Danışmanlar ile şirket proje sorumlularının etkileşimli çalışması başarıda önemli rol oynuyor

Danışmanlar ile şirket proje sorumlularının etkileşimli çalışması başarıda önemli rol oynuyor

Danışmanlar ile şirket proje sorumlularının etkileşimli çalışması başarıda önemli rol oynuyor
Satınalma Zirvesi

“Şirketin iş süreçlerine, bulunduğu sektöre, beklentilerine uygun çözümler sunulması, şirket çalışanlarının da projeye gerekli özeni göstermesi ERP projesinin başarıya ulaşmasında pay sahibidir. Danışmanlar ile şirket tarafındaki proje sorumluları etkileşimli çalışmalıdır. Proje bitiminde eski çalışma yöntemlerine son verilmesi ve yeni sistemin benimsenmesi gerekmektedir”.

ERP ile bir şirketin üretimden finansa, satıştan dağıtıma kadar farklı süreçleri, anlık olarak izlenebilir hale gelmektedir. Öncelikle, yazılım yatırımının verimlilik ve karlılık artışında rol oynadığı yönünde bakış açısına sahip olunması gerekmektedir. Proje bitiminde elde edilecek kazanımları göz önüne aldığımızda, ERP’nin kurumsallaşmayı hedefleyen şirketler için geleceğe dönük bir yatırım olduğunu belirtebiliriz. Teknolojinin maliyetler nedeniyle korkulacak bir yatırım olmadığının benimsenmesi ve kurumlara bu yönde bilgilendirmelerin yapılması gerekmektedir.

SAP UYGULAMALARI İLE İŞ SÜREÇLERİNDE HIZLILIK, KARLILIK ARTIŞI VE MALİYET KONTROLÜ GİBİ KAZANIMLAR ELDE EDİLİYOR
Kurumsal Kaynak Planlaması yazılımı (ERP), bir şirketin tüm kaynaklarını kontrol altına almasını sağlayarak, farklı departmanların çalışmalarını izlenilebilir kılıyor. Şirketin bilgi akışının tek bir sistem üzerinden yapılması, raporların kısa sürede oluşturulması, satış, kampanya izleme ve süreç analizi sağlanabilmesi olanağı sunar. ERP, sadece verileri kayıt altına almakla kalmayıp, mevcut verilerin şirket yöneticilerince değerlendirilmesini sağlayan karar destek sisteminin zeminini oluşturuyor. Bu sayede tüm iş süreçleri bütünleşik bir ‘veri ve bilgi’ yönetim sistemiyle yönetilebiliyor. Elsys olarak, kurumsal yazılım uygulamaları alanında başarısı dünyaca kanıtlanmış SAP’nin çözümlerini şirketlerle buluşturuyoruz. SAP uygulamaları ile iş süreçlerinde hızlılık, karlılık artışı ve maliyet kontrolü gibi kazanımlar elde ediliyor. KOBİ’ler de ERP ile kurumsallaşmaya adım atarak, tüm süreçlerini izlenilebilir bir yapıya kavuşturabilirler. Elsys olarak, teknoloji yatırımı konusundaki püf noktaları, ERP yatırımı ile sağlanabilecek avantajları aktarabilmek adına gerçekleştirdiğimiz çeşitli etkinlikler aracılığıyla KOBİ’ler ile dirsek temasında olmaya özen gösteriyoruz.

ŞİRKET ÇALIŞANLARINA PROJENİN AMACI VE HEDEFİ ANLATILMALI
ERP projesi öncesinde şirket çalışanlarına gereken eğitimin verilmesi, projenin amacı ve hedefinin anlatılması gerekmektedir. ERP projeleri belli bir süreç içerisinde gerçekleştirilmekte, bu süreçte yoğun bir çalışma yapılmaktadır. Danışmanlar ile şirket tarafındaki proje sorumlularının etkileşimli çalışması önem taşımaktadır. Proje bitiminde eski çalışma yöntemlerine son verilmesi ve yeni sistemin benimsenmesi gerekmektedir.

ÜST YÖNETİMİN YENİ SİSTEMİ YETERİNCE SAHİPLENMEMESİ PROJENİN BAŞARI ORANINI DÜŞÜRÜR
ERP sistemi çok sayıda şirketin kurumsallaşma sürecini hızlandırmış, verimlilik artışında önemli katkı sağlamıştır. Günümüzde pek çok şirket ERP uygulamaları ile hem operasyonel süreçlerini iyileştirmiş hem de bayi, tedarikçi, müşteri gibi unsurlarla iletişimini güçlendirmiştir. Şirketin iş süreçlerine, bulunduğu sektöre, beklentilerine uygun çözümler sunulması, şirket çalışanlarının da projeye gerekli özeni göstermesi ERP projesinin başarıya ulaşmasında pay sahibidir. Şirket çalışanlarına gereken bilginin verilmemesi, personelin yeni sistemi kabullenmek istememesi, üst yönetimin yeni sistemi yeterince sahiplenmemesi projenin başarı oranını düşürebiliyor.

BAŞARILI ERP PROJELERİNİN ADIMLARI
Beklenen kazanımlar seçim öncesi belirlenmeli
Seçim öncesinde projenin hedefi ve proje sonrası edinilmesi beklenen kazanımların belirlenmesi gerekmektedir. Projeye ayırılabilecek bütçe, hangi çözümlerin şirket için faydalı olacağı, proje sorumluları gibi konuların belirlenmesi sağlanmalıdır.

Danışmanlık şirketinin titizlikle seçilmesi önem taşır
ERP projesi öncesinde birlikte çalışılacak danışmanlık şirketinin titizlikle seçilmesi önem taşımaktadır. Öncelikle referansları bulunan, kadrolu danışmanlara sahip ve şirket yöneticilerinin projeye ilişkin beklentilerini anlayarak çözümler geliştirecek bir danışmanlık şirketi seçilmelidir. Danışmanlık şirketinin daha önceden yaptığı projelerin içeriklerinin gözden geçirilmesi de önemlidir. Proje öncesinde danışmanlık şirketine hedef ve beklentiler aktarılmalı, şirket çalışanlarının proje sürecine uyum göstermeleri sağlanmalıdır.

KOBİ VE KAMU KURULUŞLARININ DA TEKNOLOJİ YATIRIMINA YÖNELMESİ BAŞARILARI PERÇİNLER
Bilişim sektörü, ekonomiye katma değer sağlayan ve dinamizmini sürdüren bir sektördür. Avrupa ve Amerika’daki büyüme oranlarını Türkiye ile karşılaştırdığımızda, bilişimin hızla büyüme kaydettiği görmek mümkündür. Yazılım ihracatına ağırlık verilmesi, KOBİ’lerin ve kamu kuruluşlarının da teknoloji yatırımına yönelmesiyle sektörde kaydedilen başarıların perçinleneceğini düşünüyoruz.

ELSYS, HİZMETLERİNİ TÜRKİYE VE DUBAİ’DEN SUNUYOR
Profesyonel bakış açısıyla sektördeki çalışmalarımızı sürdürürken, şirketlerin verimlilik ve karlılıklarını artırmaya yönelik projelerimize devam edeceğiz. Hem Türkiye’de hem de yurtdışında çeşitli şirketlerde yeni SAP projeleri gerçekleştirerek yaygınlaşmamızı sürdürmek istiyoruz. Elsys olarak, Türkiye’deki merkez ofisimiz ve Dubai’deki temsilciliğimiz kanalıyla danışmanlık hizmetlerimizi sunuyor, farklı sektörlerden çeşitli şirketlerde SAP projeleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Confetti Tekstil, Pakmaya ve Drogsan İlaçları, son dönemde Elsys deneyimi ile SAP yatırımı yapan şirketlerden bazılarıdır. Lojistik sektörünün köklü kuruluşu Horoz Lojistik ve pırlanta butiği Zen ise, geçtiğimiz dönemde SAP çözümlerini kullanmaya başlayan isimler arasında.


HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

KOBİ’ler IAS’nin Canias KOBİ ERP ürünü ile hızla hedeflerine ulaşacak

ERP uyarlama sürecinin uzunluğunu; yetkinlik, tecrübe ve vizyonerlik belirler

Durmazlar, iş süreçlerinin verimliliği için IFS’e güveniyor

Türkiye ERP pazarı yılda yüzde 10 büyüyor

İnternet üzerinden kiralanarak kullanılabilen RedCode, maliyetleri en aza indiriyor

Efektif ve proaktif bir çalışma düzeni, yazılımın hayata geçişini kolaylaştırıyor

Marmara Nükleer Tıp bilgi altyapısını Model Business Solutions işbirliğiyle yeniledi

Workcube uçtan uca kurumsal yüzde 100 Web tabanlı bir bilgi sistemi

Danışmanlar ile şirket proje sorumlularının etkileşimli çalışması başarıda önemli rol oynuyor

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2009, 20:50
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler