banner1322
x

PENYAPSAN 18 BİN TON ATIĞI EKONOMİYE GERİ KAZANDIRIYOR

Pendik Belediyesi’nin bir kuruluşu olan PENYAPSAN A.Ş., yılda 18 bin ton karışık ambalaj atığını geri dönüşüme kazandırıyor.

PENYAPSAN 18 BİN TON ATIĞI EKONOMİYE GERİ KAZANDIRIYOR
Endüstri 40 Zirvesi

Pendik Belediyesi iştiraklerinden Pendik Yapı ve İnşaat Temizlik Hizmetleri San. Tic. (PENYAPSAN) A.Ş., Geri Dönüşüm Ayıklama Tesisi'ndeki TOMRA’nın sensör tabanlı ayıklama makinaları ile yılda ortalama 18 bin ton karışık ambalaj atığını geri dönüşüme kazandırarak çevreye ve ekonomiye katkıda bulunuyor.

YILLIK 200 BİN AĞACIN KESİLMESİ ÖNLENİYOR

Başlangıçta aylık 800 ton ambalaj atığının toplanmasını sağlayan Pendik Belediyesi, kamu eğitim, bilinçlendirme çalışmaları ve gerekli sistemler ile söz konusu rakamı aylık 2 bin tona çıkartmayı başardı.

Kurumun çalışmaları doğrultusunda yıllık 11 bin 700 ton kâğıdın geri kazanılması ile 200 bin ağacın kesilmesini önleniyor. Dört bin 860 ton plastiğin geri kazanılması ile yaklaşık 80 bin varil petrolden tasarruf ediliyor.

Ayrıca Ambalaj söz konusu geri dönüşüm ile 145 bin metreküp depolama alanı tasarrufunun yanı sıra 77 bin MWH enerji ve 350 bin metreküp su tasarrufu elde ediliyor.

TEK VARDİYADA 60 TONA KADAR AYIKLAMA YAPILABİLİYOR

Ancak bu noktada tonajdan çok tesise uygun nitelikli ambalaj toplamak önemli oluyor. Pendik Belediyesi, toplama çalışmalarında yakaladığı başarı ile TOMRA optik ayıklama makineleri sayesinde günlük tek vardiyada 50-60 ton arası nitelikli ambalaj ayıklaması yapabiliyor. 

Bu hacimlerde karışık ambalajın içinden doğru malzemenin ayıklanmasının sadece personel gücü ile mümkün olmadığı için hem nitelik hem de nicelik gereksinimlerini karşılarken malzemeleri karışık atık akışlarından bile hassas bir şekilde ayıklayan optik ayıklama makinaların kullanılması kilit önem taşıyor.

Tesiste bulunan üç TOMRA AUTOSORT® makinası; pet, plastik ve kâğıt ayıklama süreçlerinde kullanılıyor ve tesisin başarısına destek oluyor.

SAATTE 8 TON KAPASİTESİ BULUNUYOR

Faaliyetlerine 2017 yılının sonunda başlayan tesis, saatte 8 ton ambalaj ayıklama kapasitesi ile Türkiye’nin ilk tam otomatik ayıklama tesisi oldu.

Kamu ve özel sektörden birçok kuruluşun takdirini kazanan tesis;  yıllık ortalama 11 bin 700 ton kağıt, 4 bin 860 ton plastik, 900 ton cam ve bin 490 ton metal olmak üzere karışık yıllık 18 bin ton ambalaj atığını ayrıştırıyor.

İlçede kaynağından toplanan ambalaj atıkları, TOMRA AUTOSORT® sensör tabanlı makinalar ile kısa sürede türlerine göre ayıklanarak, geri dönüşüm tesislerine gönderimi sağlanıyor.

"MAKİNALARIMIZIN YÜKSEK VERİMLİLİĞİ DEĞER KATIYOR"

Konu hakkında görüşlerini paylaşan TOMRA Sorting Geri Dönüşüm Türkiye ve Orta Doğu Satış̧ Müdürü Serkan Orhan, tesisin belediye yatırımı ile geliştirilen ambalaj atığı ayıklamada Türkiye’de örnek bir tesis olduğuna dikkat çekti.

Makinalarının yüksek verimliliğinin tesise değer kattığının altını çizen Orhan, "Makinalarımız, yenilikçi sensörleri ile geri dönüştürülebilir malzemeleri hassas bir şekilde tespit ediyor. AUTOSORT’un sunduğu yüksek saflık derecesi ve ideal geri kazanım oranı ile kaliteli ve istikrarlı çıktı ürünler geri dönüşüme hazır hale getiriliyor." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2021, 21:31
YORUM EKLE

Fatih Otomasyon

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını