banner1322
x

EPİAŞ, mobil uygulama dönemine geçti

EPİAŞ Mobile, uygulaması bugün itibarıyla katılımcı ve kamuoyunun kullanımına sunuldu. Mobil uygulamayla, periyodik piyasa verilerinin pratik bir şekilde izleme, şeffaflık verilerini takip etme, fiyat ve duyurular yayımlandığında bildirim alma gibi birçok imkanı katılımcılara sunuldu

EPİAŞ, mobil uygulama dönemine geçti
Enerji Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, uzun soluklu bir çalışma sonrasında "EPİAŞ Mobile" uygulamasını bugün itibarıyla katılımcı ve kamuoyunun kullanımına sunduklarını belirterek, "Mobil uygulamamız sayesinde periyodik piyasa verilerini oldukça pratik bir şekilde izleme, şeffaflık verilerini kolayca takip etme, fiyat ve duyurular yayımlandığında anında bildirim alma gibi birçok pratik imkanı katılımcılarımıza sunuyoruz." dedi.

Türkoğlu, EPİAŞ'ın 4. Şeffaflık Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, şeffaflığın, ticaret yapanların pozisyonlarını piyasa koşullarına uygun olarak belirleyebilmesi için temel şart olduğunu söyledi.

EPİAŞ'ın, sağlıklı piyasa işletimiyle piyasanın talep ve dinamiklerini doğru yorumlayarak, sektör katılımcılarını bir araya getirdiğini ifade eden Türkoğlu, 3. Şeffaflık Çalıştayı'nda elde edilen sonuçlara dayanarak veri setlerini güncellediklerini bildirdi.

Türkoğlu, 2016'da piyasa katılımcılarının kullanımına sunulan "Şeffaflık Platformu'nda" 98 ayrı verinin yayınlandığını ve geçen yıldan bu yana platforma doğal gaz iletim verileri, Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası verileri, barajlı hidroelektrik santralleri su verileri, santral yatırımları, lisanssız santral üretimleri ile EPİAŞ bünyesinde oluşan verilerin eklendiğini anlattı.

EPİAŞ BÜNYESİNDE YENİ PİYASALAR KURULACAK

Piyasalarda güven ortamının ve öngörülebilirliğin oluşturulmasının çok önemli olduğuna dikkati çeken Türkoğlu, şunları kaydetti:

"Son zamanlarda sektörümüzde yaşanan gelişmelerle beraber güven ortamının tesis edilmesine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. EPİAŞ olarak bu ortamın sağlanması adına attığımız adımlardan biri de fiziksel teslimatlı vadeli elektrik ve doğal gaz piyasalarının kurulması olacak. Sektörün bu piyasalara olan ihtiyacının farkında olarak yoğun bir şekilde piyasa tasarımını tamamlamak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Piyasanın kurulmasına ilişkin mevzuatsal gerekliliklerin yerine getirilmesi için Borsa İstanbul ve Takasbank ile mutabakata varıldı ve ilgili kurumlar bilgilendirildi.

Mevzuat sürecine paralel olarak piyasa kurgusuna yönelik iş geliştirme faaliyetleri de büyük oranda olgunlaşmış olup yakın zamanda yazılım çalışmalarına başlamayı planlıyoruz. Dolayısıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve ilgili kurumlarımızın iznine bağlı olarak 2019'da bu piyasayı hizmetinize sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz." Türkoğlu, uzun soluklu bir çalışma sonrasında EPİAŞ mobil uygulamasının da hayata geçirildiğini ve bugün itibarıyla katılımcıların ve kamuoyunun kullanımına sunulduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 16:18
YORUM EKLE

Endaş

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını