Belgelendirmede SGS-MİB işbirliği

Belgelendirmede SGS-MİB işbirliği

Belgelendirmede SGS-MİB işbirliği
Satınalma Zirvesi

SGS Endüstriyel Ürünler Bölümü Operasyon Koordinatörü M.Koray Efe, başta makina sektörü olmak üzere elektrik ve otomasyon alanında verdikleri hizmetler, sundukları avantajlar ve gündemleri hakkında dergimize önemli açıklamalarda bulundu. Efe, “Makina sektöründe belgelendirmede biraz geç kalmış olsak da diğer firmalardan fark yaratarak kendi yerel tetkikçilerimizi yetiştirdik. Bu bize büyük avantaj sağladı. Halen tüm riskli ürün gruplarında denetim yapma yetkisine sahip tek Türk tetkikçiler bizde var. Diğer rakipler yurtdışından tetkikçiler getirdiklerinden hız, iletişim ve maliyet açısından oldukça avantaj sağladık.  Uzmanlığımızı birkaç firmada gösterdikten sonra, bizim işlerimiz referansla yürüdüğü için firmalar birbirine referans olmaya başladı. EF Endüstri Fuarı’ndaki makina katılımcılarının yüzde 70’inden fazlasının CE belgesini ya da diğer kalite belgelerini bizden temin etmiş olduğunu gördük. Tüm yeni ürün gruplarında yine bizi tercih ediyorlar. Kendileriyle bir partnerlik oluşturduğumuz için istedikleri anda ulaşıyor ve sorunlarına tatmin edici yanıtlar alabiliyorlar” dedi.

MİB ÜYELERİNE YÜZDE 10 İNDİRİM
Makina imalatçılarına yönelik en büyük yeniliklerinin Makina İmalatçıları Birliği ile CE Belgelendirmesi ve ISO Belgelendirmesi konusunda yaptıkları anlaşma olduğunu söyleyen Efe, “MİB üyelerine yüzde 10 indirimle hizmetlerimizi sunuyoruz. Bu ortak çalışmanın geliştirilmesinde MİB Başkanı Sayın Mustafa Dirin ve Mumak Makina’dan Yusuf Öksüzömer beyler önayak oldu ve MİB’in Konya’da yapmış olduğu toplantıya katılarak üyelere sağlayacağımız çözümleri ve faydalarını anlatma fırsatı bulduk. Bundan sonra da MİB’in her ay farklı bir ilde gerçekleştireceği toplantılarına katılıp soru-cevap çalışmaları da yaparak kısa eğitimlerle çözümlerimizi anlatacağız” dedi.

“YENİ HİZMETİMİZ, BASINÇLI KAPLAR BELGELENDİRMESİ”
Efe, “Bunun yanında piyasada yine agresif bir şekilde başladığımız ikinci bir hizmet ise ‘Basınçlı Kaplar Belgelendirmesi’. Avrupa Birliği Yönetmeliklerine uygunluk olarak Basınçlı Kaplar Direktifi ve ayrıca Türkiye’de daha henüz 3-4 tane onaylanmış denetçisi olan ASME Basınçlı Kaplar Direktifi mevcut. Amerika’dan ASME Inspector yetkisini, National Board Inspector dediğimiz personel yetkisini ‘bizzat’ almış durumdayım. ASME’ye uygunluk, basınçlı kaplarda borularda vb. ekipmanlarda uygulanan ve dünyanın birçok ülkesinde istenmeye başlanan bir hizmet. Bugün kompresör imalatçılarımız ve basınçlı depolama tankları imalatçılarımız da ASME sormaya başladılar. Nükleer santrallerde ise neredeyse mecburi koşulmaya başladı” dedi. ASME hakkında açıklamalarda bulunarak, “ASME Amerika ve Kanada’da kullanılacak basınçlı kapların güvenlik ekipmanları ve borulama hatlarının onların tanımlamış olduğu kodlara uygunluğunu denetlenmesini içeriyor. Bu denetleme yetkisini sadece ASME’nin, personelini kendisinin eğittiği ve sınavından geçirip onay verdiği kurumlar tarafından yapılması şart koşulan bir hizmet. Dünya yavaş yavaş bu standarda yönelirken Türkiye’de 22-23 firma ASME yetkili imalat yapabiliyor ve bu sayı giderek atıyor. Bunun denetçisi firma sayısı ise 2-3 civarında” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞMALARIMIZ İHRACAT OLAN YERLERDE DAHA YOÐUN”
SGS Türkiye olarak kriz öncesi ve kriz sırasında aldıkları tedbirler ve bu dönemde pazarlama konusunda yaptıkları çalışmaları sorduğumuz Efe, “Krizin etkilerini büyük imalatçılarda birebir görebiliyoruz. Giderleri nispeten daha az olduğundan bazı küçük imalatçılar krizi avantaja çevirmeye çalışıyor. Bizim çalışmalarımız ise ihracat olan yerlerde daha yoğun. Yurtdışına giden ürünlerde kontrol ve belgelendirme hizmetlerimiz var. İmalatçının iç pazarda satışında azalma olduğunda ise bu direkt olarak bize yansıyor. Şirket bünyesinde tasarruf önlemi olarak bazı modeller geliştirdik. Pazarlama yönünde ise Birliklerle işbirliğine gittik. Böylece hem imalatçıya indirim avantajları sunuyoruz hem de birkaç imalatçının birleşerek tek bir hizmet alabilmesini sağlıyoruz. Bu bizim hem pazarlama hem de hizmet geliştirme stratejimiz oluyor. Krizden etkilenip de bu hizmetlere ihtiyacı olan firmalara avantaja çevirmiş oluyoruz” dedi. 

“TEST LABORATUARLARIMIZ, AR-GE DANIŞMANLIÐI HİZMETİ VERİYOR”
Ankara’daki elektriksel test laboratuarlarının Türkiye’nin en tecrübeli personellerine sahip olduğunu söyleyen Efe, “Burada elektromanyetik uyumluluk testleri ve AG direktifine göre testler gerçekleştiriyoruz. Yine Ankara’da Gaz laboratuarımızı kurduk. Otomasyon alanına gelince; örneğin bir parmak okuma sistemi, bir araç takip sistemi, güvenlik geçiş sistemi imal edenlerin kontaktör, sigorta gibi ürünlerinin testlerini yapıyoruz. Buradaki önemli avantajlarımızdan birisi de imalatçının test aşamasında gelip kendi ürününün testini izleyebilmesi. Testte çıkan herhangi bir problemde oradaki teknik personelimiz ile konuşup Ar-Ge hizmetini bizden alabiliyor. Ürünümüz laboratuardan problemli ayrılmıyor diyebilirim. Çünkü testler sırasında direkt müdahale ile ürün geliştiriliyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2009, 15:12
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler