MES çözümlerinin yaygınlaşması için, öncelikle mevcut tesisler entegre otomasyon mimarilerine kavuşmalı

MES çözümlerinin yaygınlaşması için, öncelikle mevcut tesisler entegre otomasyon mimarilerine kavuşmalı

MES çözümlerinin yaygınlaşması için, öncelikle mevcut tesisler entegre otomasyon mimarilerine kavuşmalı
Satınalma Zirvesi

MES çözümleri için sanayimizin altyapısının henüz tam anlamıyla hazır olmadığını söylemek yanlış olmaz. Öncelikle mevcut tesislerin, entegre otomasyon mimarilerine kavuşmaları için gerekli yatırımların yapılması ve sonrasında da bu entegre sistemlerden sağlıklı ve hızlı bilgi toplayarak üretim, yönetim ve planlama optimizasyonları sağlayan MES’lerin kurulması gerekiyor. Bu şekilde yerli üretim yapan tesislerimiz maliyet optimizasyonlarını tamamlayarak dünya pazarında da daha düşük üretim maliyetli, daha iyi kapasite kullanımlı ve taleplere daha hızlı reaksiyon verir bir şekilde çok daha rekabetçi olacaklardır”.

Manufacturing Execution Systems (MES) yazılımları SCADA ile ERP yazılımları arasındaki geçişi sağlamaktadır. Bu yazılımlar sayesinde, üretimin tüm aşamaları detaylı bir şekilde izlenerek, kesintisiz bir bilgi akışı sağlanmaktadır.

MES çözümünün kullanılmasıyla hedeflenenler:
• Üretim maliyetlerinin düşürülmesi
• Yatırım geri dönüş hızının arttırılması
• Karlılık oranının arttırılması
• Üretimde esneklik
• Stok maliyetlerinin düşürülmesi
• Ürün kalitesinin arttırılması olarak özetlenebilir

MES YAZILIMLARININ UYGULANMASI İÇİN GEREKENLER

MES çözümünün uygulanması için gerekli olanları şöyle özetleyebiliriz:
• Organizasyon desteği
• İhtiyaçların ve zorlukların her seviyede anlaşılması
• Gerçekçi olmak (hedef gereğinden büyük tutulmamalı)
• İşin tanınması ve performans parametrelerinin bilinmesi

Yukarıdaki koşullar sağlandıktan sonra, Rockwell Automation’ın deneyimli uzman kadrosuyla birlikte doğru yazılım ürünlerini seçebilirsiniz.

EN YÜKSEK VERİMİ ALMAK İÇİN...

Büyük kayıplar azaltılmalı
• Arızalar azaltılmalı
• Devreye giriş zamanı kısaltılmalı
• Kısa süreli duruşlar tamamen ortadan kaldırılmalı
• Üretim hızı düşükse arttırılmalı
• Defolu ürün miktarı azaltılmalı
• Reklamasyon oranı düşürülmeli

Dikkat edilmesi gereken diğer alanlar
• İşgücü verimliliği arttırılmalı
• Malzemeler verimli kullanılmalı

Bir proses için doğru olan çözüm, diğer bir proses için de doğru çözüm olamaz, her prosesin çözümü kendine özel olmalıdır.
Barcode tarayıcılar, Wireless cep bilgisayarları, Windows Terminal Server ve Layer 3 Switch’lerin kullanılmasıyla birlikte, data akış hızının arttırılması ve bunlara bağlı olarak da prosese ait dataların en hızlı ve doğru şekilde değerlendirilmesi MES yazılım teknolojilerindeki en yeni gelişmeler olarak nitelendirilebilir.

“MES ÇÖZÜMLERİ İÇİN SANAYİMİZİN ALTYAPISI HENÜZ TAM ANLAMIYLA HAZIR DEÐİL”

Türkiye’de endüstriyel otomasyon hala arzu edildiği ölçüde yaygın değildir. Otomasyonlu olarak üretim yapan üretim makinalarının toplam makina parkına oranının kabaca % 20 oranında olduğu tahmin edilmektedir.
Böyle bir durumda MES çözümleri için de sanayimizin altyapısının henüz tam anlamıyla hazır olmadığını söylemek yanlış olmaz.
Öncelikle mevcut tesislerin entegre otomasyon mimarilerine kavuşmaları için gerekli yatırımların yapılması ve sonrasında da bu entegre sistemlerden sağlıklı ve hızlı bilgi toplayarak üretim, yönetim ve planlama optimizasyonları sağlayan MES’lerin kurulması gerekmektedir. Bu şekilde yerli üretim yapan tesislerimiz maliyet optimizasyonlarını tamamlayarak dünya pazarında da daha düşük üretim maliyetli, daha iyi kapasite kullanımlı ve taleplere daha hızlı reaksiyon verir bir şekilde çok daha rekabetçi olacaklardır. Burada en büyük görev bizlere yani bu sistemleri kuran firmalara düşmektedir. Rockwell Automation olarak Türk sanayicilerini bu konuda bilinçlendirerek dünya genelinde rakiplerinin uyguladığı bu ileri teknoloji sistemlerinin kendilerine ne gibi farklar ve avantajlar sağlayacağını anlatıyoruz.
Sektörün bir diğer sıkıntısı ise eleman konusudur. Kalifiye ara eleman sayısı ihtiyacın çok altındadır. Meslek liseleri, teknik liseler ve meslek yüksek okullarının sayılarının ve eğitim düzeylerinin hızla arttırılması ve sanayi uygulamaları yapan firmalar ile çok daha yakın ilişkide olması hedeflenmelidir.

DEÐİŞİK İLLERDE ÜCRETSİZ TEKNİK SEMİNERLER DÜZENLENECEK

Rockwell Otomasyon Tic.A.Ş. endüstriyel otomasyon konusunda dünya lideri olan ‘Rockwell Automation’ firmasının yabancı sermayeyle kurulmuş Türkiye ofisi. Rockwell Automation; demir çelik, petrokimya, çimento, enerji, otomotiv, makina imalat sanayi, kozmetik, gıda, ilaç, su ve su arıtma başta olmak üzere her türlü endüstri sektörü için otomasyon çözümleri sunuyor.
Tüm endüstri çözümlerinde gerek anahtar teslimi otomasyon projeleri, gerekse de satış sonrası yedek parça, servis ve mühendislik hizmetleri ile müşterilerimizin her türlü ihtiyacını karşılıyoruz. Firmamız yılda bir kez düzenlenmekte olan endüstriyel otomasyon fuarına katılıyor. Eğitim hizmetlerimiz İstanbul İçerenköy’deki ofisimizde yıllık eğitim takvimimize (websitemizde yayınlanmaktadır) bağlı olarak yürütülüyor ve ayrıca gelen talepler doğrultusunda saha eğitimleri de düzenleniyor.
Ayrıca 2009-2010 yılları içinde Türkiye’nin değişik illerinde ücretsiz değişik konularda (motion control, motor sürücüler, PLC’ler, v.b.) teknik seminerler düzenlenecek. Bu seminerler websitemizden duyurulacak ve herhangi bir katılım şartı aranmıyor.

“HEDEFİMİZ ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL İÇİNDE DÜNYADAKİ PAZAR PAYI VE SIRALAMAMIZI TÜRKİYE’DE DE YAKALAMAK”

Rockwell Otomasyon Tic.A.Ş.’nin ana firmamız olan Rockwell Automation tarafından belirlenen görevi şu an için Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki müşterilerimize hizmet etmektir. Hedefimiz önümüzdeki 5 yıl içinde Rockwell Automation’ın dünyadaki endüstriyel otomasyon pazarında sahip olduğu payını ve sıralamasını Türkiye’de de yakalamaktır.
Ayrıca yine önümüzdeki 5 yıllık süreçte Rockwell Türkiye olarak Orta Doğu ve Orta Asya bölge sorumluluğunu almak amaçlarımızdan biridir.
 

HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

MES daha az kullanarak daha çok üretmenin çağdaş aracıdır

Movicon SCADA Supervisory Control and Data Acquisition

Üretim ve sipariş takibi sizin için ne kadar önemli?

Schneider Electric’ten otomasyon sektörüne bir çözüm: Ampla yazılımı

MES yazılımları ve faydaları

Dokunmatik cihazlarla üretimden veri toplama sistemi

MES (Manufacturing Execution Systems) Üretim yönetiminden beklenenler

MES çözümlerinin yaygınlaşması için, öncelikle mevcut tesisler entegre otomasyon mimarilerine kavuşmalı

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2009, 22:17
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler