KOBİ’lerimiz 31 Aralık’a kadar kalan süreyi çok iyi değerlendirmeli

KOBİ’lerimiz 31 Aralık’a kadar kalan süreyi çok iyi değerlendirmeli

KOBİ’lerimiz 31 Aralık’a kadar kalan süreyi çok iyi değerlendirmeli
Satınalma Zirvesi

Murat Yalçıntaş, “Yüzde 5 olarak uygulanacak indirimli Kurumlar Vergisi oranı, KOBİ’lerin birleşmesine çok büyük bir avantaj sağlıyor. Devralan KOBİ, 3 sene boyunca Kurumlar Vergisi’ni yüzde 20 yerine, artık yüzde 5 ödeyecek. Bu da Kurumlar Vergisi’nde yüzde 75’lik bir avantaj anlamına geliyor” dedi.
Yalçıntaş, birleşen şirketlerin yakalayacağı avantajı bir örnekle, şöyle açıkladı: “25 Ağustos 2009 tarihinde iki KOBİ’nin birleştiğini varsayalım. Devreden KOBİ’nin 1 Ocak ile 25 Ağustos arasındaki kârı yüzde 5 vergiye tabi olacak. Devralan KOBİ’nin ise 25 Ağustos ile 31 Aralık dönemindeki kârı ve 2010 yılı kârı ile 2011 yılı kârı yüzde 5 vergilendirilecek. Diyelim ki; devralan KOBİ 25 Ağustos ve 31 Aralık tarihleri arasında 40 bin lira, 2010 yılında 100 bin lira ve 2011’de de 100 bin lira kâr etsin. Toplam kâr 240 bin lira olacağından yüzde 20 Kurumlar Vergisi’nden dolayı ödemesi gereken vergi 48 bin lira iken, bu uygulamayla ödeyeceği vergi 12 bin liraya inecek. Böylece 36 bin liralık bir vergi avantajı sağlanmış olacak.”

HER İKİ TARAF AÇISINDAN DA KARLI
Yalçıntaş, zarar eden bir KOBİ’nin kârlı bir KOBİ ile birleşmesi durumunda zararın, kârlı KOBİ’nin kârından indirim konusu yapılacağını da belirterek, “Böylelikle kâr eden KOBİ için ayrı bir vergi avantajı daha geçerli olacak. Bütün bu avantajlarla küçük ve orta ölçekli işletmeler sermayelerini birleştirdiklerinde daha güçlü hale gelecekler” diye konuştu. Yalçıntaş, şunları söyledi: “KOBİ’lerin vergi yoluyla birleşmeye teşvik edilerek, mali yapılarının güçlendirilmesi ve ölçek verimliliğinin sağlanmasına İTO olarak büyük önem veriyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) yol göstericiliğinde 2007’den beri Oda olarak sürdürdüğümüz şirket birleşmeleri projesinin hayata geçirildiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Ancak yasal düzenleme kadar önemli olan bir şey de; KOBİ’lerin birleşmeye göstereceği ilgi. Daha önce de defalarca ifade ettiğimiz gibi KOBİ birleşmeleri, şirket evlilikleri işletmelerimizi güçlü ve dünya ile rekabet edebilir bir yapıya kavuşturacaktır. Şirketlerimizin rekabet ortamına uyum kapasiteleri artacaktır. Yeterli sermaye birikiminin maalesef yeterli olmadığı ülkemizde, şirket birleşmeleri çok önemli bir fırsattır.”

http://www.haberortak.com

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2009, 14:33
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler