MOSDER: "FUARCILIKTA VE İHRACATTA ÖNE GEÇECEĞİZ"

MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, “Fuarcılıkta ve ihracatta MOSDER üyeleri öne geçecek” dedi.

MOSDER: "FUARCILIKTA VE İHRACATTA ÖNE GEÇECEĞİZ"
Robot Zirvesi

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği'nin toplantısında konuşan MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, “Fuarcılıkta ve ihracatta MOSDER üyeleri öne geçecek” diye konuştu.

MARKALAŞMA SUNUMLARI BÜYÜK İLGİ TOPLADI

Dernek üyeleri, Yıldız Ailesi’nin firmalarından Starwood’un destekleri ve MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı’nın ev sahipliğinde, NG Sapanca Hotel’de iki gün boyunca gerçekleştirilen toplantı programında bir araya geldi, sektördeki paydaşlarıyla fikir alışverişlerinde bulunma imkanına sahip oldu.

Toplantı kapsamında Dr. Eyüp Vural’ın sektörü analiz ettiği "Ekonomik Görünüm" başlıklı sunumu, Reklamcı Onur Yanık’ın içinde bulunduğumuz pandemi dönemini de kapsayan markalaşmaya dair değerlendirmelerinin yer aldığı "Yeni Dünyada Markalaşma" konulu içeriği ve derneğin en yeni üyesi olan Vivense’nin Kurucusu Kemal Erol’un, markasının büyüme süreciyle ilgili yaptığı sunumu toplantı çerçevesinde izleyicilerden büyük ilgi gördü.

"MOBİLYA SANAYİMİZİN DÜNYADA YÜKSELİŞİ SÜRÜYOR"

Üye toplantısının açılış konuşmasını yapan MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, “Türkiye mobilya sanayisi son 10 yıldır müthiş bir büyüme ivmesi yakaladı. Türk mobilyasının tasarım, kalite, hızlı üretim ve iş gücü ile birlikte jeopolitik gücünün de lojistik anlamda büyük bir avantaj sağlayarak ulaştığı bir başarı hikayesidir” diye belirtti. Başkan Mustafa Balcı, “Türkiye’de dış ticaret fazlası veren sektörlerin başında gelen mobilya sanayisinin dünya genelindeki yükselişi devam ediyor. 2021 yılı sonunda sektör 4,3 milyar dolarla kapatmayı hedefliyor” dedi.

Fuarların bu büyümeye katkısı çok büyük diye belirten MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, “Ocak 2022’de kıtaları kesiştiren İstanbul’da, Avrupa’nın en büyük mobilya fuarına imza atacağız. İki fuar merkezinde aynı anda düzenlenecek olan bu büyük buluşmada eş zamanlı olarak; 260 bin metrekarelik alanda gerçekleşecek. İstanbul Mobilya Fuarı; ürün gruplarına göre ayrılmış 23 Salonda 3 bini aşkın yerli ve yabancı markanın katılımı ile ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük fuarı olma konumuna erişecek” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmacılar arasında yer alan MOSFED Başkanı Ahmet Güleç ise mobilya sektörünün parlak bir geleceği olduğuna değinerek “Dünya genelinde 6 basamak birden yükselerek dünya 8'incisi olduk. Bu rekorla beraber 2020'de de ihracatını düşürmeyen sektörler arasında yer aldık. Türk mobilyası imajıyla ilgili çok ciddi anlamda büyük pazarlarda büyüyoruz. ABD, Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere başta olmak üzere mobilyanın değerli görüldüğü ülkelerde büyüyoruz. Bu bizim en büyük kazanımımız oldu” diye ifade etti.

"HAM MADDE KONUSUNDA MÜŞTERİLERİMİZİN YANINDAYIZ"

MOSDER üye buluşmasının ikinci gününde gerçekleşen toplantı kapsamındaki konuşmacılar arasında yer alan Starwood’dan Volkan Yıldız, katılımcıların mobilya sanayinde hammadde de yaşanan krize istinaden yönelttikleri sorulara, “Türkiye mobilya sektöründe iç piyasanın en önemli üreticilerinden biri olan markalarının her zaman müşterilerinin yanında olduğunu belirtti. Volkan Yıldız “Türkiye’de tek çatı altında en yüksek hacimde levha üretimi yapan şirket, 3 adet yonga levha üretim hattında günde 4 bin metreküp yonga levha, 2 adet MDF üretim hattında günde 2 bin metreküp MDF üretimini de gerçekleştiriyoruz” diye ifade etti. Özellikle 1,5 milimetre’den 8 milimetre’ye kadar ince MDF üretiminde uzmanlaştıklarını belirten Yıldız, İnegöl’de 290 bin metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 520 bin metrekare’de üretim yaparak Türkiye geneline hammadde tedarik ettiklerini belirtti.

2022 VİZYONU MASAYA YATIRILDI

Dr. Eyüp Vural’ın moderatörlüğünde gerçekleşen; “Mobilya Sektöründe Tasarımı Yönetmek” konu başlıklı panelin zenginleştirdiği buluşmada, Endüstriyel Tasarımcı ve İç Mimar Ece Yalım ile yine uzun yıllardır mobilya sektöründeki tasarımlarıyla bilinen Mehmet Altay trendler ve tasarımın mobilya sanayindeki önemine değindiler.

Buna göre 2022’de, tasarımda özgünlüğün hakim olacağı, zıtlıkların buluşacağı birbirinden farklı modeller kullanıcıları bekliyor olacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2021, 10:27
YORUM EKLE

Nidec

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını