Granitan malzeme sayesinde çok yüksek hassasiyetlerde taşlama mümkün

Granitan malzeme sayesinde çok yüksek hassasiyetlerde taşlama mümkün

 

Dünya’da sadece STUDER firması gövdesini tamamen granitan (polimer beton) malzemesinden tek parça halinde dökerek üretir. Ve demir döküm tezgahlara göre 8 kat daha fazla titreşimi sönümler. Ayrıca granitan malzemesi demirdöküm gövdelere göre esneme ya da büzülme göstermez. Bu da sizin çok yüksek hassasiyetlerde taşlama yapabilmenizi sağlar.”Metal yüzeyleri taşlama işlemi, özellikle otomotiv, havacılık ve tıp sektörü başta olmak üzere birçok sektörde üretilen, çok yüksek hassasiyet ve yüzey kalitesi istenen parçaların son üretim işlemidir. Bu sebeple esasında taşlama işlemi en önemli üretim aşamasıdır diyebiliriz. Çünkü diğer bütün işlemleri en iyi şekilde yapsanız dahi eğer taşlama işleminde bir hata yaparsanız, istediğiniz ürünü elde edemeyecek ve bütün çalışmanız boşa gidecektir. Taşlama çeşitleri, öncelikle işleyeceğiniz parçanın şekline ve işlemek istediğiniz parça yüzeyine, daha sonra parçanızın boy ve çap ebadlarına göre değişir. Silindirik parçalar için silindirik ya da puntasız taşlama, düz yüzeyler için satıh, profil ve çanak taşlama, delik taşlama için delik taşlama ve dik delik taşlama kullanmanız gerekmektedir. Bunun dışında özel parçalar için krank taşlama, vida taşlama, silindir taşlama, jig taşlama ve çift taraflı taşlama gibi tezgah çözümleri de bulunmaktadır.

TAŞLAMA TEZGAHI SEÇİMİNDE DİKKAT!
Taşlama işlemini birçok halkadan oluşan bir zincir gibi düşünürsek eğer bu halkalardan bir tanesi taşlama tezgahıdır. Taşlama tezgahı seçiminde öncelikle işleyeceğiniz parçanızın hem geometrik hemde malzeme özellikleri iyi incelendikten sonra buna en uygun tezgah seçilmelidir. Burada tezgah alacak kişinin kesinlikle taşlama konusunda bilgi ve tecrübesi fazla kişilerin danışmanlığında işine en uygun ve teknoloji ile tecrübeyi bir arada sunan bir tezgah alması gerekmektedir. Tezgah seçimindeki en önemli 3 faktör; tezgahın kalitesi, tezgahın yapısı (teknik özellikler vs.) ve bence en önemlisi satın alındıktan sonra verilen hizmetlerdir. Tezgah kalitesi için “tezgahı üreten firmanın bilinilirliği, tezgahı kullanan firmalar kimler, tezgahtan memnunlar mı, eğer memnun değillerse ne gibi sıkıntıları var” bu gibi bilgilerin çok önemi vardır. Diğer önemli faktör, tezgahın yapısı ve teknik özellikleridir. Tezgahın gövdesi titreşim sönümleme ve sıcaklık değişikliklerinden en az derecede etkilenmelidir. Neredeyse bütün taşlama tezgahı gövdeleri demirdökümden üretilir. Dünya’da sadece STUDER firması gövdesini tamamen granitan (polimer beton) malzemesinden tek parça halinde dökerek üretir. Ve demir döküm tezgahlara göre 8 kat daha fazla titreşimi sönümler. Ayrıca granitan malzemesi demirdöküm gövdelere göre esneme ya da büzülme göstermez. Bu da sizin çok yüksek hassasiyetlerde taşlama yapabilmenizi sağlar. Bununla birlikte pozisyonlama ve tekrarlama hassasiyetleri, eksen hızları, motor gücü, kullanım kolaylığı ve yardımcı ekipmanların çeşitliliğide önemli teknik özelliklerdir. Dikkat edilmesi gereken son faktör (bence en önemli olanı) tezgahı satın aldıktan sonraki satış sonrası alacağınız hizmetlerdir. Çünkü tezgahınız ne kadar iyi olursa olsun eğer düzgün ve yeterli bir servis hizmetiniz yoksa tezgahınız herhangi bir sebepten ilk arıza yaptığında belki hiç bir şekilde muhatab bulamayacak ya da çok uzun bir süre tezgahınızı çalıştıramayacaksınız. Biz Form Makina olarak bugüne kadar Türkiye genelinde satmış olduğumuz 1700’ün üzerinde tezgah için, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’daki 50 kişiden oluşan servis ekibimizle müşterilerimize servis ve yedek parça hizmeti vermekteyiz. Bu sayede en kısa sürede müşterilerimizin herhangi bir sıkıntılarında yanlarında oluyoruz.

HANGİ MALZEME TÜRÜ İÇİN HANGİ TAŞLAMA TAŞI?
Taşlama taşı ile ilgili hatalar taşlama işlemi yapan firmalarda yapılan en genel hatalardan biridir. Firmanın farklı malzemelerden ürettiği birçok parçası olsa da bütün parçalar için aynı tip taş kullanır ve bu da her parçadaki hassasiyetlerin farklı olmasına sebep olur. Çünkü malzeme yapısına ve sertliğine göre taşlar, farklı malzemeler taşlanırken farklı davranışlar sergilerler. Örnek olarak genellikle sert parçaların taşlanmasında yumuşak yapıdaki taşların kullanılması, pirinç alüminyum ve bakır alaşımları gibi yumuşak malzemelerin taşlanmasında iri taneli ve seyrek dokulu taşlar kullanılması uygundur. Esasında hangi taşı alırsanız alın, öncelikle taş içindeki aşındırıcı maddelerin taşa homojen şekilde dağılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde taşınız bir süre kullandıktan sonra ilk günkü gibi çalışmayacak ve yine istediğiniz hassasiyetlere ulaşamayacaksınız. Ayrıca taşınızın kesme hızı kapasitesi makinanızın kesme hızı kapasitesini karşılayacak şekilde olmalıdır. Yoksa taş olması gerekenden fazla hızlı döndüğünden makinaya ve kullanıcıya zarar verebilir.

TAŞLAMA TEZGAHLARINDAN EN YÜKSEK VERİMİ ALMAK
Daha önce de bahsettiğim gibi taşlama işlemini halkalardan oluşan bir zincir olarak düşünürsek eğer; tezgah, soğutma, bileme, bağlama ekipmanı, taşlama taşı ve taşlama bilgisi bu zincirin halkalarıdır. Eğer bunlardan bir tanesi düzgün değilse istenilen sonuç alınamaz. Genelde en sık yapılan hatalar soğutma ve taşla ilgili hatalardır. En iyi makina ve bağlama ekipmanlarını kullansanız bile, işinize uygun soğutma sıvısı kullanmadığınız takdirde hem tezgahınıza zarar verirsiniz hem de parçanız istediğiniz kalite ve hassasiyeti elde edemezsiniz. Bizim önerimiz mineral bazlı yağlar kullanılmasıdır. Çünkü bu yağlar tezgahınıza zarar vermez ve parça kalitenizi artırır.

EN HASSAS SİLİNDİRİK TAŞLAMA TEZGAHLARI İÇİN STUDER
 Biz, Form Makina olarak 2001 yılından beri Dünya’nın en hassas silindirik taşlama tezgahlarını üreten STUDER firmasının Türkiye’deki tek temsilcisiyiz. STUDER hem kalitesi hem de 100 yıla yakın süredir oluşturduğu taşlama tecrübesi ile havacılık, otomotiv, tıp, kesici takımlar, CNC tezgah üretimi gibi bir çok sektörde en çok tercih edilen silindirik taşlama tezgahlarıdır. Mesela diğer bir mümessili olduğumuz MAZAK CNC takım tezgahlarının hassas iş milleri Studer tezgahlarında taşlanmaktadır. Dünya’da sadece tüm gövdesi granitan olarak döküm yapılan CNC tezgahı STUDER tarafından üretilmektedir. Bu sayede STUDER firması 650mm boyda 0.0025mm hassasiyeti garanti eder. STUDER firmasının ürün gamında 650mm’den 1600mm boy’a kadar, 200mm çaptan 450mm çap’a kadar müşterimize farklı çözümler sunan bir çok tezgah bulunmaktadır. Bununla birlikte STUDER firması seri üretim için otomatik yüklemeli tezgahlar ve delik taşlama tezgahları üreterek müşterlerine bir çok çözüm sunmaktadır. Studer taşlama tezgahlarının kalitesi dışında kullanıcıya sağladığı avantajlar son teknoloji ekipmanlar kullanılması ve kullanım kolaylığıdır. Studer tezgahlarında kontrol ünitesi ve kullanım kitapçığı Türkçe’dir. Ayrıca ‘Pictogramming’ adlı yardımcı bir program sayesinde kullanıcı ISO kodlarını bilmese bile, şekiller yardımı ile istediği programı kolayca oluşturabilir. Sonuçta bir Studer müşterisi sadece Dünya’nın en hassas silindirik taşlama tezgahını satın almakla kalmıyor, biz Form Makina olarak, Studer’in de desteğiyle birlikte her projede müşterilerimize her türlü desteği vererek (mühendislik, zaman çalışması vs., hem satış öncesi hemde satış sonra onların yanında olacağımızın garantisini veriyoruz.

EN YENİ TEKNOLOJİK GELİŞMELER
Yıllar geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe firmalar gelişen teknolojiyi kullanarak daha hızlı ve kaliteli üretim yapmak için sürekli üretim aşamalarını geliştirmekte ve yenilemektedir. Tabi ki bunda tezgah üreticilerinin de büyük katkısı vardır. Studer, son olarak tezgahlarında Windows tabanlı kontrol sistemi kullanmaya başlamıştır. Bununla birlikte bir yeni model tezgah çıkarmış ve en çok satılan S33 model tezgahını tamamen yenileyerek ürün portföyünü geliştirmiştir.HALA ÇOK ESKİ TEKNOLOJİ MAKİNALARLA İŞ YAPMAYA ÇALIŞILIYOR 

Türkiye’de taşlama yeni yeni üretimlerde çok ön plana çıkmaya başladı. Yurtdışına iş yapan firmalar zaten taşlama yapıyorlardı ancak eskiden bunu yapan firma sayısı azdı. Son yıllarda bu firmaların yurtdışına iş yapmak için kalitelerini artırma çabaları taşlama tezgahlarına gösterilen önemi artırmaya başladı. Taşlama konusunda ülkemizdeki sıkıntı, taşlama tezgahı yatırımları diğer tezgah yatırımlarına göre biraz yüksek olduğundan, firmaların hala çok eski teknoloji makinalarla sadece kendi tecrübeleri sayesinde iş yapmaya çalışmalarıdır. Esasında en son ve en hassas işlemin taşlama olduğunu ve üretiminize kattığı değeri düşünürsek, bu yatırımın kısa vadede size geri döneceği ve maliyetleri ciddi şekilde azaltacağı kesindir.

‘HEP BİRLİKTE BAŞARI’ FORM MAKİNA’NIN ANA İLKESİDİR
 Form Makina CNC Takım Tezgahları Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1992 yılında Muhterem Şanko ve Özcan Aydos tarafından Mazak CNC takım tezgahlarının Türkiye temsilciliği alınarak kurulmuştur. Geçen süre zarfında Ankara, İzmir ve Bursa Bölge Müdürlüklerinin de kurulması ile yaklaşık 100 kişilik satış ve servis kadrosu oluşturarak sektördeki en güçlü firmalardan biri haline gelmiştir. Kurulduğu günden itibaren kendi alanındaki en kaliteli makinaları bünyesinde bulundurmayı ve bu tezgahlara en kaliteli satış sonrası desteği vermeyi ilke edinenen Form Makina; 2001 yılında Schleifring taşlama tezgahlarını, 2004 yılında Star Kayar otomat tezgahlarını, 2007 yılında CME portal freze tezgahlarını ve son olarak 2009 yılında Arcardini transfer tezgahlarını bünyesine katarak ürün yelpazesini genişletmiştir ve böylece Form Makina çatısı altında müşterilerinin pek çok ihtiyacını karşılayabilmektedir. Müşterilerimizin servis memnuniyetinin öneminin bilincinde olan firmamız ISO 9001-2000 ve TSE Servis Hizmet ve Yeterlilik belgelerine sahiptir. Mazak felsefesi olan ‘Together Success / Hep Birlikte Başarı’ Form Makina’nın da ana ilkesidir. Bu bağlamda Form Makina, arızaya daha kısa sürede müdahale ve yüksek müşteri memnuniyeti için Ankara, İzmir ve Bursa bölge müdürlüklerinde sadece lazer tezgahları için yerel servis elemanlari bulundurmaktadır.

TATEF FUARINA TÜM MARKA VE ÜRÜN GRUPLARIMIZLA KATILACAÐIZ
Geçtiğimiz sene kriz döneminde dahi katıldığımız TATEF fuarına bu sene de tüm marka ve ürün gruplarımız ile katılacağız.
Bununla birlikte yine yıl sonuna doğru Mazak Türkiye ve Orta Doğu lazer sorumlusu Hideo Awa ile başta bölge müdürlüklerimizin bulunduğu iller olmak üzere çeşitli bölgelerde laser seminerleri planlıyoruz.
Ayrıca her yıl yaptığımız gibi İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir Bölge Müdürlüklerimizde Open Doors Tezgah Tanıtım Günleri etkinliklerimizi gerçekleştireceğiz. Bu tezgah tanıtım günlerinden ilki 6-7-8 Mayıs 2010 tarihinde Form Makina Ankara Bölge Showroom’unda 75’i üniversite ve meslek lisesi öğrencileri olmak üzere yaklaşık 330 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. 3 gün süren organizasyonda ziyaretçilerimiz Integrex 200S IV 5 Eksenli İşleme Merkezi, Variaxis 500-II 5 Eksenli Dik İşleme Merkezi ve Mazak’ın yeni nesil torna tezgahı olan QTS SMART 200’ü demo parça kesimleri yaparken inceleme fırsatı buldular. Ayrıca organizasyona katılan sanayicilerimiz düzenlediğimiz havacılık seminerlerine katılarak bu sektördeki en son gelişmeleri yakından takip etme olanağı buldular.


HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

Tezmaksan Makina JTEK Corporation - TOYODA ile anlaştı

Yüksek verim için komple uyum şart

Punch pres tezgahlarında takım bileme ve takım ömrü arasındaki ilişki

Temel prensibimiz taşlama operasyonuna en uygun çözümü sunmaktır

Tezgahın rijitliği önemli seçim kriterleri arasında

Granitan malzeme sayesinde çok yüksek hassasiyetlerde taşlama mümkün
 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2010, 19:16
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler