Liselere endüstriyel otomasyon bölümü

ENDÜSTRİYEL OTOMASYON BÖLÜMÜ

Liselere endüstriyel otomasyon bölümü
Satınalma Zirvesi

Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, kültür ve medeniyetin beşiği olarak nitelendirdiği kentte, teknik ve mesleki eğitim çalışmalarının tarihi geçmişine değindi. 
Mesleki eğitimin teknik eleman yetiştirmedeki önemini dile getiren Yavaşcan, şöyle devam etti: 
``İlimizin, ülkemizin ve hatta dünyamızın geleceğine dair tarihi bir yeri olan GAP`ın ihtiyacı olan teknik ara elemanları yetiştirmek görevini üstlenen mesleki ve teknik okullarımız, geleceğini bilerek ve birbirlerinin ayrılmaz parçası olan sektörle sıkı işbirliği halinde çalışarak, geleceğe bugünden hazırlanmak durumundadır. Endüstriyel otomasyon teknolojileri bölümümüz, sürekli değişme ve gelişmenin en güzel örneklerinden birisidir. Geleceğe hazır olabilmek için kendi bilgimizi öğretmek ve bu bilgiyi uluslararası standartlardaki kendi teknolojimize çevirerek kullanmak zorunda olduğumuzun farkındayız. Unutmamalıyız ki bizi yetiştiren topraklarla ödeşebilmemizin bedeli, bıkmadan ve usanmadan çalışmaktır.`` 
     
ERKEK TEKNİK ÖÐRETİM GENEL MÜDÜRÜ ACIR
     
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürü Hüseyin Acır da mesleki ve teknik eğitimin özel bir alan olduğunu, bunun uluslararası ve yerel bazda tartışılan bir alan olduğunu ifade etti. 
Bakanlık olarak bu alana üç koldan yoğunlaştıklarını dile getiren Acır, şunları kaydetti: 
``Bunlardan birincisi erişim, ikincisi mesleki ve teknik eğitimde kalite, üçüncüsü ise mesleki ve teknik okul ve kurumların fiziki alt yapılarının iyileştirilmesi. Bu amacımıza ulaşmak için bir dizi çalışmalarımız var. Bunlar, gerek ulusal kaynak, gerekse uluslararası kaynaklarla yürüyor. Bu kapsamda, Japonya, Fransa, İspanya ve Almanya gibi ülkelerle değişik projelerimiz devam ediyor. Bugünkü toplantımızda daha önce Japonya ile yaptığımız proje çalışmalarını değerlendireceğiz.`` 
Toplantının açılışına, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı Yüksek Öğrenim ve Sosyal Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı Masato Watanabe, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin ve 20 ildeki endüstri meslek liselerinin idarecileri ile Japonya`dan gelen uzmanlar katıldı. 
     
PROJE     
``Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Bölümlerini Yaygınlaştırma Programını Güçlendirme Projesi``, Türk-Japon Teknik İşbirliği Protokolü kapsamında uygulanıyor. 
Projeyle, MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren 20 ildeki Anadolu Meslek Lisesi`nde, ``Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Bölümleri`` kurularak, bu bölümlerin uluslararası standartlarda donatılması, bu alanlarda eğitim veren teknik öğretmenlerin yurt dışında eğitim ve öğretim programlarının geliştirilmesi amaçlanıyor. 

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2009, 16:00
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler