PLC’lerin temel işlevleri ve seçim kriterleri

PLC’lerin temel işlevleri ve seçim kriterleri

 

PLC’lerin temel işlevi makinanın verilen senaryoya göre çalışmasının sağlanması, makina ile ilgili çeşitli verilerin elde edilmesi ve gerektiğinde bu verilerin ilgili operatöre ve yöneticiye sunulmasıdır.

PLC kelime olarak Programlanabilir Lojik Kontrolcü anlamına gelir. PLC’yi teknik olarak endüstriyel ortama uygun mikroişlemci olarak ifade edebiliriz. PLC’lerin dolum, poşet kesim, paketleme gibi çeşitli uygulamalarda farklı amaçlar
için kullanımı mümkündür. Bu ürünlerin temel işlevi makinanın verilen senaryoya göre çalışmasının sağlanması, makina ile ilgili çeşitli verilerin (alarm, verimlilik vb.) elde edilmesi ve gerektiğinde bu verilerin ilgili operatöre ve yöneticiye sunulmasıdır. Bunun yanı sıra PLC’ler çeşitli risk durumlarının tanımlanması ile güvenlik tedbirlerinin en üst düzeyde tutulmasını sağlarlar. Örnek olarak aşırı sıcaklıkta makinanın durdurulması ya da yetkiliye SMS gönderilmesi mümkündür.

PLC’LERDEN BAŞLICA BEKLENENLER
PLC’lerden beklenen özellikler sahadan gelen sinyalleri almaları, bu sinyalleri sistemin ya da makinanın çalışma senaryosuna göre değerlendirmeleri ve çıkış vermeleridir. Sahadan alınan ve sahaya gönderilen sinyaller analog (sayı ile ifade edilen) ya da dijital (ON/OFF) olarak tanımlanır. PLC seçilirken dikkate alınması gereken ilk konu dijital ve analog sinyallerin toplam adetleri ve bu bunların nitelikleridir. Analog sinyaller akım - voltaj şeklinde, dijital sinyaller ise NPN ya da
PNP olabilir. Örnek olarak Panasonic FP0 Serisi PLC ile toplamda 128 dijital giriş-çıkışa ulaşılabilir. Bu temel seçim dışında haberleşme tipi (Mewtocol, Modbus, Canbus vb),  PLC sabit komut işleme hızı, kalıcı data alanı sayısı vb. ek özellikler de doğru PLC tercih edilmesi için önemlidir.

PROGRAMLANACAK MAKİNANIN ÇALIŞMA SENARYOSU DOÐRU BELİRLENMELİ
PLC programlamak temel olarak genel programcılık mantığından farklı değildir. Yani herhangi bir programlama dili (Örnek GW BASIC, C vb.) bilen bir kişi benzer algoritma oluşturma mantığı ile PLC programı yazabilir. Ancak burada önemli olan
nokta saha analizinin doğru yapılması ve programlanacak makinanın çalışma  senaryosunun doğru belirlenmesidir. İkinci aşama ise belirlenen bu senaryoya en uygun PLC’nin seçilmesidir. Aksi taktirde seçilen cihaz ihtiyaçları karşılayamayacağından tekrardan ürün seçimi ve yeni ürünlere göre projelendirme ve programlama gerekecek bu da vakit ve işçilik kaybına neden olacaktır.

Türk makina sektöründe PLC kullanımına olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Burada firmaları, dışarıdan program desteği alan ya da kendi bünyesinde yazılım yapanlar olarak ikiye ayırabiliriz. PLC programlamaya hakimiyet ve yapılan projeler
her firmaya göre farklılık gösterdiğinden firmalar ile ilgili genelleme yapmak mümkün değildir. Her firmanın ayrı olarak değerlendirilmesi daha gerçekçi olur.

PANASONIC PLC’LERİN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ
Özdisan olarak Panasonic marka PLC’lerin tüm imkanlarını kullanıcılarımıza sağlamaya çalışıyoruz. Panasonic ürünlerinin ön plana çıkan özelliklerini kompakt  boyutta sağladığı Ethernet haberleşmesi, sınırsız sayıda PID tanımlanabilmesi (PID ile ilgili tek sınır PLC tarama süresidir), PLC projesine uzaktan erişimin kolaylığı, online edit özelliği (çalışma sırasında programın değiştirilebilmesi) olarak sıralayabiliriz.

SİSTEMATİK YAKLAŞIMLAR GELECEK PLANLAMASI İÇİN VAKİT KAZANDIRIR
Makina sektörünün gözlemlediğimiz en önemli sıkıntısına sistemsiz çalışma diyebiliriz. Bu da her projenin ACİL olarak nitelenmesine, dolayısıyla detaylı değerlendirilmeden tamamlanmaya çalışılmasına neden olmaktadır. Bu engelin aşılması için en basit yolun bir proje yapılırken ACİL nitelemesi yerine “En doğru çözümü en kısa zamanda gerçekleştirmek” prensibinin benimsenmesi olduğunu düşünüyorum. Bu amaç için de bizler değerli makina imalatçıları ile fikir alışverişinde bulunmaya her zaman hazırız. İnanıyorum ki sistematik bir yaklaşım ile makina sektöründeki firmalar hem daha verimli çalışma imkanı bulacaktır hem de böylece gelecek planlamaları için kendilerine daha fazla vakit kalacaktır. Bu sayede biz de ACİL olarak tabir edilen projeler ile uğraşmak yerine makina imalatçılarımıza daha fazla katkı sağlayabilecek öneriler sunabileceğiz.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ELEKTRONİK KOMPONENT TEDARİKÇİSİYİZ”
Özdisan Elektronik A.Ş. hali hazırda Türkiye’nin en büyük Elektronik Komponent tedarikçisi konumundadır. Elekronik sektörünün ihtiyaç duyduğu ürünleri en hızlı şekilde firmalara ulaştırmanın yanında günümüzün yeniliklerini sanayiye ilk sunan olma hedefimiz daima devam etmektedir. Bunun dışında 1999 yılında kurulan otomasyon grubumuz da otomasyon ürünlerini kullanıcıya en hızlı ulaştırarak, bu ürünler ile ilgili eğitim vererek ve çeşitli projeler üreterek sanayiye katkı sağlamaktadır. Özetle, elektronik komponent ve endüstriyel otomasyon ihtiyacı olan her sektöre hizmet vermeye çalışıyoruz.

“TEKNİK OKULLARDA SEMİNERLER GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”
Düzenli olarak WIN Otomasyon fuarlarına katılıyoruz. En son 2010 Mart ayındaki fuara katıldık. 2011 yılındaki fuara da katılmayı planlıyoruz. Bunun dışında Hannover gibi yurtdışındaki önemli fuarlara giderek buralardaki yenilikleri takip ediyoruz. Eğitime elimizden geldiğince destek vermeye çalışıyoruz. Merkez ofiste otomasyon ürünleri ile ilgili uygulamalı eğitimlerimiz oluyor. Ayrıca teknik okullarda zaman zaman seminerler gerçekleştiriyoruz. Bunlardan sonuncusu Kültür Üniversitesi Elektronik Bölümü için verilen PLC ağırlıklı otomasyon semineridir. Özdisan A.Ş. olarak en son yatırımlarımızdan biri distribütörlüğünü aldığımız MOLEX firmasıdır. Molex’in Brad adı altında geçen endüstriyel ürünleri ile müşterilerimize çözüm sağlamaya devam ediyoruz.


YTÜ MEKATRONİK BÖLÜMÜ LABORATUAR PROJEMİZ DEVAM EDİYOR
Kısa dönem içerisinde Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi altında oluşturulan Mekatronik bölümü için laboratuar kurma çalışmamız var. Bu Özdisan Elektronik olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ahmet Koyun ile birlikte yürüttüğümüz bir proje. Temel amacımız ise sanayi ve üniversiteyi bütünleştirerek mezunların endüstriye hazır hale getirilmesini sağlamak. Kurulan Mekatronik Bölümü’ndeki temel amaç da zaten bilgisayar, elektronik, elektrik ve makina dallarının bütün halinde kullanılmasını içeriyor.
Özdisan A.Ş. olarak endüstrinin talep ettiği ürünleri ithal ederek bunların talep eden ülkelere gönderilmesi çalışmalarımız rutin olarak devam etmektedir. Bu amaçla Bulgaristan, İran ve Suriye’de Özdisan ürünlerini satan ve yeri geldiğinde bu ürünlere destek vererek bayilerimiz bulunmaktadır.


HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Otomasyon uygulamalarında doğru adımlar

Delta PLC

MLD – M (Motion, Logic, Drive - Multi Axis)

Panasonic FP-Sigma PLC ile Dairesel Enterpolasyon

Enda Ethernet Portlu ELC-386 PLC Serisi

Micrologix 1400 Serisi PLC

PLC’lerin temel işlevleri ve seçim kriterleri

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2010, 19:29
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler