Yüksek verim için komple uyum şart

Yüksek verim için komple uyum şart

 

Taşlama makinasından en yüksek verimi alabilmek için komple sistemin uyum içinde çalışması gerektiğini vurgulayan Grindtec Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Aydın Yıldız, “Makina konseptinin, takımların ve muhtemel ölçüm sisteminin birbirlerine uyumlu seçilmesi gerekir. Taşlama makinaları kullanıcılarında gördüğüm hataların başında makina konseptinin ve ekipmanlarının yanlış seçimi geliyor” dedi.

Metal yüzeylerin taşlama işlemi torna veya freze işlemleri ile gerekli hassasiyetin, yüzey pürüzlülüğünün, form hassasiyetinin, düzlemselliğin ve benzeri özelliklerin elde edilemediği durumlarda uygulanır. Ayrıca çeliklerdeki sertlik gereksinimlerinde ısıl işlem sonrası iş parçalarının ancak taşlama işlemi ile hassas form ve yüzey pürüzlükleri elde edilebilmektedir. Taşlama prosesleri silindirik dış/iç, satıh, profil (dişli modülleri) gibi ana taşlama proseslerine ayrılır.

TAŞLAMA TEZGAHININ SEÇİMİNDE...
Taşlama makinalarının seçiminde öncelikle işlenecek iş parçalarının adetleri ve çeşitlikleri göz önünde bulundurularak makina konseptinin belirlenmesi gerekmektedir.

Hangi taşlama prosesleri /malzeme türleri için ne tür taşlama taşları tercih edilmeli
Bu sorunuzu kısaca özetlemek çok zordur, çünkü her malzemenin özelliklerine göre taş seçimi yapılması gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda (1 en uygun, 2 alternatif taş, 3, 1 ve 2 taş tipleri mevcut değilse) çelik malzemelerdeki en uygun taş seçimi ile ilgili tablo doğrultusunda seçim yapılması gerekmektedir.

“KOMPLE SİSTEM UYUM İÇİNDE ÇALIŞMALI”
Taşlama makinasından en yüksek verimi alabilmek için komple sistemin uyum içinde çalışması gerekir. Makina konseptinin, takımların ve muhtemel ölçüm sisteminin birbirlerine uyumlu seçilmesi gerekmektedir. Taşlama makinaları kullanıcılarında gördüğüm hataların başında makina konseptinin ve ekipmanlarının yanlış seçimi geliyor. Kullanıcılar örneğin, 1 adet dış taş ile silindirik dış yüzeyleri taşlamak isterken, çap ve alın operasyonlarında, taşı değiştirerek taş kafasını 30 derece çevirmesi gerekiyor. Halbuki 2 adet dış taş kafalı konfigürasyonuyla, taş değiştirmeden taşlama operasyonu tamamlanabilmektedir.

KELLENBERGER İLE ESNEKLİK ÖN PLANDA
Grindtec olarak Türkiye temsilciliğini yürüttüğümüz ve 90 yılı aşkın geçmişiyle İsviçre orijinli KELLENBERGER silindirik taşlama makinalarımız ile esnekliği ön planda tutan makina konseptleri sunuyoruz. İş parçasına yönelik makinanın konseptini belirliyoruz. Örneğin KELLENBERGER en ekonomik makina modeli Kel-Vista da bile, iki adet dış taş (sol taş/ sağ taş, açılı dalma) ve 1 adet iç taşlama donanımı tedarik edebiliyor. Bu yöntem sayesinde iş parçasının çaplarını sol taş ile, çap ve alın yüzeyleri de sağ taş ile bir bağlamada taşlayabiliyoruz. Son olarak da iç çapı yine aynı bağlamada taşlayabiliyoruz.

KOMPLE İŞLEME ÖN PLANA ÇIKIYOR
Taşlama makinalarında artık mümkün oldukça komple işleme ön plana çıkmaktadır. Bunun içinde çok seçenekli taş kafası konfigürasyonlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Aşağıdaki KELLENBERGER Kel-Vista CNC silindirik taşlama modelimizdeki taş kafası seçeneklerinden bazılarını görebilirsiniz.

TAŞLAMA SEKTÖRÜ TÜRKİYE’DE HENÜZ DAHA YENİ GELİŞİYOR
2010 yılı taşlama makinaları sektöründe oldukça hareketli. Ancak birçok proje erteleniyor, çünkü yatırımcı hala tedirgin. Biz yine de bu yıldan umutluyuz. Gelişimin önündeki en büyük engellerden birisi krizin henüz tam anlamıyla aşılamamış olması. Yatırımcı da dolayısıyla yatırımları mümkün oldukça erteliyor. Taşlama sektörü Türkiye’de henüz daha yeni gelişiyor. Bugün dünya standartlarında taşlama yapan firmalar 20 firmayı geçmez. Bu sayıyı Türkiye gibi coğrafi olarak büyük ve nüfusu yüksek bir ülkedeki taşlama makinası kullanımını ile karşılaştırdığımızda taşlama teknolojisinin daha başlarında olduğumuzu göreceksiniz.

GRINDTEC İLK VE TEK
Grindtec firması Türkiye’de yalnızca taşlama tezgahları satışı, pazarlama ve servis faaliyetleri yönünde ilk ve tek firmadır. Hizmet verdiğimiz sektörler, otomotiv, havacılık, makina imalatı, kalıp sektörü, kesici takım gibi önde gelen sektörlerdir.
Grindtec olarak geçen yılki gibi yine TATEF 2010 fuarına katılacağız. TATEF fuarında yalnızca taşlama makinaları göreceğiniz tek stand olacağımızı şimdiden söyleyebilirim. Standımızda İsviçre orjinli 95 yıllık geçmişiyle dünya liderleri arasında gösterilen KELLENBERGER CNC silindirik taşlama makinası ve yine puntasız taşlama alanında patentlenmiş makina konsepti ile TSCHUDIN firmasının makinalarını teşhir edeceğiz.

HEDEF TAŞLAMA MAKİNALARINDA KULLANILAN TAKIM VE YARDIMCI EKİPMANLARIN DA SATIŞI
Grindtec taşlama konusunda uzmanlaşmış komple proses çözümleri sunan bir firma olarak gelecekte taşlama makinalarında kullanılan takım ve yardımcı ekipman satışına da ağırlık verecektir. Ayrıca taşlama makinalarının yelpazesini genişleterek taşlama uygulamalarının her alanında yer alacaktır.


HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Granitan malzeme sayesinde çok yüksek hassasiyetlerde taşlama mümkün

Tezmaksan Makina JTEK Corporation - TOYODA ile anlaştı

Punch pres tezgahlarında takım bileme ve takım ömrü arasındaki ilişki

Temel prensibimiz taşlama operasyonuna en uygun çözümü sunmaktır

Tezgahın rijitliği önemli seçim kriterleri arasında

Yüksek verim için komple uyum şart


 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2010, 19:02
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler