Makina sektöründe KDV bir yıl daha uzatılmalı

Makina sektöründe KDV bir yıl daha uzatılmalı

Makina sektöründe KDV bir yıl daha uzatılmalı
Satınalma Zirvesi

Yalçıntaş, yaptığı yazılı açıklamada, makine sektörüne sağlanan KDV indiriminin en az bir yıl daha uzatılmasının, sektörün yakaladığı çıkışı kalıcı hale getireceğini belirtti. 
Yalçıntaş, KOBİ`lerin kullandığı bazı sanayi ve iş makinelerinden alınan yüzde 18`lik KDV`nin 3 ay süreyle yüzde 8`e indirilmesinin memnuniyet verici olduğunu, ancak yeterli olmadığını ifade ederek, tüm indirimlerin 3 ay süreyle değil, en azından bir yıl boyunca yüzde 8 olarak belirlenmesi gerektiğine işaret etti. 
Sektörün makine imalatında kullandığı ara malların çok büyük bölümünü yüzde 18 KDV ile satın aldığını hatırlatan Yalçıntaş, makine sektörünün, ara malını yüzde 10 pahalıya mal ettiğini, ara malında da KDV indiriminin yaygınlaştırılması gerektiğinin altını çizdi. 
Yalçıntaş, makine sektörüne verilecek desteklerin, ana yatırım ürünü makine olan diğer tüm sektörleri de canlandıracağına dikkati çekerek, şunları kaydetti: 
``Bugün yeni bir sipariş bile 3-4 aylık bir üretim dönemi gerektirmektedir. KOBİ`ler ihtiyaç duydukları yatırım mallarını yurt içinden ya da ithalat yoluyla tedarik etmektedirler. Ancak her iki yöntemle de makinenin 3 aylık bir sürede tedarik edilmesi mümkün değildir. Sektöre avantaj sağlanabilmesi için KDV indiriminin en az bir yıl daha uzatılması gereklidir. 
Türkiye`nin 2008`de 334 milyar dolar olan dış ticaret hacmi içinde makine sektörünün payı 33 milyar dolarla yaklaşık yüzde 10`dur. Otomotiv, inşaat, beyaz eşya, gemi inşaatı, savunma sanayi, tekstil ve gıdanın en önemli yatırım enstrümanı makinelerdir.`` 
     
LEASINGDE KDV İNDİRİMİ
     
Yalçıntaş, makine sektöründe KDV indirimi kadar önemli bir diğer konunun da finansal kiralama (leasing) olduğuna işaret ederek, 31 Aralık 2007`de alınan bir kararla, leasinge konu malların KDV`sinin yüzde birden 18`e çıkarıldığını ve büyük bölümü leasing ile finanse edilen makine yatırımlarında bu kararın olumsuz etkilerinin hissedildiğini belirtti. 
Leasingde yüzde birden 18`e çıkarılan KDV`nin, Nisan 2008`de yeniden düzenlendiğini hatırlatan Yalçıntaş, açıklamasında ``Biz o zaman, indirim kapsamının dar olduğunu ve mutlaka genişletilmesinin gerekli olduğunu belirtmiştik, zaman bizi haklı çıkardı`` ifadesine yer verdi. 
Yalçıntaş, leasing yatırımlarında yüzde birlik KDV desteğinin tüm makine sektörüne tekrar kazandırılmasının sağlayacağını düşündüğü yararları şöyle açıkladı: 
``Aralık 2007`de alınan karar, zaten finansman zorluğu çeken ve henüz KDV üretmemiş yeni girişimcilerin yatırım bedelini yüzde 17 artırmıştı. Zaten devletten KDV alacağını kısa zamanda tahsil edemeyen KOBİ`ler, yatırım esnasındaki bu ilave finansman yükünü maliyetlerine yansıtmak zorunda kalmışlardır. Dolayısıyla asıl çözüm, KOBİ`lere leasing yatırımlarında yüzde birlik KDV desteğinin, makine ve ekipmanları sektörüne yeniden kazandırılmasıdır.`` 
 

http://www.haberortak.com

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2009, 22:32
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler