Alman otomotiv sektörü ProfiNET’i seçti

BMW, PROFİNET`İ SEÇTİ

Alman otomotiv sektörü ProfiNET’i seçti
Satınalma Zirvesi

Alman otomotiv sektörü ProfiNET’i seçti

ProfiNET bağlantısıyla birlikte merkezden dağıtılan I/O sistemi Pilz PSSuniversal’le yapılacak ilk projeler, BMW’nin Regensburg, Münih ve Leipzig’teki tesislerinde gerçekleştirilecek.

Özelleştirilmiş ve belgelendirilmiş Profinet arayüzü sayesinde, merkezden dağıtılan I/O sistemi PSSuniversal, mevcut veya yeni tesis yapılarına sorunsuz ve güvenli bir şekilde entegre edilebiliyor. Pilz Otomotiv Yöneticisi Albrecht Feucht, BMW’nin özel ihtiyaçları doğrultusunda Profinet arayüzüyle birlikte yeni bir başlık modülü geliştirildiğini belirtti. Bu yeni sistemin, (standart kontrol fonksiyonları ile emniyet fonksiyonlarının ilişkisi değerlendirilerek) hem teknik hem de ekonomik açıdan tatmin edici bir kontrol çözümü olarak tasarlandığının altını çizen Feucht şöyle devam etti:
“Kontrol çözümlerini yalnızca yatırımın korunması açısından ele almıyoruz. Kullanıcılara projelerine en uygun çözümü seçmeleri için fırsat veriyoruz. İki yıllık geliştirme süreci sırasında BMW ile kurulan yoğun işbirliği ve sürekli koordinasyon, tam olarak gereksinimleri karşılayan kullanıcı dostu bir sistemin piyasa sürülmesine giden yolu açtı. Örneğin Türkiye’de de benzer bir uygulamayı metal işleme sektöründen Baykal Makine ile gerçekleştirdik. İhtiyaçları doğrultusunda kendilerine uygun proje çözümü oluşturmaya çalışırken PNOZmulti röleyi sektöre kazandırmış olduk.”

AÇIK SİSTEMLER REKABETİ TEŞVİK EDİYOR
AIDA (Alman Yerli Otomotiv Üreticileri Otomasyon İnisiyatifi) kapsamında, Alman otomotiv üreticileri standart hale getirilen iletişim ağı olarak olarak Profinet’i kullanmaya karar verdiklerini açıkladı. Bunun yanı sıra AIDA kontrol çözümü söz konusu olduğunda rekabetin temin edilmesi gerektiğini de vurguladılar.

SİSTEMİN KULLANILMASI ÇOK KOLAY
PSSuniversal’in entegre emniyet prensibi, mevcut çözümlerle karşılaştırıldığında ayırt edici bir özellik olarak ortaya çıkıyor. Kontrol sisteminde, tek başına başlık modülü bile emniyetle ilişkili aboneleri temsil eder. Böylece kullanıcıların merkez noktada yalnızca gerekli ayarları yapması yeterli olmaktadır. Kullanımı zor alt adresler atamaya gerek olmazken, bu sayede Profinet Master’daki emniyetle ilişkili tüm adresler optimum seviyede kullanılabiliyor. Sistemin bu özelliği, yalnızca emniyetli adres aralıklarının atanmasındaki idari işleri azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda başlık modülünün küçültülmesiyle donanım kullanımını azaltarak maliyetleri düşürüyor.
Profinet bağlantısıyla birlikte merkezden dağıtılan I/O sistemi Pilz PSSuniversal’le yapılacak ilk projeler, BMW’nin Regensburg, Münih ve Leipzig’teki tesislerinde gerçekleştirilecek. Gelecekte, otomotiv grubu merkezden dağıtılmış I/O sistemi PSSuniversal’in  tüm dünya çapında kullanılması hedefleniyor.

http://www.haberortak.com

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2009, 12:00
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler