Hatasız ölçüm için doğru zamanda kalibrasyonun önemi büyük

Hatasız ölçüm için doğru zamanda kalibrasyonun önemi büyük

 

Sayın Okan bey, kalibrasyon nedir? Kalibrasyon ve doğru ölçüm özellikle makina dünyası için ne ifade ediyor?
Kalibrasyon; bir ölçü aleti veya ölçme sisteminin gösterdiği veya bir ölçüt/ölçeğin ifade ettiği değerler ile, ölçülenin bilinen değerleri arasındaki ilişkinin belli koşullar altında belirlenmesi için yapılan işlemler dizisidir. Uzunluk, ağırlık, sertlik, elektrik direnç vb. gibi herhangi büyüklüklerin ölçümlerini yapan aletlerin kabul edilen bir ölçüte göre ayarlarının yapılması ve hata sınırlarının belirlenmesi olarak anlaşılır.

Kalibrasyon-test ve ölçüm cihazlarından beklenen nedir? Seçimleri nasıl yapılmalı, en önemli seçim kriterleri nelerdir?
Test ve ölçüm cihazlarından beklenen doğru ve gerekli zamanlarda kalibrasyonun yapılarak belli değerler altında test ettiği konu hakkında doğru ve hatasız ölçüm yapabilmesidir. Seçim yaparken neyi test etmek istediğinizi doğru belirleyip buna uygun ekipmanlar seçilmelidir. Bu konuda firmalardan yardım istenmeli, talepler doğru belirtilmelidir. Ayrıca bazı test ürünleri için gerekli kurumların onayladığı kriterler vardır, eğer bu kriterlere uygun ürün alınacaksa bu konu da detaylı incelenmelidir.

Kalibrasyon-test ve ölçüm cihazlarının kullanımında; doğru kalibrasyon / doğru ölçüm için dikkat edilmesi gereken etmenler hangileridir?
Her cihazın belli kalibrasyon üniteleri vardır veya cihaz üzerinden kalibre edilir. Bu konuda neyi ölçmek istiyorsak ona göre ayarlamalar yapılmalıdır ayrıca ürünlerin kullanım kılavuzlarında belirtilen şekilde kalibrasyon yapılmalıdır.

Bu teknolojilerdeki en yeni gelişmeler ve eğilimler nelerdir?
Bu konuda teknolojik gelişmelerle doğru orantılı çok sayıda yenilik vardır, en önemlisi daha kullanıcı dostu, aygıtlar tasarlanmaya başlamıştır. Test ekipmanları çok sayıda ve farklı hedefler için üretildiğinden bir genelleme yapmak zordur aslında, ama kesin değerlere yakın ve kolay kullanımlı ayrıca hesaplı ürünler tercih edilmeye başlamıştır.

Türkiye’de sektörünüzün durumunu değerlendirir misiniz? Sektörün gelişiminin önündeki engelleri ve bu engelleri aşmak için sizin önerilerinizi öğrenebilir miyiz? 
Bu tip cihazların üretimi genellikle yurt dışında yapılmaktadır, dolayısıyla bizim gibi çoğu ithalatçı firmaların karşısında çeşitli ithalat işlemleri ile ilgili zorluklar çıkıyor ki bu noktada kriterler doğru konmalı ve her ürün kabul edilmemelidir. Kriterlere uyan kaliteli ürünlere yönelinmelidir, ancak durum böyle değil. Bu tip cihazlarda standartlar daha doğru belirlenmelidir.

Firmanızın faaliyet konusu ve hizmet verdiği başlıca sektörler neler?
Demos Endüstriyel Sistemler Ltd. olarak, 2007’den beri özellikle GSM sektörüne hizmet vermekteyiz. Başta baz istasyonlarının kurulumu ve bakımı aşamasında gerekli olan tüm test ekipmanlarının farklı ürünler için farklı markalarla distribütörlüğünü yapmaktayız. Bu cihazlar başlıca, Sitemaster Protek A434. Baz istasyonlarında çalışan ekiplerin en çok ihtiyaç duydukları test cihazı olan sitemaster, BTS`ten antene giden kablo - konnektör hattında ve antenin kendisinde bir problem olup olmadığını kontrol eder, varsa problemin metre cinsinden cihaza olan uzaklığını verir.

WAVECONTROL SMP Elektromanyetik Radyasyon (EMR) Ölçümü Cihazı, ucuna yerleştirilen prob (probe) tarafından desteklenen frekans genişliğine göre herhangi bir kaynak tarafından üretilen bir elektromanyetik alanın şiddetini ölçebilmektedir. Örneğin, GSM baz istasyonları, radyo ve televizyon vericileri, DECT sistemler, Wi-Fi sağlayıcılar ile bunların amplifikatörlerinin (repeater, amplifier) yaydığı dalgaların elektromanyetik alan şiddetini, dolayısı ile elektromanyetik radyasyon değerini ölçebilmektedir.

XGXC XG2128
E1 BER Tester 2MB/s

Bit error rate (BER), telekomünikasyon sektöründe kullanılan ve hatalı bit sayısının transmisyonu gerçekleşen toplam bit sayısına oranını gösteren sayıdır. BER testi, iki baz istasyonu arasındaki radyo linkinde hatalı bit oranını bulmaya yarar. XGXC XG2128 E1 Ber Tester, portatif bir 2MBit/s ber test cihazıdır.
GRANDWAY FHP2A02 Optik güç metreler (optical power meter), optik fiberi tanımlamaya, optik güç zayıflamasını ölçmeye (attenuation), hattaki devamlılığı doğrulamaya ve fiber bağlantı transmisyon kalitesini değerlendirmeye yarar.

Bunlar belli başlı test cihazlarımız olup yine başta GSM ve diğer sektörlere uygun,
1) Test ve Ölçüm Cihazları
2) DDF Transmisyon Ürünleri
3) Kablolama ve İzolasyon Ürünleri
4) Dedektör ve Uyarıcılar
5) Keşif Ekipmanları     
ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Gündeminizi öğrenebilir miyiz?
Güncel olarak HONGKONG Electronics Fuarı’na katılmaktayız. Ayrıca Çin’deki belli başlı fuarlarda katılım gösteriyoruz. Amacımız yeni gelişmelere ve teknolojilere uygun olarak hizmet vermiş olduğumuz ürünleri geliştirip, farklı ürünlerle pazarın ihtiyacına cevap verebilmektir.

“MARKALAŞIP, ÜRÜNLERİMİZİ İHRAÇ ETMEK AMACINDAYIZ”

İleriye yönelik hedeflerinizi ve yeni projelerinizi öğrenebilir miyiz? İhracat çalışmalarınız konusunda okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?
Firma olarak amacımız kısa süre içersinde markalaşıp, ürünlerimizi ihraç etmektir. Şu aşamada başlıca Çin olmak üzere ihracatta bulunduğumuz çeşitli ülkeler vardır ancak ağırlıklı olarak ithalat yapmaktayız. Bu döngüyü tersine çevirip özellikle Türkiye’de üretilen bazı ürünlerimizi ihraç etmek başlıca hedeflerimiz arasında yer alıyor.


HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Kalitenin gizli eli

Taşınabilir metroloji sistemleri üretim verimliliğini enerji sektörüne taşıyor

Vodafone McLaren Mercedes, FARO’yu seçti

Hatasız ölçüm için doğru zamanda kalibrasyonun önemi büyük
 

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2010, 14:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rezonans kalibrasyon
Rezonans kalibrasyon - 8 yıl Önce

kalibrasyon ve kontol her alanda birinci dereceden önem taşır. priyodik olarak kalibrasyon ölçümlerini her kurum veya şirket yapıtırmalıdır ki güvenilir sonuçlar alabilsinler.
Saygılarımızla

Dergiler
Partnerler