Yüksek verim için belirli periyotlarda kalibrasyonları ve bakımları yapılmalı

Yüksek verim için belirli periyotlarda kalibrasyonları ve bakımları yapılmalı

 

Koordinat Ölçme Makinaları, üretilen parçaların ölçüm kontrolünü yapan, programlanabilir ölçüm makinalarıdır. İş parçası üzerinde kontrolü yapılmak istenen her türlü boyutsal ölçüm ve paralellik, diklik, ovallik gibi konum toleransları kolaylıkla sorgulanabilir. Üretimde kullanılan CNC işleme tezgâhları gibi bir kere programlandıktan sonra, tüm parçaların otomatik olarak ölçülmesi, raporlanması mümkündür. Daha önceden çizimi mevcut olan parçaların CAD resmine göre kontrolünün ve kıyaslanmasının yanında, tersine mühendislik amaçlı CAD resminin elde edilmesine yönelik işlemler de yapılabilir. Genellikle otomotiv ve havacılık endüstrisinde kullanılan bu cihazlar, seri üretimin olduğu her işletmede kullanılabilmektedir.

YATIRIMDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR
Koordinat ölçme makinası alınmadan önce mevcut parça boyutları ve kontrolü yapılacak geometriler ile hassasiyet değerleri belirlenmelidir. Bu bilgiler kabaca belirlendikten sonra makinaların satışını yapan firmalar ile görüşülerek parçaların üzerinde çalışmalar yapılabilir ve tam olarak ihtiyaca cevap verecek makinanın, ölçüm zamanına varıncaya kadar tüm özellikleri belirlenmiş olacaktır.
Koordinat ölçme makinalarının kullanıldıkları yerler laboratuvar ortamları olduğu için uzun yıllar, yüksek verimle kullanılmaktadır. Tüm ölçü aletlerinde olduğu gibi belirli periyotlarda kalibrasyonları ve bakımları yetkili firmalar tarafından yapıldığı sürece sorunsuz olarak çalışmaktadırlar. Ancak makinanın ihtiyacı olan elektrik, hava ve ortam şartlarının uygun olarak sağlanmaması makinadan alınabilecek verimi olumsuz olarak etkileyebilmektedir.
 
ÖZEL EKİPMANLAR BİLE STANDART PAKETLERİMİZDE ÜCRETSİZ
MEGA Danışmanlık olarak ürünlerimizin satış ve satış sonrası tüm işlemlerinde yetkili ve yeterli donanıma sahip olduğumuzu, 1987 yılından bu yana sektörde başarıyla hizmet verdiğimizi belirtmeden geçemeyeceğim. Ürünlerimizin tamamı tam otomatik ölçme sistemleri olup, kablosuz el kumandası ve otomatik uç değiştirici gibi özel ekipmanların bile standart paketlerimizde ücretsiz olarak bulunması ürünlerimizi farklı kılan özelliklerden sayılabilir. Bilindiği üzere bu tür ekipmanların Türkiye’de satış sonrası desteği de çok önemlidir. Yedek parça, servis ve kalibrasyon gibi hizmetler konusunda tüm desteğin tarafımızdan sağlanması da yine farklarımız arasında gösterilebilir.

YENİ TEKNOLOJİK GELİŞMELER 
Her sektörde olduğu gibi koordinat ölçme makinalarında da sürekli yenilikler ve iyileştirmeler yapılmaktadır. Sonsuz dönüşlü pnömatik, temaslı ölçme uçları ile temassız laser ve optik ölçme kafaları, koordinat ölçme makinalarında yeni teknolojilerdendir.

YETİŞMİŞ ELEMAN EKSİKLİÐİ YAŞANIYOR
Koordinat ölçme makinalarının üretimdeki önemi (kalite artımına katkısı, üretimdeki hataların ve/veya hatalı süreçlerin tespiti ve hurda parça azaltımına etkisi) yurdumuzda henüz yeterince iyi değerlendirilmediği için bunun etkisiyle yetişmiş eleman eksikliği yaşanmaktadır. Bu konuda kurslar ve eğitimler gerçekleştirilerek bu ihtiyacı karşılamak gerekmektedir.

HİZMETLERİMİZİ TÜM TÜRKİYE’YE YAYDIK
20 yıldan daha uzun bir süredir kalite kontrol ve test ekipmanları konusunda faaliyet göstermekteyiz. Temsilciliğini yaptığımız firmaların tüm ürünleri için satış ve kurulum, eğitim, kalibrasyon, yedek parça ve teknik servis hizmetlerini kapsayan satış sonrası destek vermekteyiz. İstanbul merkez olmak üzere Ankara, İzmir ve Bursa ofislerimiz aracılığı hizmetlerimizi tüm Türkiye’ye yaymış durumdayız. Diğer grup firmalarımız MEGA Elektronik ve MEGA Makina Teknolojileri ile her türlü metal işleme tezgahının satış ve satış sonrası desteğin vermekteyiz. Tüm bu hizmetlerimizi Romanya’da kurulu firmamız RO-MEGA ile Romanya pazarına taşımakla beraber, temsilcisi olduğumuz firmaların makinaları için yapımcı firmalarla işbirliği içinde diğer komşu ülkelerde kurulum, kalibrasyon ve eğitim hizmetlerini de vermekteyiz.
Hizmet verdiğimiz başlıca sektörler; otomotiv ve havacılık ana ve yan sanayileri, döküm, beyaz eşya ve üniversitelerdir.
 
GÜNDEMİMİZ FUARLAR
Bu sene de birçok fuara katılacağız, özellikle sektör için TATEF Fuarı tüm firmaların uzun zamandır beklediği bir etkinlik. 13-16 Mayıs 2010’da Konya’da KONMAK Fuarı’na katıldık, 12-17 Ekim 2010 arasında TATEF ve 11-14 Kasım 2010 tarihlerinde ise İstanbul’da katılacağımız ANKIROS Fuarlarında en yeni teknolojileri sergileme ve müşterilerimize sunma olanağı bulacağız.

KOORDİNAT ÖLÇME MAKİNASI KULLANICI EÐİTİMLERİ DÜZENLEYECEÐİZ
Sektörün öncü firması olarak müşterilerimizi en yeni teknolojilerle tanıştıran firma konumumuzu devam ettirmek ve bunun yanında sektörde en büyük ihtiyaç olan yetişmiş insan kaynağı yaratabilmek amacıyla çeşitli kuruluşlarla “Koordinat Ölçme Makinası Kullanıcı Eğitimleri” düzenlemek ve sertifika programları geliştirmek konusunda görüşmelerimiz devam etmekte.


HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

CMM yatırımında büyük verim kazançları için...

CT sistemi ile parçayı kesmeden komple 3D görüntü ve ölçü kontrolü yapmak mümkün

Yüksek verim için belirli periyotlarda kalibrasyonları ve bakımları yapılmalı

 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2010, 19:08
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler