Kalite kontrolünde görüntü işleme sistemleri

PETEK TEKNOLOJİ`DEN ATILIM

Kalite kontrolünde görüntü işleme sistemleri
Satınalma Zirvesi

Petek Teknoloji Ltd, yıllardır müşterilerine verdiği en üst düzey hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Yeni yıl ile birlikte oluşturulan yapılanma paralelinde SICK firması ürünü "Görüntü İşleme Sistemleri’’ konusunda sistem entegratörü oldu.


Görüntü İşleme Sistemleri her türlü üretim prosesi içerisinde, gerek malzemenin üretimi ve gerekse üretimi sonrası yapılan bir doğrulama işlemidir. Hassas ve süratli kameralar ile proses incelenerek doğru olup olmadığı test edilir.Hatalı durumları önceden tespit ederek; üretim hattının bu hatadan arındırılması ve meydana gelmesi muhtemel büyük zararların önüne geçilmesini sağlayan sistem, kalite kontrolü konusunda fabrikalarımıza ve üretim atölyelerine son derece hızlı ve etkili bir çözüm sunmaktadır.Kamera bazlı görüntü işleme sistemlerinin çalışma prensipleri.

•    Bazıları önceden öğretilmiş referans resim ile anlık fotoğrafı karşılaştırarak aradaki farkı tespit eder,
•    Bazı kameralar ise elde ettiği resim üzerinde ölçümler yaparak sonucu çıkartır.

Ölçüm prensibi açısından 2 ve 3 boyutlu olarak ayrılan kameralar, uygulamaların amacına göre;  yükseklik, alan, hacim, yuvarlaklık gibi ölçümler yaparak sonuçlarını değerlendirirler.

KAMERA TİPLERİ

INSPECTOR; 2 boyutlu kameraların en basiti olup, sadece OK ve NOK çıkışları verir. Programlaması diğer kameralara göre kolaydır.
IVC 2D; Inspectorun daha gelişmişidir, bu kamera ile 2 düzlemde ölçüm yapılabilmektedir, alan, yuvarlaklık, genişlik gibi bir çok analitik hesaplama yapabilme yeteneğine sahiptir.
IVC 3D ; 3 boyutlu bir kameradır, 2 boyutlu kameralar dahili veya harici aydınlatmalara gerek duyarken bu kamera, lazer ışığı vasıtası ile 3 boyutlu görüntüye ulaştığından, herhangi bir ışık desteğine ihtiyacı yoktur.


RANGER; Dünyanın en hızlı 3 boyutlu kamerası olup, saniyede 35000 profil alabilme kapasitesine sahiptir.
RULER; Ranger kamerasının laser-kamera geometrisinin tamamen ayarlanmış ve değiştirilemez halidir. Yukarıda bahsi geçen kameraların programları SICK’in kendi yazılımları olan SOPAS ve IVC Studio ile programlanabilirken, Ranger ve Ruler kameraları üçüncül bir görüntü işleme programına ihtiyaç duyar...

Otomasyon sektörü haberleri için -tıklayın-
 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2012, 17:55
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler