı diyebilirim. Örneğin Almanya’da vadeli çek diye bir şey yok, ödemelerin gecikmesi diye bir şey yok. Ödemelerin iki gün gecikmesi bile tüm ülkede bilinen ve geçerli olan bir çeşit kara listeye alınma ile sonuçlanıyor. Ödeme takip işlerini yapan kurumsal şirketler var. Voltam zamanında biz buradaki yapıyı Almanlara anlatma gereği duymadık. Ancak Voltam, ifm electronic dönüşümü gerçekleşince Almanlar Türkiye pazarını ve ticari kurallarını yakından tanıdılar. Hemen olmadı ancak kabullenmek durumunda kaldılar. Pazarlık yapma alışkanlığımızı yeni kavradılar. Tabii bu arada bizim de onların pek çok kuralına, bazen matığımız kabullenmese de, sistematiğine uymamız gerekti.

Derya Hanım bu 25 yıllık süre içinde ifm electronic de bir hayli büyüdü değil mi?
Elbette. Sektörle birlikte büyüdü. Sensörlerin kullanımı çok yaygınlaştı. Önceleri sınırlı kullanımı vardı, mekanik sistemler tercih edilirdi. Şimdi küçücük çocuklar bile sensör nedir biliyorlar, musluklarda falan gördüklerinde sorguluyorlar.
ifm electronic şirketi merkezi Essen’de olan bir aile şirketi. İşe 1969 yılında “efector” markalı indüktif yaklaşım sensörünü pazara sunarak başlıyorlar. Günümüze kadar da aralarında Hermes ödüllü, patentli ürünler de olmak üzere 7 binin üzerinde ürün çeşidi üretiyorlar. Bugün 3 binden fazla çalışanı ile 70 ayrı ülkede 80 binden fazla müşteriye hizmet sunuyor. 400’ e yakın çalışanı Ar-Ge’de. Şu anda ikinci nesil yönetimde bulunuyor. ifm electronic Alman şirketi, ancak bulunduğu ülkelerde o ülkenin endüstrilerine doğrudan ulaşmayı tercih ediyor. Yerel şirketler kurarak, müşterinin hep yakınında olarak. Önemli bir özelliği de uluslararası bilgi birikiminin tüm ifm’ lere, dolayısı ile tüm müşterilerine, açık olması. Bu sayede herhangi bir ülkedeki uygulama sorunu ifm ürünleri ile daha önce nasıl çözülmüş, o biliniyor.

İFM GERÇEKTEN “SİZE YAKIN”

İfm’ nin hemen her ülke için o ülke dilinde bir internet sitesi var. Bu özellikle ihracat yapan müşterilerimiz için önemli bir artı değer. Buna ek olarak da her ülke katalogları kendi dilinde yayınlar. Şirketimizin uluslar arası sloganı olan “Close to you!” bizdeki kullanımıyla “Size Yakın!” sadece bir slogan değildir, gerçek anlamını taşımaktadır.

Hangi sektörlerde faaliyettesiniz Derya Hanım?
Otomotiv ve yan sanayi, gıda ve yan sanayi, demir-çelik, kimya, çevre teknolojileri en etkin olduğumuz alanlar. Ancak robotikte de varız. 2008 ciromuz 420 milyon Avro civarında.

REKABET = FİYAT DOÐRU DEÐİL

Derya hanım rekabet nasıl pazarda?
Maalesef rekabet eşittir fiyat haline geldi. Çoğu müşteri sadece fiyat kıyaslayarak karar vermek istiyor ama şu gerçeği unutmamak gerek. Her sistemde girdiler ve çıktılar vardır. Fiyatların bu kadar inmesi sorgulandığında çıktılardaki aşağı gidiş fark edilecektir. Ben yakın zamanda, özellikle temel teknolojili ürünler açısından sektörde sıkıntılar olacağı beklentisindeyim. Şimdiden bazı müşteriler yakınmaya başladılar: “şu firmadan şu ürünleri aldım, ancak şu kadar süre kullanabildim”. Başka türlüsü de zor zaten. Bir üründe makul karlar elde etmezseniz kaliteden, ömürden, servisten feragat edersiniz; kestirimci bakım yapıyor bile olsanız apansız “duruş” ları göze almanız gerekir. Ürünlerin imal yerleri zaten müşterilere ne beklemeleri gerektiği konusunda fikir veriyor. Belli ülkeler dışında yapılmış ise Almanya’da yapılmış olanların düzeyinde beklentileriniz olmamalı.

ifm electronic’ in önemli şirket değerlerinden biri emin ve güvenli adımlarla büyümektir. Örneğin biz yeni bir ürünü kısa sürede faturası kesilip paketlenecek halde değilse pazara tanıtmayız. Hanover fuarında gözlemlediğimiz bazı firmalar yeni olduğunu iddia ettikleri ürünlerini tanıtırlar, gelen talep tatminkar ise, raflara iki ay sonra çıkacak diyebilirler. Şirket finansal açıdan da kendi yağıyla kavrulmayı tercih eder, bankalarla pek işi olmaz. Dışarıya ne kadar çok ihtiyaç duyarsanız o kadar yüksek risk alırsınız.

“ÇOK SIK ÜRÜN LANSMANI YAPIYORUZ”

Ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz Derya Hanım?
Ürünlerimizi üç gruba ayırıyoruz. Pozisyon sensörlerimiz, akışkan sensörlerimiz ve ağ sensörlerimiz. Basit yaklaşım anahtarlarından enkoderlere ve optik sistemlerle bağımsız değerlendirme sitemlerine kadar ifm electronic geniş bir yelpazede pozisyon sensörleri sunuyor. Bunlar pozisyon sensörleri ve cisim algılama grubumuzu oluşturuyor. ifm electronic sıvılar, gazlar, parçacıklı akışkanlar ve yapışkan sıvıların akışının izlenmesinden makina aksamlarının vibrasyon analizine kadar çok geniş kapsamlı elektronik sensörlere de sahip. Bunlar da akışkan ve vibrasyon sensörlerimiz kategorisinde yer alıyor. Ağ sensörlerimiz de AS-i arabirimi sensörler ve tahrik birimlerinin kontrol birimleri ile bağlantısı için kullandığımız ürünlerdir. Bunların dışında özel sensörlerimiz de bulunuyor. Örneğin bir kamera sensörümüz var. Sensör mantığında ancak kamera özelliklerinde. Bir mekatronik akış sensörümüz var, müşterilerimizin çok tercih ettiği. Akış sensörü, yay destekli piston yöntemi ile çalışıyor: Valf yatağındaki piston akan sıvı tarafından itilerek yayı sıkıştırıyor. Pistonun durumu bir indüktif sensör tarafından algılanıyor ve ikili bir sinyal şeklinde çıkış alınıyor. Sıvı akışı azaldığında yay pistonu ilk durumuna geri iterek durumunu güvenli bir şekilde sıfırlıyor. Bu sayede sensör istenilen pozisyonda yerleştirilebiliyor ve geri akış da önleniyor. Anahtarlama noktaları tek tek ayarlanabilir ve bir vida ile sabitlenir. Sağlam mekanik tasarım sayesinde sensörler zor koşullarda bile çalışmalarını sürdürür ve bakım istemez. Çok sık olarak yeni ürün lansmanı yapıyoruz. İlgilenenler internet sayfamıza baktıkları takdirde yeniliklerimizi görebilirler.

Pazar erişim modeliniz nedir Derya Hanım?
Şimdilik birkaç kişilik bir satış ekibimiz var. Bunun haricinde de bayilerimiz bulunuyor. Bizim işimizde uygulamaya uygun ürün seçimi önemli olduğu için ofiste bir de teknik destek ekibimiz var. Çok büyük bir ekip olmamakla birlikte büyük bir coğrafya olan Türkiye’ de var olan ya da tasarlanan uygulamalara ifm ürünleri ile destek oluyoruz. Müşterilerimizi ziyaret ediyoruz, elektronik bültenlerimizle müşterilerimizin teknoloji gündemlerini güncel tutmaya çalışıyoruz.

DİÐER RÖPORTAJLARI OKUMAK İÇİN -tıklayın-

Tüm otomasyon haberleri için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2010, 12:15
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler