Dünya Otomotiv sanayiinde gelişmeler ve takım tezgahı sektörüne etkileri

OTOMOTİV`DE PAZAR DEÐİŞİYOR

Dünya Otomotiv sanayiinde gelişmeler ve takım tezgahı sektörüne etkileri

 

CECİMO Genel Kurulunda bir sunuş yapan VW başkan yardımcısı Dr. Christoph Spathelf, son dönemde otomotiv sanayinde en yüksek büyüme oranlarının Çin, Hindistan ve Güney Amerika’da gözlendiğini, yakın gelecekte benzer gelişmenin Rusya’da da gözlenebileceğini ifade etmiştir. Önde gelen otomotiv firmaları yatırımlarını yavaş yavaş bu pazarlara kaydırmakta ve çalışmakta oldukları yan sanayicilerinden de kendilerini takip etmelerini beklemektedirler. 

Bu gelişme, küçük ve orta ölçekli takım tezgahı imal edenler için yeni imkanlar sunabilir ise de, önemli bir kısmının halen bulundukları ülke dışında imalat yapacak tesis kurmaları pek de kolay olmayacak, buna karşın bu ülkelerde iyi hizmet sunan satış teşkilatına sahip olan firmalar ile gene bu ülkelerdeki güvenilir yerli imalatçılar bu gelişmeden daha fazla yararlanabileceklerdir.

Önümüzdeki birkaç yılda, Avrupa ve Japonya pazarında otomotiv imalatında beklenen düşük gelişme, tezgah imalatçılarının yeni pazarlara daha fazla önem vermelerini gerektirmektedir. Söz konusu bu potansiyel pazarlarda klasik ve nispeten düşük teknolojili tezgah imalatı yapan ve bunların kalite ve teknolojilerini geliştirmeye çabalayan yerli imalatçıların bulunması, ülkemizde ve Avrupa’da bu tür tezgah imal eden firmalar için bir handikap oluşturmaktadır. Bu nedenle farklılık yaratan yenilikçi fikirleri uygulayabilen imalatçılarımız bu yeni pazarlarda daha etkin rol oynayabilecektir.

Ülkemiz tezgah imalatçıları son yıllarda, Çin dışında sözü edilen ülkelerde ve bu arada Brezilya, Meksika, Polonya gibi ülkelerde de ihracatlarını artırmaktadırlar. MİB’in çeşitli kaynaklardan aldığı bilgilere göre, bu ülkelerde daha önce Türk imalatı tezgah alan firmalar, tezgahların makul fiyatlı ve aynı zamanda kaliteli olduğunu, ancak bazı imalatçı kuruluşların ve bunların temsilcilerinin, işletme döneminde ortaya çıkabilecek sorunların çözümünde yeteri kadar etkin davranmadıklarını ifade etmektedirler. Bu davranışın değişmesi, ihracatımızın artmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Bu arada farklı ülkelerde yapılan otomotiv yatırımlarında, lokal beklentileri karşılamak için alışılmış pazarlardakinden farklı modellerin imal edilmesi gerekecek, bunun sonucu olarak daha küçük serilerde parça imalatına ihtiyaç duyulacaktır. Bu ihtiyaç yan sanayiin, kısa sürede ayarlanabilen, sıfır fire ile çalışan, tek bağlamada birden fazla operasyonu gerçekleştirebilen yeni jenerasyon tezgahların talebini artıracaktır. Bu arada daha küçük ve yüksek verimli motor ve dişli kutusu imalatına verilen öncelik, özellikle daha dar toleranslarla imalat yapan takım tezgahlarının kullanılmasını gerektirecektir. Bu yeni trend, sadece otomotiv sektörü için değil, genel olarak makina ve bu sektör için parça imal eden firmaları da daha gelişmiş tezgah kullanımına mecbur bırakacaktır.

Bu noktada ülkemizdeki bazı gelişmeleri değerlendirmekte de yarar görülmektedir. 2010 yılı başından itibaren ülkemize ithal edilecek kullanılmış makina ithalatında yaş sınırlamasının kaldırılmasından sonra 20 yaşından büyük, sadece ekonomik ömrünü doldurmuş değil, verimliliği de düşük tezgah ithalatında adeta bir patlama yaşanmaktadır. Bu arada 40 yaşını aşmış tezgah ithalatı dahi dikkat çekici boyuttadır. Bu tür yatırım yapanların, yukarda belirtildiği gibi, dar toleranslarla çalışan, verimliliği yüksek, birden fazla operasyonu tek bağlamada gerçekleştiren tezgahları kullanarak yapılacak parça imalatı ile ne ölçüde rekabet edilebileceklerini dikkatle değerlendirmelidirler. Diğer faktörler yanında, bu tür tezgahların fire oranının pek de düşük olmayacağı, daha sık arıza vereceği, önemli bir kısmı için gerekli yedek parçaların temin edilemeyeceği dikkate alındığında 20 yaşından büyük makinalarla yatırım yapan sanayicilerimizin önemli bir kısmının ciddi sıkıntılar yaşayabileceklerinden endişe edilmektedir. Dr. Christoph Spathelf; teknoloji ilerletir, sürat kazandırır demektedir.

Arslan SANIR
Koordinatör
Makina İmalatçıları Birliği


Tüm makina sektörü haberleri için -tıklayın-

Tüm otomotiv haberleri için -tıklayın-

Tüm son dakika haberleri için -tıklayın-

 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2010, 12:00
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler