Otomasyon uygulamalarında doğru adımlar

Otomasyon uygulamalarında doğru adımlar

 

‘Programmable Logic Controller’ kelimelerinin baş harflerinden oluşan (PLC) Programlanabilen Mantık Kontrolü’dür. PLC’ler makina kontrolünde sıralı röle devrelerinin yerini alması için tasarımlanmış sayısal bilgisayarlardır. Bu sistemler ilk kez 1960’ların sonlarına doğru piyasaya çıkmıştır.Tabii ki bu bilgisayarlar evlerimizde kullandığımız bilgisayarlardan farklı olarak birçok Input (Giriş) ve Output (Çıkış)’u kontrol edebilecek şekilde; sıcaklık farklılıklarına, neme, elektriksel gürültülere, titreşime kısacası ağır çalışma koşullarına dayanıklı olarak üretilir.
Eğer makina imalatı, malzeme taşınması, paketleme, proses sektörleri gibi birçok elektriksel kontrolün gerekli olduğu sektörlerde faaliyet gösteriyorsanız mutlaka PLC kullanmışsınızdır. PLC kullanmıyorsanız para ve zaman kaybediyorsunuzdur.

PLC OPERASYONU

Peki PLC’ler nasıl çalışır?
PLC içerisinde yazılı olan programı devamlı tarayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu tarama işlemini ise 3 ana bölüm altında toplamak mümkündür.
1- İlk basamak Giriş’lerin kontrolüdür. Burada PLC’ye bağlı olan cihazların durumları taranır herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakılır.
2- Sonraki bölümde bu girişlerden gelen bilgiler program içerisinde yorumlanır ve meydana gelen değişikliklerde nasıl bir harekette bulunulacağına karar verilir.
3- Son bölüm ise Çıkışların değiştirilmesidir. CPU içerisinde yazılı olan programa göre yapılan yorumlar sonrasında PLC çıkışların durumlarını devamlı yeniler.

NERDEN BAŞLAMALI?
Günümüzde hala otomasyonla iç içe olmasına rağmen PLC ile uygulama yapmamış birçok endüstri var. PLC’ler ile programlamayı öğrenme zamanı geldiğinde, otomasyon uygulamalarında PLC’ler ile daha ilgili bir alana geçmek gerektiğinde bu süreçler biraz sancılı olabiliyor. Bu süreci kolayca atlatabilmek için izlenmesi gereken adımların ilki uygun bir sistem seçmek.
Makina veya süreci kâğıda dökmek, akış şemasını oluşturmak, sistemin genel bir çizimini yapmak sistemi daha anlaşılır kılarken saha cihazlarınızı, fiziksel ihtiyaçlarınızı ve donanımı yerleştireceğiniz yeri tanımlamanızı sağlayacaktır. Elinizdeki bu verileri kullanarak kaç tane analog ve/veya kaç tane discrete cihazınız olduğunu tespit edebilirsiniz.
Discrete cihazlarla kastedilen açık-kapalı mantığı ile çalışan; anahtar ve buton gibi cihazlardır. Diğer taraftan elektronik göstergeler, termocouple’lar, ölçü cihazları belirli aralıklarda sinyal üreten veya tüketen cihazlar ise bizim analog cihazlarımızdır. Genel olarak 0-10V veya 4-20mA aralıklarında çalışırlar.
Bir kez saha cihazlarını, gerekli olan giriş ve çıkışları belirledikten sonra sıradaki adımımız doğru PLC yi seçmek.

DOÐRU PLC’Yİ SEÇME

Bunun için birkaç soruya cevap aramak gerekiyor.
1- Sistem yeni bir sistem mi yoksa mevcut bir sistem üzerinde bir yenilememi yapılacak?

Neden Önemli?
Birçok PLC markası diğerleri ile uyumlu değildir. Mevcut sisteminizin PLC’ler ile uyumlu olup olmadığının araştırmasını yapmanız sizin için para ve zaman kaybını önleyecektir.

Bizim Önerimiz:
Bu noktada VIPA marka PLC’lerimizin bir avantajı var o da S7300® serisi ile uyumlu olması. Sistemlerinizin yenilenmesi veya yeni bir sistem kurduktan sonra 2 farklı markayı desteklemesi sonucu uygulamalarda kullanabileceğiniz seçenekler artmakta.

2- Çevresel etmenler uygulamanızı etkileyecek mi? Sıcaklık, toz ve sarsıntı gibi uygulamanızı etkileyecek etmenler var mı?

Neden önemli?
Birçok PLC 0–60 derece sıcaklıklarda çalışmak için tasarlanmıştır. Eğer uygulama yapılacak ortam bu değerler dışında ise bu ortama uygun PLC kullanmalı veya PLC’yi koyacağınız noktayı değiştirmelisiniz.

3- Kaç adet analog veya discrete cihaza sahipsiniz? Bu cihazlar hangi tip (AC veya DC)?

Neden önemli?
Cihazların sayı ve tipleri kaç tane Giriş/ Çıkış kullanılacağına doğrudan bağlıdır. Seçeceğiniz PLC sahip olduğunuz giriş çıkış sayılarını karşılamalı ve istediğiniz tip modüllere sahip olmalıdır.

Bizim önerimiz:
VIPA 300S CPU’lar, bu ürünlerimizde ekstra bir ara bağlantı modülüne ihtiyaç duymadan kullanıcılarına 29 modüle kadar kullanma imkânı sunmaktadır. 29 modül sisteminizde kullanabileceğiniz 1000’e yakın giriş çıkış manasına gelir.

4- Sisteminizde özel fonksiyonlara ihtiyacınız var mı? Uygulamanızda hızlı sayıcı veya özel bir fonksiyon gerekli mi?

Neden önemli?
Özel fonksiyonlar standart Giriş / Çıkış modüllerinde bulunmazlar. Gerekli olması halinde bu özel fonksiyonlara sahip modülleri bulabilecek misiniz?

Bizim önerimiz:
Müşterilerimize sunduğumuz birçok ürünümüzde hızlı sayıcı girişleri, motor sürücüleri, iletişim modülleri ve hatta teleservice modülleri bulunmakta.

5- İhtiyaç duyduğunuz CPU’yu belirlemek. Ne kadar hafızaya ihtiyacınız var? Kaç tane cihaza sahipsiniz (Data hafızası kısmını belirler)? Programınız ne kadar geniş ve hangi komutlar kullanılıyor (Program hafızasını belirler)?

Neden önemli?
Data hafızası, dinamik olarak kullanılan ve/veya değiştirilen hafıza ile bilgilerin saklandığı hafızanın birleşimidir. Sayıcılar, zamanlayıcılar için tanımlanan set edilmiş ve anlık değerler, içsel bayraklar için data hafızası kullanılır. Program hafızası uygulamalarda kullanılmak üzere yazılmış olan PLC komutlarının saklandığı bölümdür. Her program komutu program hafızasında belirli bir yer kaplar. Komutların program hafızasında kapladığı yer programlama el kitabında tanımlanmıştır.

Bizim Önerimiz:
OTES Elektronik olarak ürün yelpazemizde bulunan VIPA CPU’larda herhangi bir hafıza kartına ihtiyaç olmadan, üzerinde 2MByte (1MByte data hafızası, 1MByte program hafızası) yerleşik hafızaya sahip. MCC kart takılması ile 8MByte hafızaya kadar yükseltebileceğiniz 300S serisi CPU’lar bulmanız mümkündür.

6- Giriş ve çıkışları nereye koyacağınızı belirlemek. Sistemimiz sadece lokal mi olacak yoksa hem lokal hem de uzak giriş çıkışlar mı olacak?

Neden önemli?
Eğer CPU’dan uzakta bir alt sisteme ihtiyacınız varsa PLC’nizin uzak giriş çıkışları desteklemesi lazım. Uzak giriş çıkış uygulamalarında kullanılacak PLC’nin bu mesafeyi ve hızı karşılaması gerek.

Bizim Önerimiz:
VIPA ailesi PLC’lerde birçok modelde uzak giriş çıkış desteği mevcut. Ve bu uzak giriş/çıkış desteği genel olarak Profibus Haberleşmesi ile 1,5Mbit gibi hızlarda gerçekleştirilmekte, Profinet ile haberleşme olanağı sağlanmaktadır.
2010 yılı nisan ayında ise SLIO adını verdiğiz ızak giriş çıkış modülleri ile VIPA ailesi uzak noktalara erişim konusunda daha güçlü bir konuma gelmiş durumda.

7- İletişim ihtiyaçlarını belirlemek. Sisteminiz diğer sistem ve ağlarla haberleşecek mi?

Neden önemli?
Birçok PLC’de iletişim portları dahil edilmemiştir. Sistemin haberleşeceği diğer sistemler bilinirse bu sistemlere uygun bir PLC seçilebilir veya uygun modüller sisteme eklenebilir.

Bizim önerimiz:
VIPA CPU’larımız Profibus, PtP 485, ASCII, STX/ETX, 3964R, Modbus, USS, PU/OP, RFCI006, HI, TCP/IP, UDP ara yüzlerini desteklemekte; kullanıcılarına esnek çözümler sunmaktadır.
Yakın gelecekte ise hemen hemen tüm bağlantılar endüstriyel Ethernet ağları üzerinden gerçekleşecektir. Bunun farkında olan VIPA ise 300S serisi ürünlerinde Ethernet portunu standart kullanıcılarına sağlamaktadır.

8- Programda kullanılacak komutları belirlemek. Programda sadece klasik komutlar mı kullanılacak? Yoksa özel komutlar da programda yer alacak mı?

Neden önemli?
Kullandığınız PLC her tür komutu desteklemeyebilir. Özel uygulamalar için her türlü komutu destekleyen bir PLC seçmeniz gereklidir. PID fonksiyonunu kullanmak sizin kendi programınızda bir fonksiyon yazarak kullanmanızdan daha kolay ve etkili bir yoldur.

Bizim Önerimiz:

VIPA PLC’ler VIPA’nın kendi programı olan WinPLC7® yazılımı ile programlanabildiği gibi çoğunlukla Simatic Manager® ile de %100 programlanmaktadır. Bu sayede esnekliği donanımsal olarak uygulamalarınızda hissettiğiniz kadar, dünyada en çok kullanılan PLC programlarından faydalanarak yazılımsal olarak da hissedersiniz.
İhtiyaçlarınızı şekillendirdikten sonra uygulamanızda kullanacağınız cihazı seçmek daha kolay olacaktır.

*S7300®, Simatic Manager® Siemens in tescilli markalarıdır.


HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

PLC’lerin temel işlevleri ve seçim kriterleri

Delta PLC

MLD – M (Motion, Logic, Drive - Multi Axis)

Panasonic FP-Sigma PLC ile Dairesel Enterpolasyon

Enda Ethernet Portlu ELC-386 PLC Serisi

Micrologix 1400 Serisi PLC

Otomasyon uygulamalarında doğru adımlar

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2010, 19:12
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler