banner1322
x

Gerede'ye ikinci jelatin fabrikasını açıyor

İskefe Holding Bolu Gerede’de 2. fabrikasını açtı. Fabrika yıllık 15.000 ton jelatin üretecek; Türkiye ve Avrupa’da sağlık, ilaç, gıda endüstrilerine ham madde sağlayacak.

Gerede'ye ikinci jelatin fabrikasını açıyor
Robot Zirvesi

1957 yılından beri faaliyet gösteren Türkiye’nin önemli sanayi ve teknoloji şirketlerinden İskefe Holding, Bolu Gerede’de ikinci fabrikasını açtı. Türkiye, Amerika, Asya ve Avrupa’daki jelatin talebini karşılamak üzere açılan fabrikada, yıllık 15.000 ton kapasite ile sığır jelatini üretilecek. Toplam 100 kişiye istihdam sağlayacak olan fabrikanın, yıl sonunda tam kapasite ile üretime geçmesi planlanıyor.

Fabrika, aynı zamanda daha çevreci ve modern altyapısıyla da dikkat çekiyor. Yüzde 100 kendi arıtmasını sağlayan fabrikanın atıkları dönüştürülüp, gübre olarak değerlendiriliyor.

Üretiminin tamamını ihraç edebilecek konumdaki fabrika, jelatin gibi çok değerli bir proteinin üretimini de yapacak; sağlık, ilaç, gıda endüstrilerinin izlenebilirlik standartları yüksek, sağlıklı ve güvenilir hammaddeye ulaşmalarını sağlayacak. İskefe Holding, jelatin üretiminde dünyadaki ihtiyacın %5’ini karşılıyor. Türkiye’de üretilen sığır jelatininin %60’ı ihraç edilirken, %40’ı da iç pazara satılıyor.

İskefe Holding bünyesinde yedi deri fabrikası, jelatin üretim fabrikaları, protein üretim tesisi, hidrolizat üretim tesisi, hayvansal kaynaklı sıvı amino asit üretim tesisi, test laboratuvarları ve 
İstanbul Tuzla’da KCL Ar-Ge Merkezi, GOSB Teknopark’ta Collagen A.Ş. ve Hollanda’nın Amsterdam şehrinde Collagen Research Center BV bulunuyor.
 
GEREDE’DE İKİNCİ FABRİKAMIZI AÇIYORUZ

İskefe Holding Genel Müdürü Hakan Kaya, konuyla ilgili görüşlerini şöyle bildirdi: “İskefe Holding, 63 yıllık köklü bir şirket. Bir sanayi şirketi olarak çıktığımız yolculukta, inovasyona ve yüksek teknolojili ürünlere odaklanmaya karar verdik. Bugün, medikal teknolojiler alanında yenilikçi ürünleriyle dikkat çeken, cirosunun yüzde 10’unu Ar-Ge yatırımlarına ayıran ve teknoloji üreten bir grup olma vizyonuyla hızla ilerliyoruz. Bünyemizde yedi deri fabrikası, jelatin üretim tesisleri, protein üretim tesisleri, hidrolizat ve aminoasit üretim tesisleri ile Ar-Ge merkezleri bulunuyor. Geldiğimiz noktada 520 kişiye istihdam sağlıyoruz. Türkiye’nin en önemli organize deri sanayi bölgelerinden Gerede’de ikinci fabrikamızı açarak 100 kişiye daha istihdam sağlayacak olmaktan mutluluk duyuyoruz. Jelatin üretiminde Türkiye’nin en büyük şirketiyiz ve dünyadaki ihtiyacın %5’ini biz karşılıyoruz. Bu ikinci fabrika ile hedefimiz, dünyada bu alanda en büyük üç oyuncudan biri haline gelerek, dünya sığır jelatini üretiminin %10’undan fazlasını karşılamak. Bunun için önümüzdeki dönemde yeni yatırımlar da planlıyoruz.” dedi. 


 

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2020, 14:01
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını