HMI ve SCADA Sistemleri

HMI ve SCADA Sistemleri

HMI ve SCADA Sistemleri
Satınalma Zirvesi

İnsan-Makina Arayüzü şeklinde tanımladığımız HMI (Human-Machine Interface) sistemleri otomasyon sistemlerinin kullanılabilirliğini sağlarlar.
Supervisory Control and Data Acquisition kelimelerinin ilk harfleri ile oluşturulan bir kısaltma olan SCADA sistemleri de HMI ile benzer işlevi görürler. Ancak SCADA sistemleri sayesinde bir tesisin ekipmanlarından çevre ünitelerine kadar bütün birimlerinin otomatik kontrolü ve gözlenmesi sağlanabilir. Yeni sayımızda otomasyon sistemlerinin bu önemli alanıyla ilgili çözümleri inceliyoruz.

Bir otomasyon sisteminin kullanılabilmesi için kullanıcıların siteme erişebilmeleri, onu kontrol edebilmeleri ve durumunu değerlendirebilmeleri gerekir. İnsan-Makina ara yüzü şeklinde tanımladığımız HMI (Human-Machine Interface)sistemleri otomasyon sistemlerinin kullanılabilirliğini sağlarlar.
Supervisory Control and Data Acquisition kelimelerinin ilk harfleri ile oluşturulan bir kısaltma olan SCADA sistemleri de HMI ile aynı işlevi görürler. Aralarındaki fark SCADA’ların büyük bir alana ait teknik konulardaki denetleme ve yönetim işlevini yerine getirmek amacıyla geliştirilmiş olmalarıdır. Bu bağlamda çoğunlukla HMI veya MMI (Man-Machine Interface) kısaltmaları ile benzer işlevleri görürler. SCADA sistemleri ile bir tesisin ekipmanlarından çevre ünitelerine kadar tüm birimlerin otomatik kontrolü ve gözlenmesi sağlanabilir. Ayrıca içerdikleri veri tabanları sayesinde anlık olay ve alarmları saklayarak üzerlerinde inceleme yapmayı da olanaklı kılarlar.
Otomasyon sistemlerinin bu önemli alanında faaliyet gösteren firmaları ve gelişmiş ürünleri yeni sayımızda inceliyoruz.
 

HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Yeni modern arayüz, yeni özellikler ve yeni olanaklar: Siemens WinCC V7.0

XBTGT operatör panelleri ile sinema keyfi artık makinalarınızda

Wonderware HMI Reports

Deniz otomasyonunda Exter panellerin yeri

Scada sisteminden en büyük beklenti sisteme birden fazla noktadan erişebilmek

HIO serisi PLC’li operatör panelleri

Vijeo Citect Scada

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2009, 20:38
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler