Elsys, iş zekası çözümüyle İTÜ’deydi

Elsys, iş zekası çözümüyle İTÜ’deydi

 

Rekabette fark yaratmak ve hız kazanmak isteyen şirketlere Elsys’in, iş süreçlerini optimize ederek verimliliklerini, dolayısıyla kârlılıklarını artırma olanağı sağladığını kaydeden Elsys Uluslararası Projeler Direktörü Özgür Odabaşıoğlu sorularımızı yanıtladı.

Elsys’i kısaca tanıtır mısınız?
Şirketlerin iş süreçlerini daha etkin ve verimli kılmalarını sağlayan teknolojik çözümler sunan Elsys, 2000 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Bugün farklı sektörlerden 200’ü aşkın müşterisine hizmet vermekte olan Elsys, bilişim pazarının öncü kuruluşları arasında yer alıyor. Elsys’in 150’si danışman olmak üzere 180 kişilik kadrosu bulunuyor. Elsys, şirketlerin bilgi ve iletişim teknolojilerine ilişkin gereksinimlerini karşılamak üzere, kurumsal yazılım çözümleri, hosting, mobil uygulamalar, sistem ve donanım entegrasyonu uygulamalarının yanı sıra süreç analizi ve tasarımı, proje yönetimi, eğitim ve sistem optimizasyonu hizmetleri sunuyor.

Türkiye’nin ve EMEA (Avrupa, Ortadoğu, Afrika) bölgesinin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin belirlendiği Deloitte’un geleneksel Fast50 ve Fast500 sıralamalarında son dört yıldır üst üste yer almaya hak kazanan Elsys, EMEA bölgesi çapında en hızlı büyüyen 20 Türk şirketi arasında 12. sırada yer aldı.

Elsys, yurtdışında da son derece aktif. Uluslararası arenada neler yapıyorsunuz?
Türkiye’nin beraberinde uluslararası arenada da projeler üstlenen Elsys, İstanbul’daki merkez ofisinin yanı sıra Dubai’deki ofisi aracılığıyla da şirketlerin teknolojiden yararlanarak rekabet güçlerini artırmalarına destek oluyor. Elsys, Almanya, Japonya, Çin, İsrail, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Tayland, Endonezya, Güney Afrika gibi ülkelerde de çeşitli stratejik projelerin danışmanlığını yürütüyor. Türkiye’den dünyaya beyin gücüne dayalı hizmet ihracatı yapıyor.

Çözüm ortaklarınızı tanıyabilir miyiz?
Rekabette fark yaratmak ve hız kazanmak isteyen şirketlere iş süreçlerini optimize ederek verimliliklerini, dolayısıyla kârlılıklarını artırma olanağı sağlayan Elsys, sektörel deneyim ve bilgi birikimini uluslararası iş birliktelikleriyle pekiştiriyor. İstikrarlı büyümesini sürdüren Elsys’in her biri alanında öncü kabul edilen SAP, ProAct International, Nakisa, Redwood, Intermec, Intel ve Cisco gibi kuruluşlarla uzun vadeli çözüm ortaklıkları bulunuyor.

SAP ile ilişkiniz nasıl başladı ve sürüyor?
Kurumsal yazılım pazarının öncü kuruluşu SAP, özkaynakları açısından Türkiye’deki en zengin iş ortağı olan Elsys ile uzun bir süredir çözüm ortaklığı yapıyor. SAP çözümleri, Elsys’in kurumların gereksinimlerine özgü butik yaklaşımıyla anlamlı hale geliyor ve değer kazanıyor. Elsys, kullanıma sunulan en yeni SAP çözümlerinin pek çoğunu herkesten önce Türkiye’ye getiren ve uygulayan “ilk” şirket olma özelliğiyle de rakiplerinden farklılaşıyor ve farklılaşmak isteyen kurumlara rekabet avantajı sağlıyor.

İTÜ öğrencilerine iş zekası çözümünüz hakkında bilgi verdiniz. İş zekası kurumlara ne fayda sağlıyor?
İş zekası, elektronik ortamda kayıt altına alınan çok sayıdaki verinin arasında istediğinize, istediğiniz anda ve istediğiniz biçimde ulaşabilmenizi sağlıyor. Çalışanların bilgiye sorunsuz ulaşması, müşteriye cevap verme süresini iyileştirerek müşteri yönetimini kolaylaştırıyor, memnuniyeti artırıyor ve hata oranını azaltıyor. Kararların tahminler yerine bilgilere dayandırılmasını mümkün kılıyor. İş zekası çözümleri, şirketin gelecek stratejilerinin belirlenmesinde önemli rol oynuyor.

İş zekası uygulamak isteyen bir kurum ne yapmalı?
İş zekası çözümlerini uygulamak isteyen şirketler, alanında deneyimli danışmanlık firmalarıyla çalışmalı. İş zekası çözümünün yapısı ise öncelikle şirketin ana iş süreçlerini raporlayabilecek biçimde olmalı ve tüm ayrıntıları tek bir platformda toplayabilmeli.

İş zekası platformunun özellikleri nelerdir?
Bu uygulamalarda termometre ve barometre gibi göstergeler kullanılarak ya da kolay sürükle-bırak hareketleriyle raporların oluşturulabilmesine imkan tanınarak daha da kullanışlı ekranlar sunulabiliyor. Yapı oturtulurken kurumun hangi ‘veri’leri ‘bilgi’ haline getirmek istediği net olarak belirlenmeli ve buna uygun ekranlar hazırlanmalı. Öte yandan, hangi kullanıcıların hangi bilgilere erişebilecekleri, çalışanların yanı sıra sisteme giriş yetkisi bulunan üçüncü kurumlar (bayiler, tedarikçiler, iş ortakları…) bazında da belirlenmeli. Bu anlamda, SAP BusinessObjects bütünleşik çözümler sunuyor.

SAP BusinessObjects nedir?
SAP BusinessObjects, iş ağları genelinde insan, bilgi ve işletmeleri birbirine bağlayarak iş performansını optimize etmeye yardımcı olacak araç ve uygulamaların oluşturduğu kapsamlı bir çözüm portföyünü ifade ediyor. Bu portföy kapsamında, büyük ölçekli işletmelere SAP BusinessObjects iş zekası çözümleri, SAP BusinessObjects Explorer, SAP BusinessObjects bilgi yönetimi çözümleri, SAP BusinessObjects kurumsal performans yönetimi çözümleri, SAP BusinessObjects yönetişim, risk ve uyumluluk çözümleri; küçük ve orta ölçekli işletmelere ise SAP BusinessObjects Edge çözümleri sunuluyor. Bu ürünlerle tanışmak isteyenlere, ücretsiz deneme sürümleri temin ediliyor.

Bu çözüm kurumlara ne tür avantajlar sunuyor?
SAP BusinessObjects ürün ailesi, kurumların iş performansını artırmasına ve veriyi bilgiye, bilgiyi de kalıcı kararlara çevirmesine yardımcı oluyor. SAP BusinessObjects, son kullanıcıların raporlama, analiz, sorgulama, veri görselleme, sunum, navigasyon gibi iş zekası ihtiyaçlarını karşılıyor; operasyonel performansı önemli oranda artırıyor; verilerin temizlenmesi, veri entegrasyonunun yapılması, ana verinin oluşturulması gibi yapısal ihtiyaçlara çözüm getiriyor; operasyonel uygulamaların stratejilere paralel olmasını sağlıyor; kurumsal risk yönetimi, şeffaflık, performans optimizasyonu gibi kurumiçi ihtiyaçlara yanıt veriyor; uluslararası pazarlarla entegrasyon sağlamak için yönetmelikle uyumluluk, çevre ve işçi sağlığı gibi çözümler sunuyor.

Elsys’in akademi dünyasıyla ilişkileri nasıl?
Elsys, üniversitelerle yakın işbirliği içinde olmaya büyük önem veriyor. Elsys’in geleceğe yatırımları, şirketler içerisinde öncü bir role sahip. Üniversitelerde bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmayı bir kurumsal sorumluluk projesi olarak görüyoruz ve bu konuyu her zaman önceliklendiriyoruz.
Sanayi-akademi işbirliği, çok daha donanımlı öğrencilerin yetişmesi demek. Üniversite öğrencileriyle bir araya gelerek onları şirketimiz ve çözümlerimiz hakkında bilgilendirmeye özen gösteriyoruz. Tanıtımını yaptığımız alanlarda çalışmak isterlerse de kapımızın onlara her zaman açık olduğunu söylüyoruz.

DİÐER RÖPORTAJLAR İÇİN  -TIKLAYIN-
 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2010, 15:12
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler