Bilgisayarda PLC ve hareket kontrolü: TwinCAT

Bilgisayarda PLC ve hareket kontrolü: TwinCAT

 

Beckhoff Otomasyon

TwinCAT (The Windows Control and Automation Technology) yazılımı her uyumlu bilgisayarı PLC ve NC/CNC eksen kontrollü gerçek zamanlı bir denetleyiciye dönüştürür. Aynı zamanda, TwinCAT tüm Beckhoff denetleyicilerinin programlanmasını sağlar: En üst düzey endüstriyel bilgisayardan gömülü denetleyiciye kadar.

TwinCAT geleneksel PLC ve NC/CNC denetimlerinin yerini alır;
• Açık, uyumlu PC donanımı,
• IEC 61131-3-PLC, NC ve CNC yazılımlarının
Windows NT/2000/XP/Vista/7, NT/XP Embedded ve CE’de çalıştırır,
• Programlama ve çalıştırma isteğe bağlı olarak bir bilgisayarda
bulunur veya ayrıdır,
• Tüm yaygın veriyolları ile bağlantı,
• Bilgisayar arabirimleri desteklenir,
• Açık standartlar (OPC, OCX, DLL vb.) ile kullanıcı arayüzlerine ve
başka programlara bağlantı,
 
TwinCAT MİMARİSİ
TwinCAT programların gerçek zamanlı çalışmasını sağlayan çalışma ortamından ve programlama, tanı, yapılandırma ile ilgili geliştirme ortamlarından oluşur. Tüm Windows programları, örneğin görselleştirmeler veya Office ürünleri, Microsoft arabirimleri üzerinden TwinCAT verilerine ulaşabilir veya komutları yürütebilir.

TwinCAT PLC – OTOMASYON YAZILIMININ MERKEZİ AYAÐI
Saf bir yazılım PLC olarak tasarlanan TwinCAT PLC bir bilgisayar üzerinde her biri maksimum dört bağımsız görev şeklinde maksimum dört sanal ‘PLC-CPU’nun programlanmasına izin verir. PLC programı, IEC 61131-3 normunun öngördüğü bir veya daha fazla dilde yazılabilir:
• IL (Instruction List),
• LD (Ladder Diagram),
• FBD/CFC (Function Block Diagram),
• SFC (Sequential Function Chart)
• ST (Structured Text).

TwinCAT PLC, Windows NT/2000/XP/Vista işletim sistemleri altında hem programlama, hem de çalıştırma sistemini kapsar ve böylece ayrı bir programlama cihazına gerek kalmaz.

OTOMASYONDA YENİ STANDARTLAR: TwinCAT 3
TwinCAT`in ‘Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi’ platformu olan 3. versiyonu ilk kez SPS/IPC/DRIVES 2009 fuarında profesyonel kitleye sunuldu. TwinCAT 3 daha açıktır, esnektir, kolaylıkla genişletilebilmektedir, çok-çekirdekli CPU’lar kullanmaktadır ve mevcut PC-tabanlı denetim birimlerinden daha hızlıdır. TwinCAT 3, hepsi bir arada konseptine uygun olarak, otomasyondan IT dünyasına kadar tüm ana programlama dillerini içermektedir ve yazılım mühendisliğini önemli ölçüde basitleştirmektedir.
TwinCAT çok sayıda aktif lisans ile PC-tabanlı kontrolör pazarının lideridir. Otomasyon teknolojisi dünyası TwinCAT 3 ile yeniden tanımlanıyor. IEC 61131’e göre yapılan klasik programlaya ek olarak nesneye dayalı genişletmelerle artık C ve C++ programlama dilleriyle birlikte de kullanılabilmektedir. Matlab/Simulink arayüzü de gerçek zamanlı olarak entegre edilmiştir. Kullanıcıya sağladığı avantaj, standart PLC ve IT programlama ortamlarının ortak bir otomasyon paketinde birleştirilmesinin altında yatmaktadır.
Farklı programlama dillerinin kullanılmasının yanısıra çok-çekirdekli işlemci ve gerçek zamanlı 64-bit işletim sistemleri desteği ile önemli yenilikler getirilmiştir. Bu sayede performansta daha ileri bir artış sağlanır.
TwinCAT 3, TwinCAT 2’nin gelişmiş bir modelidir. Mevcut programlar yeni ortama dönüştürülebilmektedir.

Tüm otomasyon haberleri için -tıklayın-

 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2010, 07:00
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler