CT sistemi ile parçayı kesmeden komple 3D görüntü ve ölçü kontrolü yapmak mümkün

CT sistemi ile parçayı kesmeden komple 3D görüntü ve ölçü kontrolü yapmak mümkün

 

CMM’lerin kullanıldıkları yerler laboratuvar ortamları olduğundan; uzun yıllar, yüksek verimle kullanılabilirler. Tüm ölçü aletlerinde olduğu gibi belirli periyotlarda kalibrasyonları ve bakımları yetkili firmalar tarafından yapıldığı sürece sorunsuz olarak çalışmaktadırlar. Ancak makinanın ihtiyacı olan elektrik, hava ve ortam şartlarının uygun olarak sağlanmaması makinadan alınabilecek verimi olumsuz olarak etkileyebilir.

CMM (ÜÇ BOYUTLU KOORDİNAT-ÖLÇME TEZGAHLARI) imal edilen parçaların GD&T (şekil ve boyut toleranslarını) verilerini mikron mertebesinde hassas bir şekilde ölçmeye ve raporlamaya yarayan bilgisayar kontrollü ölçüm cihazlarıdır. Bilhassa otomotiv, havacılık endüstrisi ve diğer sektörlerde kullanılan talaşlı imalat ve plastik enjeksiyon mamullerinin ölçüldüğü kalite kontrol departmanlarının vazgeçilmez sistemleridir. Bunun yanı sıra medikalden beyaz eşyaya ve kalıpçılıktan türlü sektörlerde faydalanılan CMM’lerin ikinci bir işlevi de tersine mühendislik gerektiren her sahada numuneden CAD modelin çıkarılmasına yardımcı olmasıdır.


TEZGAHIN TÜRKİYE’DEKİ KULLANICI KİTLESİNİ ARAŞTIRMAK GEREKİR
Bu tür cihazların alımında elbette ölçülecek parçaların ağırlık ve ebatlarına, teknik resim toleranslarına ve seri ölçüm gerektirip gerektirmediği gibi unsurları dikkate alarak doğru bir cihaz belirlemek gerekir. En önemlisi de bir CNC takım tezgahı kadar maliyeti olan böyle mühim bir yatırımı yaparken cihazın dünyadaki referansları yanı sıra Türkiye’deki kullanıcı kitlesini araştırmak doğru olur. İthalatçı firmanın kalibrasyon, servis ve eğitim teşkilatının kuvvetli olması tercih sebebi olmalıdır. 

EN YÜKSEK VERİMİ ALMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
CMM’lerin kurulmasında, zemin ve oda hazırlığına çok dikkat edilmelidir, zira sıcaklık değişimleri ve titreşim ölçüm hatasını en aza indirgemek için şarttır. Öte yandan cihazı kullanacak enspektörün bilgi birikimi verimli çalışmayı hızlandırır.

LASER İLE KALİBRASYONLU BAKIM ANLAŞMASI UYGULAMALARIMIZ RAÐBET GÖRÜYOR
Sistemin çalışmasını sağlayan 3D ölçme yazılımlarının fonksiyonel, kolay kullanılabilir ve Türkçe menülere sahip olması firmamızın müşterilerimize sunduğu avantajlardandır. Ayrıca yıl içerisinde parça ölçümü ile alakalı acil istekleri anlaşma kapsamında ücretsiz destek hizmeti sunabilmekteyiz. Hızlı ve kaliteli servis anlayışımız ile laser kalibrasyonlu bakım anlaşmaları uygulamalarımızdan müşterilerimiz ziyadesiyle memnun kaldıklarını ifade etmektedirler.

35 sene önce markalama alterleri ile başlayan CMM kullanımı, günümüzde yerini analog ve dijital dokunmatik propla ölçüme bırakmıştır. Hatta günümüzde temassız optik, laser ya da kameralı sistemlerle hızlı analizler yapılmaya çalışılıyor. Parçanın görünen bölümlerini ölçebilen ancak iç tarafında kalan boşlukların geometrisini analiz edemeyen bu teknolojiye en büyük destek NDT (Tahribatsız Muayene) sahasında sıklıkla tercih edilen tomografi cihazları sayesinde aşılmaktadır…15 seneden bu yana CT (Bilgisayarlı Tomografi) sistemi ile parçayı kesmeden komple 3D görüntü ve ölçü kontrolü yapmak artık mümkün hale gelmiştir…

SADECE UCUZ OLDUÐU İÇİN YAPILAN TERCİHLER ÜZÜYOR
Distribütörlüğü sürekli eş değiştiren ve arkasında servis hizmeti verilmeyen ürünlerin ucuz olduğu için tercih edilmesine üzülerek şahit oluyoruz. Bunun dışında CMM operatörlüğü konusunda eğitim kurumlarında ayrı bir müfredata rastlayamıyoruz. Büyük olasılıkla prosedür ve maliyetle alakalı olan kalibrasyon akreditasyonu hususunda satış yapan firmaların tümüne yönelik henüz net bir çalışma, uygulama yürürlüğe girmedi.

HEDEFİMİZ; TÜRK SANAYİCİSİNİN REKABET GÜCÜNÜ ARTTIRMAK
Ses3000 CNC Takım Tezgahları ve CAD/CAM Bilgisayar Sistemleri Ltd. Şti., isminin getirdiği sorumluluk ile Satış, Eğitim ve Servis hizmetlerini kurulduğu 1994 yılından beri siz değerli sanayicilerimize sağlamayı görev edinmiştir. Hedefimiz; sağladığımız teknolojiler ile Türk sanayicisinin rekabet gücünü arttırmak, daha kaliteli ve verimli üretim yapmasını sağlamaktır. Bu düşünce ile firmamız müşterilerimize doğru zamanda doğru ürünleri sunmuştur ve maksimum hız ile eğitim, servis ve destek hizmetlerini vermektedir.

Ses3000 çalışmalarını, konusunda uzman 35 kişilik kadrosu ile kurumsal bir yapı çerçevesinde ve takım çalışması şeklinde başarı ile yürütmektedir. Ayrıca, 1996 yılından itibaren Konya’da, 1997 yılından itibaren Bursa’da ve 2005 yılından itibaren İzmir’de ve son olarak 2007 yılında Ankara’da da şubeler açmıştır. Gerek satış, gerekse satış sonrası hizmetleri tek elden müşterilerine daha yakın olarak kısa sürede vererek yürütmektedir. 2004 yılında siz değerli müşterilerimize daha kısa sürede makine teslimi ve yedek parça teslimi sağlayabilmek için Serbest Bölge firmasını da kurmuştur.
Ses3000  Ltd. Şti.’nin 2010 yılı itibari ile toplam 2000’in üzerinde ürünü Türk sanayisinin hizmetine sunmuş ve bunları devreye alıp, gerekli eğitimleri verdikten sonra çalışır vaziyette müşterilerine teslim etmiştir. Bu ürünler ile ilgili satış sonrası hizmetlerini başarı ile sürdürmektedir.

Ses3000 müşterilerine aşağıdaki ürünler ile komple çözüm sunuyor…
YCM-SUPERMAX – CNC İşleme Merkezi ve CNC Torna Tezgahları - Tayvan
MasterCAM CAD/CAM Talaşlı İmalat Programları  - A.B.D
SolidWORKS Tasarım ve Simülasyon yazılımları - A.B.D
COORD3 – 3 Boyutlu koordinat ölçme makineleri - İtalya
CAPPS – 3 Boyut koordinat ölçme ve kopyalama programı- A.B.D
JOEMARS – Dalma ve Tel Erozyon makineleri - Tayvan
EASTAR – Satıh Taşlama Tezgahları - Tayvan
RENISHAW Cyclone Numuneden nokta bulutu kopyalama sistemi- İngiltere

Eğitim ve Servis Hizmetlerimiz ise şöyle:
SolidWorks Bilgisayar Destekli Tasarım Programı Eğitimleri
MasterCAM Bilgisayar Destekli İmalat Programı Eğitimleri
CNC İş Merkezi ve TORNA Tezgahları UYGULAMALI olarak Kullanımı (Operatörlük)
CNC İş Merkezi ve TORNA Tezgahlarının UYGULAMALI olarak ISO Programlaması
CMM – Uygulamalı 3 Boyutlu Koordinat Ölçme Eğitimleri
CNC Tezgahlara LAZER INTERFEROMETRE ile Kalibrasyon
CNC Tezgahların Ball-Bar ile Dairesellik Testleri
Yıllık Bakım ve Servis Anlaşması

TATEF 2010’A YÖNELİK HAZIRLIKLARIMIZ HIZLA DEVAM EDİYOR
Şu an, alanında Türkiye’nin en büyük fuarı olup, dünyada da ilk beş büyük endüstri zirvesi arasında yer alan, 12-17 Ekim 2010  tarihleri arasında gerçekleştirilecek 13. Uluslararası Metal İşleme ve Teknolojileri Fuarı TATEF 2010’a yönelik hazırlıklarımız hızla devam etmekte. Eğer ekonomik göstergeler daha iyiye doğru giderse, seneye de Kalite Fuarı 2011 için çalışmalara girişeceğiz.

ÖZEL MESLEKİ EÐİTİM KURUMLARININ OLUŞMASINA YÖNELİK ÇALIŞIYORUZ
Birkaç sene önce Bulgaristan ve Romanya’da CNC, CADCAM ve CMM konusunda çalışmalarımız olmuştu. Bunun yanı sıra Ege ve Akdeniz Bölgelerinde yeni bayilik çalışmalarına hız veriyoruz. Zaman zaman sektörümüzü doğrudan ilgilendiren konulara odaklanarak, yeni teknolojileri bünyemize katıyoruz. Piyasada baş gösteren ara elaman sıkıntısını aşmak için de özel mesleki eğitim kurumlarının oluşmasına yönelik katkı sağlamaya özen gösteriyoruz, Türkiye makro ekonomik iç ve dış dengeleri korunduğu sürece, önümüzdeki dönemde refah seviyesini yükseltebileceğimize inanıyoruz.

Sektörün nabzını tutan bu ve benzeri yayınlardaki katkılarınızdan ötürü dergi yayın ekibine tekrar teşekkür eder, başarılarınızın devamını dileriz…


HABERİN DEVAMI İÇİN AŞAÐIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ:

CMM yatırımında büyük verim kazançları için...

Yüksek verim için belirli periyotlarda kalibrasyonları ve bakımları yapılmalı

CT sistemi ile parçayı kesmeden komple 3D görüntü ve ölçü kontrolü yapmak mümkün


 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2010, 19:15
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler