Mariner Makina, İsrail’e romörkör sattı

İSRAİLLE GERGİNLİK ETKİLEMEDİ

Mariner Makina, İsrail’e romörkör sattı
Endütri 4.0

     

Mavi Marmara baskınıyla ilişkilerin kesilme noktasına geldiği İsrail, Aliağa’dan liman romörkörü satın aldı. İzmir Aliağa’da faaliyet gösteren Mariner Makina, son 3 yılda Norveç ve Yunanistan’dan sonra gerilen ilişkilere rağmen İsrail’e de romörkör sattı. Mariner Makina inşaa edilen liman romörkörünü, Mavi Marmara gemisinin bulunduğu İsrail’in aşdod limanına gönderdi.

Aliağa Ticaret Odası tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’den Gazze’ye yardım götüren gemilere İsrail baskınının ardından gerilen ilişkilerin, ticaretle normalleştirilmeye çalışıldığını ve bu kapsamda İzmir’in Aliağa ilçesinde faaliyet gösteren Mariner Makina Şirketi’nin, İsrail’in Aşdod limanına kayıtlı bir firma için özel liman römorkörü yaptığı bildirildi.

Açıklamada söz konusu römorkörü teslim almak için İsrailli şirket yetkililerinin Aliağa’ya geldiği belirtildi. Açıklamada Mariner Şirketi ortağı ve yöneticisi M. Ender Özer, “Biz üretici olarak başarılı bir üretim yaptık. Kaliteli Türk Malı imajı yaratılmasına katkıda bulunduk, ihracat yoluyla ülkemize de döviz kazandırdık” dedi.

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Aliağa’nın denizcilik ve buna bağlı sektörlerde hızla geliştiğini kaydederek, “Küresel rekabet koşullarında, Aliağa’dan dünyaya ihracat yapabilen firmalarımız ilçemizin ve ülkemizin gururu oluyor” açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE’Yİ ZİYARETİN BİR SAKINCASI YOK
Aliağa’da inşa edilen romorkörün teslim tarihinin Mavi Marmara baskını tarihlerine denk geldiğini, bu yüzden İsrailli firmanın Türkiye’ye gelmek konusunda endişe duyduğunu kaydeden Özer, “Römorkörün teslim tarihi geldiğinde alıcı firmanın tekneyi test edecek ve teslim alacak mürettebat göndermesi gerekiyordu.

Bize, teslimat için gönderecekleri mürettebatın gelmeye çekindiğini bildirdiler. Firmaya, ülkemize salt ticari nedenlerle yapılan bir ziyaretin hiçbir sakıncası olmayacağını ve ülkemizin ticaretle siyaseti ayırabilecek sağduyuya sahip olduğunu ve konuklarımızın aynı zamanda namusumuz olduğu geleneğimizden bahsettik. İkna oldular. Geldiler ve tekneyi test ettikten sonra teslim alarak deniz yoluyla gittiler” ifadelerini kullandı. Özer sözlerine şöyle devam etti:

“Herkesin kendi işini yapması, ancak hakkıyla yapması gerektiği görüşündeyim. Biz üretici olarak başarılı bir üretim yaptık. Kaliteli Türk Malı imajı yaratılmasına katkıda bulunduk, ihracat yoluyla ülkemize de döviz kazandırdık.”

MARİNER’İN BAŞARISI, ALİAÐA VE ÜLKE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Mariner Makina’nın yurtdışı siparişlerdeki başarısının ülke ve Aliağa için önemine işaret etti. Saka, “İki ülke ilişkilerinin zor bir süreçten geçtiği bir dönemde yapılan bu ihracat sağduyunun sürmekte olduğunu gösteriyor.

Aliağa’da Türk mühendis ve işçisinin el emeği ve bilgi birikimiyle inşa edilen tekneler, Aliağa’nın bu sektörde ne kadar iddialı olacağını da gösteriyor. Yılda 40 milyon ton yükleme boşaltma yapılan Aliağa’daki limanların gelişmesi, Kuzey Ege Çandarlı Limanının yakında yapımına başlanacak olması, konteyner terminallerinin hizmete girmesiyle Aliağa’nın denizcilik, liman ve buna bağlı yan sektörlerde büyük bir gelişme ivmesi yakalayacak” dedi.(ANKA)
 

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2010, 17:00
YORUM EKLE

Robot Yatırımları

Robot Zirvesi

Dergiler
Partnerler