banner1322
x

"ÜRETİM ANLAYIŞINA YENİ BİR BOYUT GETİRİYORUZ"

Mitsubishi Electric Mekatronik CNC Departmanı Müdürü Hakan Aydın, yüksek teknolojili M80 ve M800 serisi ile üretim anlayışına yeni bir boyut getirdiklerini belirtti.

"ÜRETİM ANLAYIŞINA YENİ BİR BOYUT GETİRİYORUZ"
Endüstrideara

Geliştirdikleri CNC teknolojileriyle çok geniş bir pazara hizmet sunduklarının altını çizen Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Mekatronik CNC Departmanı Müdürü Hakan Aydın, yüksek teknolojili M80 ve M800 serisi ile üretim anlayışına yeni bir boyut getirdiklerini dile getirdi.

"YETKİSİZ MÜDAHALEDEN KAYNAKLI HATALARIN ÖNÜNE GEÇİYOR" 

Dünyanın en gelişmiş seri imalat teknolojisi olan CNC kontrol panelleriyle üretimde verimliliği ve hızı artırdıklarını söyleyen Aydın, şöyle konuştu:

"Yenilikçi kontrol teknolojisi, yüksek kalite, kullanılabilirlik ve en üstün ağ haberleşmesi esasına dayanan CNC teknolojisiyle dünya çapında en yüksek ürün kalitesini sanayi ekosistemiyle buluşturuyoruz. Bir asırlık tecrübesini yenilikçi ve inovatif yaklaşımlara entegre eden bir şirket olarak fabrikasyon sürecini hızlandıran CNC kontrol teknolojimizle sektörde farklı bir noktada konumlanıyoruz. Piyasaya çıktığı andan itibaren verimliliği ve hızı artırılan dokunmatik CNC kontrol üniteleri M80 ve M800 serisi, sorunsuz yüzey kontrolü sağlamasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca Simple View özelliğiyle normal görünüm ekranından sade görünüm ekranına geçiş yaparak deneyimi olmayan kullanıcıların adaptasyon hızını artırmak çok daha kolay hale geliyor. Kullanıcı yetki seviyesi belirleme özelliği sayesinde ise operatörlere üretimdeki rollerine göre ayrı ayrı erişim izni tanımlanıyor ve böylece yetkisiz müdahaleden kaynaklı hatalar minimize edilebiliyor. Tüm bunlara ek olarak 3D modellerini istenilen boyutta ve konumda görüntülemeye olanak tanıyan seride, operasyon öncesi parça çizimlerine bakılabiliyor ve parçaların kesit görüntüleri alınabiliyor."

"EŞZAMANLI BEŞ EKSEN MAKİNA OPERASYONLARINDA KULLANILABİLİYOR"

Yeni nesil M80 ve M800 serisinin çok milli (multi-spindle) senkronizasyon kontrolü ile 32 eksen, 8 mil ve 8 parçaya kadar olan sistemleri desteklediğini vurgulayan Aydın, “Mitsubishi Electric’in sorunsuz yüzey kontrolü fonksiyonunu içeren bu seri, hassas çalışmalar sırasında bile her bir eksenin hızlanmasını ve yavaşlamasını kontrol altında tutarak optimize edilebiliyor. Aynı sürede daha yüksek kesinlik elde edilmesine veya kesinlikten ödün verilmeden çevrim sürelerinin azaltılmasına olanak sağlayan seri, eşzamanlı beş eksenli makina operasyonlarında bile rahatlıkla kullanılabiliyor. Çok eksenli ve çok parçalı sistem kontrolü için dizayn edilen üst düzey bir kontrol cihazı olan M800 CNC kontrol üniteleri, yüksek hızlı ve yüksek hassasiyetli makina operasyonlarıyla da fark yaratıyor. CNC uygulamaları için özel CPU içeren M80 ise daha az eksen ve milin kullanıldığı daha basit makina sistemlerinde yüksek verimlilik ve kullanım kolaylığı açısından ideal çözüm sunuyor." ifadelerini kullandı. 

"YENİ NESİL OPERATÖRLERE HİTAP EDİYOR"

Yüksek çözünürlüklü ekranların 8.4 inch, 10.4 inch, 15 inch ve 19 inche kadar farklı seçeneklerden oluştuğu bilgisini veren Aydın, CNC kontrol ünitelerinin ekran ve klavye tasarımları ile akıllı telefonlar ve tabletler gibi teknolojilerle büyüyen yeni nesil operatörlere hitap ettiğini, 4 inch ve daha büyük ekranlarda standart özellik olarak sunulan multi-touch özellikli kapasitif dokunmatik ekranın deneyimi olmayan operatörler tarafından bile kolayca kullanabildiğini dile getirdi.

Aydın sözlerini, "M800W serisi CNC kontrol ünitelerinde bulunan 19 inch dokunmatik dikey ekran; ekran klavyesi ve belge görüntüleyicinin makina üreticisi şirketler tarafından özelleştirilebildiği çoklu pencerelere ev sahipliği yapıyor. Böylece üst kısımda CNC ekranı görüntüleniyorken alt kısımda ise sanal klavye, operatör paneli, doküman görüntüleyici veya memo pad açılabiliyor." diyerek noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2021, 09:00
YORUM EKLE

walter

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını