Deniz otomasyonunda Exter panellerin yeri

Deniz otomasyonunda Exter panellerin yeri

Deniz otomasyonunda Exter panellerin yeri
Satınalma Zirvesi

DNV-sertifikası, dizayn ve kısılabilir ekran aydınlatması yeni müşterileri cezbediyor.
Geçtiğimiz beş yıl boyunca Beijer Electronics ürünü Exter operatör panelleri tüm dünyada yat ve gemi otomasyonlarına başarıyla yerleştirildi. Dayanıklı yapısı ve kullanıcı dostu özelliği ile çok hızlı bir biçimde pazarda önemli bir noktaya geldi. İtalyan yatları, Norveç çekicileri, İsveç yolcu gemileri ve Çinli kargo gemileri Beijer Operatör panellerinin kullanım alanlarından sadece bazıları.Denizcilik uygulamalarındaki bu başarının üç temel nedeni bulunmakta; "Operatör panelleri DNV (Det Norske Veritas) Denizcilik sertifikasına sahiptir ki bu müşterinin çeşitli ihtimaller arasında tercihine büyük etki yapmaktadır. İkinci neden her türlü ortam ışığında kullanılabilir olması ve karartılabilir ekranı sayesinde gece deniz üstündeki ambiyansı parlak bir ekran ışığı ile mahvetme tehlikesinin olmamasıdır. Panelin ekran ışığı kolaylıkla % 0 ile % 100 oranları arasında değiştirilebilmektedir.
Gemi/ yat yapımcıları ve sistem entegratörleri artık Beijer panellerin bu üstünlüklerinden kolayca yararlanmaktadır. Exter paneller, denizcilerin hem kalite ve hem de en kaba deniz koşullarına dayanma konusundaki taleplerini 25 yılın tecrübesi ile karşılamaktadır.


Beijer Electronics` DNV-sertifikalı operatör panelleri, denizcilik uygulamaları için aranan panellerdir.

Özellikle yat pazarı için önemli olan üçüncü neden ise yeni panellerin dizaynıdır. Bu emsalsiz dizaynı ile Exter panelleri iki kez dizayn ödülü almış ve bu sayede yat imalatçıları tarafından özellikle aranır olmuştur. Bugün pek çok İtalyan yat imalatçısı; motor kontrolleri, navigasyon ışıkları, tank seviye göstergeleri ve hava tazeleme görevlerinin kontrolü için Exter panelleri kullanmaktadır. Paneller genellikle dümen dolabı, motor odası ve tayfa görevleri için kullanılmaktadır.


Bir İtalyan yatına monte edilmiş EXTER operatör paneli.

ÇÖZÜMLER
Dümen başına geçmeyi kolaylaştırır
Bir gemi ister tek kişilik olsun isterse çok fazla sayıda mürettebatlı büyük bir gemi olsun, kendi başına bir dünyadır. Üstünde; mürettebatı, yolcuları, kargoyu veya geminin kendisini etkileyen pek çok şey olabilmektedir. Bu da, bilgi akışı ve kontrollerin onlara ihtiyaç duyan insanın elinde olmasını en temel gereklilik haline getirir.

İhtiyaçlarınız;
• Motor kontrol ve gözetimi
• Güç Yönetimi(kontrol)
• Yük yönetimi
• Navigasyon ışıkları
• Su içeriği saptama
• Dewatering
• Yangın hissetme ve alarmları
• Rampa ve kapı kontrolleri
• HVAC ve soğutma

Bizim sunduklarımız;
Denizcilik uygulamalarının görüntülenmesi ve kontrolü için Operatör panelleridir.
Beijer Electronics, denizcilik uygulamaları için DNV-sertifikaları olan, denizcilik çözüm ortakları ve müşterileri ile yakın ilişki içinde ürettiği operatör panelleri sunmaktadır. Bu paneller deniz uygulamalarında eşsiz avantajlara sahip çok geniş özellikler sunmaktadır.Sizin HMI ihtiyaçlarınızı karşılar
Beijer panelleri, gemi sistemlerinin ve makina bilgilerinin kontrolünün kolaylaştırılması, gözlenmesi ve işletilmesi ile ilgili tüm unsurları sağlar. Aşağıdaki ürünler gemi uygulamalarının tam kontrolü için gerekli olan arabirimi sağlar:

OPERATÖR PANELLERİ
Denizcilik uygulamaları için başköşe HMI teknolojisi yelpazesi
EXTER panel serisi, değişik kapasite ve değişik ebada çok geniş bir operatör paneli yelpazesidir. Yedi tanesi dokunmatik ve dört tanesi tuşlu panel olarak on bir değişik model bulunmaktadır.


Tuşlu paneller 3 ile 10.4 inç arasında, dokunmatik paneller ise 3.5 ile 15 inç arasında değişmektedir.
Dokunmatik serinin en büyük modelleri olan 7.5", 10.4" ve 15.0 inçlik standart paneller arasında değişik iki alternatif daha bulunmaktadır. Yansımaları minimize eden siyah versiyon paneller ile direkt gelen güneş ışığında bile rahatça okunabilen ekstra temiz görüntülü siyah paneller...

YAZILIM
Operatör panelini konfigüre edecek sezgisel bir panel yazılımı ile gemideki değişik sistemlerden otomatik olarak bilgi toplayan ve saklayan yazılım. 
Çözümünüzün Değerini Arttıran Yazılım
* Information designer
...Exter operatör panellerinin konfigürasyon programıdır. Öğrenmesi kolay bu program, paneli çok çabuk konfigüre etmenizi ve gemide sezgisel bir arabirim kurmanızı sağlar.
Önemli özelliklerinin arasında:
• Sayaç, indikatörler, anahtarlar, çubuk grafikler vs. için hazır halde bulunan konfigüre edilebilir objeler.
• Çoklu dil desteği
• Değişik güvenlik seviyeleri için değişik şifre koruması
• Gelişmiş alarm ve olay yönetimi yer alıyor.


Information Designer – sezgisel bir arabirime hızlı yolunuz.

* Beijer Electronics Data Collector
...Sistem bilgilerinin otomatik toplanmasını ve saklanmasını sağlayan bir yazılımdır. Bu bilgiler; kalite, çevre ve servis konuları ile ilgili olarak; yük bölümünün ısısı, safra su işletimi, pompa çalışma saatleri gibi bilgiler olabilir. Değişik parametreler için ayrı ayrı örnekleme aralıklarını seçebilir ve seçtiğiniz veritabanına yükleyebilirsiniz.


Data Collector yazılımı değişik sistem bilgilerinin toplanması ve saklanmasını kolaylaştırır.

AKSESUARLAR
Panellerin kullanışlılığını arttıran bağlantılı ekipmanlardır.
Ayarlanabilir panel standı
Bu dayanıklı panel tutucu sayesinde değişik kabin mürettebatının şahsi ihtiyaçlarına göre panelin konumu döndürülebilir veya panelin eğimi ayarlanabilir. Sınırlı yere sahip bölümlerde bu aparat ile operatör paneli tavana asılabilir, duvara monte edilebilir ya da yatay bir yüzey üzerine yerleştirilebilir.


Her kullanıcı panelin duruşunu kendi fiziksel durumuna (boy, hareket edebilme vs..) göre ayarlayabilir.

Kablolar
Exter panelin monte edildiği yere kadar Ethernet ve USB portlarını getirebilecek Eternet veya USB uzatma kablolarından yararlanabilirsiniz. Bu aparatlar hızlı güncelleme, projelerin yüklenmesi, bilgilerin değişimi ve örneğin bir Mouse veya yazıcı bağlanmasını sağlarlar.
Her iki kablo da IP67 korumalıdır ve hızlı bilgi transferi için USB kablosu USB 2.0 desteklidir. Muhtelif uzunluklarda mevcuttur.


YAT, YOLCU VE YÜK GEMİLERİ
— tümü, kullanıcı dostu bir arabirime ihtiyaç duyarlar.
Dünyada her gün binlerce Exter panel deniz uygulamalarının görüntülenmesi ve kontrolü için kullanılmaktadır. Aşağıda değişik Exter uygulamaları için örnekler bulunmaktadır. Diğer uygulamalar arasında petrol tankerleri, çekici gemiler, denizaltılar ve yükleyiciler bulunmaktadır.

HER ZAMAN EN UYGUN GÖRÜNTÜ
Denizde değişen ışık koşulları çoğu operatör paneli için ciddi bir tehdittir.  Kimi panel güneş ışığında okunamaz hale gelirken kimi panel de karanlıkta gece görüşüne mani olur. Exter geliştirilirken en yüksek öncelik panelin görülmesinde, bakan göz için rahatlık sağlamak konusuna verilmiştir. Bunun sonucunda kullanıcı için aşağıdaki avantajlar sağlanmıştır:
• Kısılabilen ekran aydınlatması: Tüm modeller bir dimmer ile; hiç ışık yok anlamına gelen %0 değeri ile %100 tam ışık değeri arasında ayarlanabilen ekran aydınlatmasına sahiptir. Bu özelliği ile panel, etraftaki ışığın durumuna kolayca adapte olur.
• Yüksek çözünürlük: Tüm Exter paneller son derece yüksek çözünürlük ve net bir görüntü sağlar. Obje ve metinler yüksek seviye detaylar ile temsil edilir, böylece paneli izleyen kişi her zaman resimlerin, sayaçların, anahtarların ve çubuk grafiklerin çok net bir görüntüsüne sahip olur.
• Güneşte okunabilen ekran: Geniş EXTER modellerinin güneşte okunabilen ekranı vardır ve siyah çerçevelidir. Yansıma minimize edilmiştir. Paneller direkt güneş ışığı gelen bir yere konulabilir ve her zaman çok net bir görüntü verir.
 

Yüksek çözünürlüklü ekranlar resim, obje ve metinlerin çok net görülmesini sağlar.

DÜNYA YAT UYGULAMALARINDAN BİR ÖRNEK
Dünya yat pazarının % 40’ına sahip olan ve yıllık % 10 büyüme payı olan İtalyan keyif tekneleri sektörü yat entegratörleri için sıcak bir hedeftir. Çok şiddetli rekabetin olduğu bir ortamda Pazar payını sürekli büyüten firmalardan biri olan ve henüz ilk faaliyet yılında olmasına rağmen ünlü markalara 25’ten fazla sistem entegrasyonu yapan firmanın teknik müdürü şirket başarısının altında yatan en önemli nedenlerden birinin Exter panelleri kullanması olduğunu belirtmektedir. Komple çözümler ile gövdedeki elektrik panolarının, güç yönetiminin, klima sisteminin, tank kontrollerinin ve navigasyon ışıklarının hepsine hükmetmenin mümkün olduğu sistem kuran firma, en önemli unsur olarak; müşterilerin ve yat sahiplerinin, teknik anlamda yapılan işlerin değerlendirmesini yapamasalar da kumanda sisteminde dizayn ve kalite açısından farklılık yaratan Exter panelleri büyük beğeni ile karşıladıklarının ve paneller sayesinde tüm otomasyon sisteminin kalitesi hakkında olumlu bir fikir edindiklerinin altını çizmektedir.

 

HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Yeni modern arayüz, yeni özellikler ve yeni olanaklar: Siemens WinCC V7.0

XBTGT operatör panelleri ile sinema keyfi artık makinalarınızda

Wonderware HMI Reports

Scada sisteminden en büyük beklenti sisteme birden fazla noktadan erişebilmek

HIO serisi PLC’li operatör panelleri

Vijeo Citect Scada

Deniz otomasyonunda Exter panellerin yeri

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2009, 20:02
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler