Devotrans kalitenin simgesi olmaya devam edecek

Devotrans kalitenin simgesi olmaya devam edecek

 

Test cihazları sektöründe kalıcı olmak için ciddi bilgi birikimi gerektiğini kaydeden Devotrans Ticaret Müdürü Selcen Erkoç: “Bu imalatlar için mekanik, elektrik, elektronik ve yazılım ekibinizin ve bilginizin olması gerekir. Bu bilgileri de sürekli yenileyerek, Ar-Ge çalışmalarını sürdürmeniz şarttır. İşte bu nedenle test cihazları imalat sektörü dünyada da çok yaygın değildir. Türkiye’deki tek imalatçı olarak, kalitenin simgesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’de 50 sektöre hitap eden cihazlar üreten, Turkak’tan akredite olmuş kalibrasyon laboratuarına sahip Devotrans firmasının Ticaret Müdürü Selcen Erkoç ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ağırlıklı olarak hangi pazarlara yönelik ürün hizmet veriyorsunuz?
Devotrans, 1960 yılından beri kalite kontrol test cihazları imal eden, % 100 yerli, ithal ettiği ürünlerin satış sonrası desteğini veren, firmalara laboratuarlarını kurma konusunda danışmanlık yapan, 50 sektöre hitap eden cihazlar üreten, TÜBİTAK Ar-Ge desteği almış, patentleri olan, Turkak’tan akredite olmuş kalibrasyon laboratuarı olan; 17025, ISO 9001:2008, 18001, standartlarına haiz, 23 ülkeye ihracat yapan, 8 distribütörlüğü bulunan, kurumsal kimlikli bir firmadır. Kısaca ambalaj, kauçuk, plastik, elektrik, kablo, orman ürünleri, tekstil, PVC, yapıştırıcı, inşaat, kağıt, karton, oluklu mukavva sektörleri dahil 50 sektörü ilgilendiren test cihazları yani yatırım malları imal etmekteyiz. Satış sonrası desteğimiz olduğu gibi kalibrasyon laboratuarımız ile de kalibrasyon hizmetleri vermekteyiz.

Sektöre sunduğunuz en yeni ürün hangisidir. Ne gibi özellikleri ve farklılıkları var. Hangi alanlarda kullanılıyor?
Biz genelde, müşterilerimizin talepleri doğrultusunda, her sene 5-6 çeşit ürünü dizayn eder ve piyasaya sunarız. En son ürünlerimiz, çorap burnu delme test cihazı, elektronik boru basınç test cihazı, boru düşme test cihazı, kablo bükme test cihazını söyleyebiliriz. Yani kısaca şöyle hesap edebiliriz. Firmamız 50 yıllık olup ürün çeşidimiz modelleri birlikte 300 civarındadır dersek, yıllık ortalama 6 yeni cihazı üretim planımıza aldığımızı görürüz.

“HEDEFİMİZ DAHA ÇOK ÜLKEDE BAYİLİKLER KURMAK”

Gündeminizde neler var, pazar payınızı arttırma adına yurtiçi ve yurtdışında yürüttüğünüz çalışmalar neler?
23 ülkeye ihracat yapmaktayız. İran ve Bulgaristan’da da bayilerimiz var. Markamız bu ülkelerde tescilli. Hedefimiz bayilik sistemimizi genişleterek, daha çok ülkede bayiler kurmak. Bu amaçla zaten her yıl en az 5-6 yurtiçi fuarına katılırken, yurtdışı fuarlarına katılımızı artırmak yönünde çalışmalarımız başlamıştır.

Sizce sektörün iç ve dış pazarlarda gelişmesini tehdit eden unsurlar neler? Bu unsurları ortadan kaldırmak için ne gibi çalışmalar yapılmalı? Sektörü temsil durumdaki oluşumlarda ve resmi kurumlara bu konuda düşen görevler nelerdir?
Test cihazları sektörü dünyada da çok yaygın bir sektör değildir. Tüm dünyada 50-60 civarında imalatçı olup, 150 civarında da ticaret yapan şirket vardır. Bunun sebebi çok geniş yelpazeye sahip, ürün çeşitliliğinin bulunmasıdır. Test cihazları imalatında, mekanik, elektrik, elektronik ve yazılım ekibinizin ve bilginizin olması gerekir. Bu bilgileri sürekli yenileyerek, Ar-Ge çalışmalarını sürdürmeniz şarttır. Bu nedenle bu konuda kalıcı olmak ciddi bilgi birikimi gerektirir. Türkiye’deki tek imalatçı olarak, yurt dışı pazarlarının gelişmesi konusunda konuşmamız gerekirse, her sektörde olduğu gibi Çin büyük bir rakiptir. İç pazarın maliyetlerini, düşürmekten başka çare yoktur. Özellikle, devletin bu anlamda sigorta primleri başta olmak üzere çeşitli konularda sanayiciye destek olması, ithalatta ise, ithal edilen mallarda satış sonrası destek konuşunda yabancı firmalardan taahhütler alarak, sözleşmeler istemesi gerekir. Aksi takdirde kalitesiz ürünlerin ithali ile Türkiye’nin ithal çöplüğü olması kaçınılmazdır.

“GÜVEN KAZANMADAN HİÇBİR FİRMA 50 YIL AYAKTA KALAMAZ”

Sizi sektördeki rakiplerinizden farklılaştıran en önemli özellikleriniz nelerdir.
Piyasadaki rakiplerimiz ithal ürünlerdir. En büyük farkımız, % 100 yerli üreticisi olmamızdır. Ürün ithal eden firmalar sorunlar olduğunda, imalatçı olmadıklarından, sorun çözme hızları yurtdışındaki ana firmalarının hızıyla orantılıdır. Biz ise çözüm odaklı, 50 yıldır var olan, 20-30 senelik ürünlerimize bile servis veren bir firmayız. Hiç bir firma güven duyulmadan 50 yıl ayakta kalamaz. Tekniğin şartlarını, dürüstçe, çarpıtmadan yıllardır müşterilerimize hizmet vermekteyiz. 50 yıllık güvenin temelinde bu yatar.

Son dönemde sektörü ve personelinizi bilinçlendirme adına yaptığınız ne gibi çalışmalar oldu?
Firmamızın personel değişim hızı 12,5 yıldır. Yani kökleşmiş, uzman kişiler ile yıllardır çalışmaktayız. Personel eğitimlerimiz devam ettiği gibi, biz müşterilerimize de eğitimler vermekteyiz. Bu nedenle ISO 9001 kapsamı dahilinde planlamalarımıza uygun çalışmaktayız. Daha önce bahsettiğim gibi müşterilerimizin bize duyduğu güvenin yanında, çalışanlarımızın kurumumuza duyduğu güven ile daha da güçlenmekteyiz. Zaten çalışanının güvenmediği bir firmaya müşterisinin güvenmesi mümkün değildir. Güven önce kendi içimizde oluşmalıdır, bir aile gibi. Kısaca personelimizin bu bilinçle kurumsal çalışmalarımızı desteklemesi doğrultusunda, yaşayan bir sistem oluşturmaktan mutluyuz.

“ÜRETİCİLERİMİZ KALİTEDEN ÖDÜN VERMEMEK GEREKTİÐİNİ KAVRADI”

Sizce 2010 yılında üretim firma sayısı ihracat ithalat gibi alanlarda sektörü ne gibi gelişmeler bekliyor.
Dünya krizi ile birlikte, Türk üreticilerimiz, ihracata daha da önem vererek, ayakta kalma ve büyüme amacı ile kaliteden ödün vermemek gerektiğini kavradılar. Bu krizde sadece düzgün, dürüstçe, kaliteli mal imal edenler, sadık müşterileri sayesinde küçülseler bile ayakta kalmayı başardılar. Firmalar anladılar ki sadık müşteri, güvenilmekten geçer. Güven ise sadece kalite ile oluşturulabilinir. Bu nedenle ihracatçı sayımız artacak ve daha kaliteli imalat için savaş vermek zorunda kalacaklar. Bu da bizim sektörümüzü biraz daha canlandıracaktır görüşündeyim. Son olarak, Devotrans kalitenin simgesi olmaya devam edecektir diyorum.

DİÐER RÖPORTAJLAR İÇİN  -TIKLAYIN-
 

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2010, 15:24
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler