GAP`ta makina alımlarına destek

KOSGEB İÇİN REKOR KREDİ

GAP`ta makina alımlarına destek
Satınalma Zirvesi

Kapan, Gaziantep Sanayi Odası ve TÜBİTAK işbirliğiyle başlatılan ``Gaziantep`te AR-GE Atılımı Projesi`` kapsamında düzenlenen toplantıda, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Kurulması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı`nın Meclis`ten geçtiğini anımsattı.
Kanunla, hizmet sektörünün desteklendiğini vurgulayan Kaplan, gelişmiş ülkelerde hizmet sektörünün istihdam ve milli gelirdeki payının arttığına dikkati çekti. Kaplan, ``Yeni kanunla elde edilen yetkinlikle, özellikle 2010 ve 2011`den sonra önemli katkılar sağlanacak`` dedi.
Dünyadaki global krizden Türkiye`nin etkilendiğini ifade eden Kaplan, şunları söyledi:
`` KOSGEB olarak, bu dönemde finansmana erişimi kolaylaştırma, sahada nakit döngüsünde önemli açılımı sağlamak için kredi finansman desteğimizi çok önemsedik. 2008 yılında 1,6 milyar TL`lik kredi hacmi oluşturarak, faiz desteği verdik. Bu, KOSGEB için rekordu. ``
Cumhuriyet tarihinde ilk defa esnaf ve sanatkara sıfır faizli 25 bin TL`lik ve kadın girişimcilere sıfır faizli 30 bin TL`lik kredi uygulaması başlattıklarını anlatan Kaplan, ``İnşallah yakın dönemde, esnaf ve sanatkara açılımın devamını da getireceğiz`` diye konuştu.
    
``POZİTİF AYRIMCILIK YAPTIK``
    
2009 yılında ihracat kredisini başlattıklarını, ihracat kredisinde 1 milyar dolar hacim hedeflendiğini belirten Kaplan, ``200 bin dolarlık, 6 ay vadeli ihracat kredisinin başvuruları başlar başlamaz bir hafta sürecinde 1 milyar dolar başvuru limiti doldu`` dedi.
Kaplan, Gaziantep`i hep ayrı bir yere koyduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:
``1 milyar dolarlık kredi hacminin gelişmiş yörelerde limitleri dolmasına rağmen, kalkınmada öncelikli bölgelerde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi kapsamında Gaziantep`te, GAP bölgesine pozitif ayrımcılık yaptık. Şu anda sizlerin hala asilden başvurma şansınız var. Bu çok önemli bir pozitif ayrımcılık.``
    
``GAP BÖLGESİNE YATIRIM KREDİSİ VERECEÐİZ``
    
Kredi programlarında özellikle GAP bölgesinde farklı açılımlarla devam edeceklerini dile getiren Kaplan, ``Pozitif ayrımcılık devam edecek. Çok yakında Gaziantep bölgesi dahil olmak üzere tüm GAP bölgelerinde yatırım kredileri ve makine teçhizat alımlarına destek vereceğiz. Bu bölgedeki yatırı ortamının iyileşmesine gelişmesine imkan sağlamak için inşallah bu kredileri açacağız`` dedi.
KOBİ`lerin düşük kar marjıyla faaliyet etmeyi öğrenmesi gerektiğini belirten Kaplan, şunları söyledi:
``İşletmelerimiz artık hedef koymalı, bütçe ve maliyet analizi yapmalı. Rekabet avantajı yenilikçilikte, AR-GE ve inovasyonla yakalanacak. KOSGEB olarak 2009`da önemli destekler planlıyoruz. Yatırım desteklerini, AR-GE ve inovasyonda yeni destekleri gündeme getireceğiz. Rekabet gücünüzü artıracağız.``
    
``GAZİANTEP`İN PAYINI ARTIRMAK İSTİYORUZ``
    
GSO Başkanı Nejat Koçer de, son 6-7 aydır KOSGEB kredileri kullanımlarının arttığını belirterek, ``Gaziantep artık proje üretiyor, bu tarz destekleri çok önemsiyor. Bu artış bizim için yeterli değil. Özellikle AR-GE, inovasyona, fuara yönelik desteklerde daha çok var olmak istiyoruz`` dedi.
Gaziantep`in rekabet gücünü artırmak için çalıştıklarını söyleyen Koçer, özellikle ürün geliştirmede (ÜR-GE) yeni bir anlayış, ihracat ve iç pazarlara yeni ürünler sunmak istediklerini belirtti.
Koçer, KOSGEB`in yenin kanununla dinamizminin artacağını belirtti.
Gaziantep`in yıllık ihracatının 3,5 milyar dolarlık ihracat yaptığına dikkati çeken Koçer, ``KOSGEB desteklerinden payımızı artırmak istiyoruz. Yarattığı yatırım ve istihdam gücüyle bu desteği almayı hak eden bir şehiriz`` dedi.
KOSGEB ile GSO arasında işbirliği protokolünün imzalandığı toplantıya, AK Parti Milletvekilleri Mehmet Erdoğan ve Halil Mazıcıoğlu da katıldı. 
    
 
http://www.haberortak.com

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2009, 21:51
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler