Konveyör Hattındaki Meydan Okuma

Turck'un kompakt TBEN-S I/O modülleri Esnek yapıları sayesinde, Vorwerk'teki Thermomix üretiminde etkileyici bir performans sergiliyor.

Konveyör Hattındaki Meydan Okuma
Şirketler Arası Pazarlama

Bağlantı kurmak için herkes iki nokta arasında bir düz bir çizgi çizebilir.
Doğrudan hedefe ulaşmak ve engelleri atmak için, Elektrowerke'deki tesislerinde Böma Vorwerk, konveyör hatlarıyla bunu yapmayı başarmış.
Turck'un kompakt TBEN-S Profinet I/O modülleri üzerinden Aktüatör ve Sensör sinyalleri, kontrolöre iletilmiştir. Böma için bu projede kritik faktörler ise ürünlerin esnekliği, boyutları ve kontrolörden bağımsız yapıları ile tüm tesisin esnekliğine katkıda bulunmasıdır. Çoklu fonksiyon, yüksek kalite ve yenilikçilik yeni Thermomix TM TM5 mutfak cihazının üç güçlü yönüdür.  Kılavuzlu pişirme fonksiyon, benzersiz tasarımı ve reçete yongaları ile ürün,  aşçılığa dijital çağı getiriyor. Bu karmaşık ürün için ekonomik ve verimli bir üretim hattı oluşturmak adına Vorwerk, Avusturya'daki orta ölçekli bir şirketin gücüne güvendi. Vorarlberg bölgesindeki Alberschwende'den konveyör uzmanlarından Böma, cihaz montajı arasındaki nakil hatlarını tasarladı, kurulumunu ve akıllı mutfak cihazının ana bileşenleri için plastik enjeksiyon kalıplama yaptı.

MAKİNANIN GÖREVİ

Ürünler A'dan B'ye doğru zamanda, çalışanların ihtiyaçlarına göre dikkatli bir şekilde nakledilmelidir. Bunu yapmak için, bir robot farklı enjeksiyon kalıplama ile üretilen parçaları makinadan alır ve onları konveyör hattına yerleştirir. Bu parçalar bundan sonra,  ayrı hatlar vasıtasıyla farklı bir alanda belirli pozisyonlara götürülmelidir. Bir parçanın montaj hattındaki işçiler tarafından alınabileceği döngü süresi tam olarak belirlenmiştir. Bu nedenle de taşıma bantlarının tüm uzunluğu boyunca yaklaşık olarak bir zaman tamponunun planlanması gerekir. Her bir hat 50 metredir.

ENGELLERİ AŞMAK

İlk meydan okuma, üretim salonundaki mevcut oda bölümündeydi. A ve B noktaları açıktı. Ancak, arasında aşılması gereken engeller vardı. İlk önce konveyör bantlarını Böma tasarımcıları, mevcut hollere tam olarak oturtmaya başladı. Alanın optimum kullanımı için duvarlar gibi bazı engeller bypass edildi. Konveyör bantlarının teorik tasarımı tam olarak salonun planlamasına uyarlanmalıydı. Bu, birkaç karmaşık hat ve birkaç seviye de gerçekleştirilebilirdi. Dikey nakliye için liftler kullanıldı. Pnömatik döner üniteler, elektrikli veya pnömatik çapraz konveyör şaftlarına bağlı olarak, saha da enjeksiyon kalıplama ile üretilmiş parçaları sola veya sağa hareket ettirmek için kullanıldı. Bununla birlikte, Böma kendi bünyesinde geliştirdiği dişli bant konveyörünü kullandı ve değişken sistem tam olarak bu ürünün şekline göre tasarlandı ve böylece enjeksiyon kalıbından işçiye sorunsuz ürün taşınması sağlandı.

KOMPAKT I/O MODÜLLERİNİN ETKİLERİ

Turck'un kompakt TBEN-S I/O modülleri sensör sinyallerini Profinet üzerinden kontrolöre getirir. Tesisin hali hazırdaki aktüatörleri de TBEN-S modüllerine bağlanmıştır. Dört dijital çıkış ve dört dijital giriş ile TBEN-S, konveyör hattındaki sinyal gereksinimlerini mükemmel şekilde karşılar. 
Böma Tasarım Başkanı Helmut Sutterlüty; "TBEN-S' in esnekliğinden etkilendik. Tesisin bir kısmı eski yapılardan oluşmaktaydı, fakat bugünkü tesise entegre edildi. Başlangıçta kaç tane giriş ve çıkış sinyalinin kontrolöre getirileceği belli değildi. Bu yerlerde isteğe göre yapılandırılabilir TBEN-S-DXP 'yi kullandık. Böylece yapılandırmayı geriye dönük olarak gerçek gereksinime uyarlamayı başardık. İsteğe göre konfigüre edilebilen giriş ve çıkışlara sahip ürünleri diğer üreticiler de bulamadık. Diğer üreticilerin cihazlarıyla karşılaştırıldığında, TBEN-S modüllerinin teknolojisi çok daha üstün.” dedi. 

TBEN-S modüllerinin boyutu da tercih sebeplerinden biri oldu. Sadece 38 mm genişlikte, konveyör sisteminin dar alüminyum profillerine mükemmel şekilde oturuyorlar. Projedeki tüm sensörler Turck portföyünden geliyor. Turck'un fotoelektrik sensor partneri olan Banner Engineering'in QS-18 through-beam sensörleri, kemer üzerindeki parçaları tespit etmek için kullanıldı. 7.5 metrelik uzun bir menzil ve küçük bir ışık noktası ile etkileyici bir performans sunmakta. Pnömatik silindirlerin konumunu algılamak için ise Böma, doğrudan alüminyum silindirlerin oluğuna yerleştirilebilen ve pistonun konumunu algılayan Turck'un manyetik endüktif BIM-UNT serisi sensörleri, kullanıldı. TBEN modüllerini bağlamak için M8 sensör / aktüatör kabloları ve M8 güç kabloları Turck tarafından sağlandı. Kaldırma ekipmanının konum tespiti ve son konum bilgileri için BI4-M12-VP6X sensörleri kullanıldı. Bu büyüklükteki projelerde tecrübeli olan herkes, bir tarafta planlama ve tasarımın bir tarafta ise uygulamanın birbirinden ayrı olabileceğini bilir. Tasarım departmanı, müşteriler ve Böma personeli arasındaki yakın istişare, tesisin yapımının mükemmel bir şekilde gerçekleştirilmesini sağladı. Böma, test çalışmalarını gerçekleştirmek ve müşteriye tesisin kabulünü gerçekleştirmek için öncelikle gerekli tesis bölümlerini inşa etti. Bu kurulum sırasında müşteri için sürprizlere yer bırakılmadı. Turck'un I/O modülleri sayesinde, uygulama, Böma'da önceden birçok eleman kablolanmış, bağlantıları yapılmış olduğu için çok hızlı bir şekilde kurulum gerçekleştirildi. Bundan dolayı hat devreye girdiğinde, Böma, herhangi bir sorun olmadan sahadaki ekiplere son dakika uyarlamaları sağlayabilmiş ve modüler sisteminin güçlü yönlerini tam olarak kullanabilmişlerdir. Tüm hat boyunca konnektörlü yapılar kullanılmıştır. Bu da, son kurulum esnasında küçük değişiklikleri kolaylıkla yapma imkan sağlamıştır. Konveyör sistemi sonunda belirtilen tüm şartları yerine getirebilmiştir. Farklı hatlar, üretim salonuna mükemmel bir şekilde entegre edilmiştir. Çalışanlara daha kolay erişim sağlamak için portallar oluşturulmuştur. Thermomix®  A'dan B'ye parçaları doğru zamanda taşımış, hattın herhangi bir noktasında herhangi bir sorun olmadan, montaj işçileri, planlanan zaman döngüsü içerisinde ürünleri doğrudan konveyör hattından alabilmişlerdir.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2019, 12:48
YORUM EKLE

Endaş

Festo

Dergiler
Partnerler